X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 8046
Przesłano:

Choinka - symbol świąt Bożego Narodzenia - scenariusz zajęć świetlicowych

Rodzaj zajęć: zajęcia świetlicowe

Temat zajęć: Choinka- symbol świąt Bożego Narodzenia.

Cele:
Uczeń :
- wymienia symbole świąt Bożego Narodzenia,
- potrafi odnaleźć miejsc ukrycia prezentu po opisie,
- dokonuje oceny: „prawda, fałsz”
- doskonali spostrzegawczość,
- odrysowuje szablon,
- doskonali technikę posługiwania się nożyczkami i kompozycji pracy,
- wykonuje polecenie zgodnie z instrukcją słowną,
- doskonali zmysły smaku i wzroku.

Metody: opis + pokaz, pogadanka, rozmowa kierowana, praktycznego działania, łamigłówki,

Formy: indywidualna, zbiorowa, zbiorowa jednolita,

Środki dydaktyczne:
- świąteczne Bingo,
- prezenty z literami, zagadki
- świąteczne zadania do wykonania- karty pracy
- papierowy łańcuch,
- tabliczki: anioł-prawda, diabeł-fałsz,
- smaczne bombki (orzech, jabłko, czekolada, cukierek, piernik)

Przebieg zajęć:

I. Część wstępna
1. Zaproszenie do wspólnych zajęć.
2. Krótka rozmowa kierowana- jakie święta się zbliżają, jakie znamy symbole świąt.
3. Mini obrazkowe bingo świąteczne- zasady tradycyjnego bingo.
Po zakończeniu zabawy, nauczyciel prosi o próbę wymienienia przynajmniej 10 symboli jakie były wykorzystane w bingo.
Zaznacza (cel zajęć), że dziś szczególnie zajmiemy się jednym z tych symboli, żeby jednak się dowiedzieć jakim, trzeba odgadnąć ukryty wyraz.
II. Część główna
1. Rozrzucone prezenty- ukryty wyraz
Dzieci kolejno losują karteczki na których opisane jest miejsce w świetlicy, gdzie ukryte są prezenty, a w nich litera. Dzieci znajdują prezent, po rozpakowaniu umieszczają literę
w odpowiednim miejscu na tablicy.
W ten sposób powstaje hasło- CHOINKA, główny temat zajęć.

2. Mini pogadanka- nauczyciel opowiada o tradycji strojenia choinki.

3. Prawda/fałsz- nauczyciel czyta różne zdania dotyczące tradycji choinki. Zadaniem uczniów jest ocenić czy zdanie jest fałszywe czy prawdziwe (np. czy choinka ma kolor czerwony).
Gdy uważają, że zdanie jest prawdziwe podnoszą do góry tabliczkę z aniołkiem, gdy fałszywe- tabliczkę z diabełkiem.

4. Zadania na choince.
Wśród ozdób na choince są też ukryte koperty z imieniem dziecka (zadania dostosowane do ich umiejętności). Uczniowie kolejno szukają „swojej” koperty i wykonują ukryte tam zadanie
(np. której ozdoby nie wieszamy na choince)

5. Smaczne bombki.
Nauczyciel przypomina że na choince można też wieszać „smaczne bombki”. Żeby dowiedzieć się jakie, zadaniem uczniów jest je rozpoznać po smaku lub dotyku (orzech, jabłko, piernik, cukierek)

6. Łańcuch choinkowy.
Uczniowie otrzymują kawałek kolorowego łańcucha (od 4 do 6 różnobarwnych ogniw).
Zadaniem dzieci jest doklejenie tylu ogniw ile ma dany łańcuch i w takiej samej kolejności
kolorystycznej

III. Część końcowa
1. Podziękowanie za wspólne zajęcia.
2. Porządkowanie świetlicy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.