SCENARIUSZ ZAJĘCIA HOSPITOWANEGO
Temat: Żabia muzyka
Cele główne:
- odkrywanie cech charakterystycznych dla wiosennej pogody
- umożliwienie dziecku ekspresji spostrzeżeń, przeżyć, uczuć w różnych formach działalności
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- pogłębia wiedzę na temat aktualnej pory roku (wiosna) oraz poznaje jej charakterystyczne cechy tj. m.in.: co rośnie na łące itp.
- doskonali umiejętność rytmicznego grania na instrumentach wykonanych z plastikowych butelek
- podejmuje próby rysowania wzoru graficznego do piosenki -p.t. „Żabia muzyka” w powietrzu, na tacce z kaszą, na kartce papieru - wykonuje polecenia nauczyciela
- rozwija umiejętność poprawnego budowania zdań
- kształtuje płynność i estetykę ruchów
Metody:
- słowna
- pokazowa
- aktywizująca
Formy:
- zespołowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- ilustracje przedstawiające wiosenną łąkę ze stawem
- karty ze wzorem
- tacki z kaszą
- kary ćwiczeń
- kredki
- płyta CD „Piosenki do rysowania” M. Bogdanowicz
- plastikowe butelki z ryżem
- tamburyno
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci. Dzieci siedzą w kręgu, nauczyciel mówi: Witam wszystkie dzieci, które lubią się bawić np. lalkami, witam wszystkie dziewczynki, witam wszystkich chłopców itp. Dzieci, które czują się powitane, machają jedną ręką do nauczyciela.
2. Rozmowa kierowana przy ilustracji na temat pory roku, co przedstawia ilustracja, co rośnie na łące, co robią żaby, ile ich jest itp.
3. Osłuchanie się z piosenką „Żabia muzyka”. Nauczyciel zadaje pytania na temat treści piosenki - co robią kwiaty na łące, co im przygrywa do tańca, które słowa piosenki naśladują odgłosy wydawane przez żabki itp.
4. Zabawa ruchowa „Kwiaty i żabki”- dzieci podzielone są na dwie grupy – kwiaty i żabki. Podczas zabawy kwiaty będą tańczyć na łące, a żabki zaś będą im przygrywać do tańca na instrumentach wykonanych z plastikowych butelek napełnionych ryżem.
5. Wspólny śpiew piosenki połączony z rysowaniem wzoru w powietrzu, na dywanie, na tacce z kaszą.
6 Ćwiczenie grafomotoryczne - dzieci przyglądają się przygotowanemu przez nauczyciela wzorowi, mówią, do czego podobne są kreski, jak są ułożone, ile ich jest. Zwrócenie uwagi, jak rysuje się ten wzór - zaczynamy od czerwonej kropki. Dziecko na początek dotyka wykropkowany wzór następnie rysuje po śladzie, po czym nauczyciel zachęca do prób samodzielnego rysowania wzoru z jednoczesnym śpiewaniem piosenki.
7. Zabawa rytmiczno -artykulacyjna w parach „Żabie łapki”– dzieci siedzą naprzeciw siebie klaszczą zgodnie z rytmem mówionego wiersza. Najpierw klaszczą jedną ręką potem drugą i dwiema rękami.
7. Ćwiczenie odprężające – dzieci siadają parami tak, aby opierać się o siebie plecami. Dzieci kołyszą się w rytm granej, spokojnej piosenki.