Numer: 8042
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wieczór andrzejkowy

Scenariusz zajęć dla 6 -latków

Temat zajęć: „ Wieczór andrzejkowy”.

Cel główny: wyzwalanie u dzieci pozytywnych emocji poprzez zabawy związane z wieczorem Andrzejkowym

Cele operacyjne: dziecko wyzwala pozytywne emocje, zna legendę o Św. Andrzeju, zna zwyczaje i tradycje andrzejkowe

Formy zajęć: grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:
-wizytówki – kotyliony z imionami dzieci,
-kaseta z muzyką do zabaw ruchowych,
-wosk,
-klucz,
-miska z wodą,
-kostka do gry,
-małe kartki z napisami przedmiotów,
-karton z następującymi przedmiotami: miara krawiecka, konewka, piłka, samolot, statek, pieniądz, motyl, zeszyt, książka, szczotka do włosów, lusterko, samochód, ciągnik , kwiat, itp.)
-Wielka Księga Wróżb,
-owoce, ciastka, napoje,
-bibuła, balony do dekoracji sali.

Przebieg zajęć

I. CZĘŚĆ WSTĘPNA 1. Czynności organizacyjno – porządkowe. - zabawa integrująca pt. „ Iskierka” - dobierają się w pary, stają naprzeciwko siebie i na polecanie prowadzącej witają się poszczególnymi częściami ciała
Nauczyciel rozdaje wizytówki - kotyliony na których są wypisane imiona, dzieci przypinają kotyliony do ubrania
II. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
Wprowadzenie do tematu:„Skąd wzięły się Andrzejki” przedstawienie dzieciom legendy o św. Andrzeju i o Andrzejkach:Wśród wielu zwyczajów ludowych, znanych od dawna w całej chrześcijańskiej Europie był andrzejkowy wieczór wróżb, organizowany w wigilię świętego Andrzeja. Dzień 30 listopada był dniem szczególnym, magicznym i tajemniczym, również na wsiach polskich.Święty Andrzej pochodził z Betsaidy w Galilei. Początkowo był rybakiem i uczniem Jana Chrzciciela. Potem wybrał drogę za Chrystusem. Podczas swych wielu podróży po świecie rozpowszechniał nauki Chrystusa zaś pogan nakłaniał do wiary. W Bizancjum założył kościół. Wg tradycji poniósł śmierć na krzyżu ustawionym pochyło, zwanym krzyżem św. Andrzeja, w kształcie litery X. Wróżbici uważają, że znak ten umiejscowiony na dłoni człowieka, np. na tzw. linii losu, sygnalizuje zdolności czy możliwości uzdrowicielskie.Podobno, dziewczęta często za pomocą modlitw i postów starały się zaskarbić łaskę swojego patrona, świętego Andrzeja.Otóż właśnie św. Andrzej stał się patronem młodych panien, które w jesienny, listopadowy wieczór z wróżb chciały się dowiedzieć, co je czeka w przyszłości.
Wychowawca zadaje pytania, np.:- czy wiecie co oznacza słowo „ Andrzejki”?
- od jakiego słowa ta nazwa pochodzi?
- co robi się w ten dzień?
Nauczycielka rozdaje dzieciom czapeczki i zaprasza wszystkie dzieci do zrobienia koła i wypowiada rymowankę dzieci maja ją powtórzyć w różnym rytmie i z różnym natężeniem głosu.
Zabawa: Zaczarowany balonik
Dzieci stoją ustawione w pociąg . W rytm melodii podają sobie nad głowami balon. W momencie przerwania melodii granej przez nauczyciela balon zatrzymuje się na jakimś dziecku. Dziecko przebija balonik i wyciągają z niego karteczkę z napisem przedmiotu. Starają się odczytać napis. Następnie szuka w kartonie tego przedmiotu i próbuje odgadnąć jaki zawód on symbolizuje, np.: miara krawiecka – krawcowa, konewka – ogrodnik, strzykawka – pielęgniarka, długopis – pisarz, piłka – sportowiec, itp.
Taniec „Czary mary”
Dzieci wykonują ruchy, które pokazuje im nauczycielka
Wróżby Andrzejkowe: Wychodzenie z butów
Każde dziecko ściąga swoje kapcie i wspólnie z nauczycielem układają wzdłuż sali. Właściciel, którego but pierwszy przekroczy próg jako pierwszy wstąpi w związek małżeński
Rzucanie kostką
Nauczycielka prosi dzieci: „ Weź do ręki kostkę i wyrzuć. Policz oczka i podaj je a ja odczytam Twoją przyszłość z Wielkiej Księgi Wróżb”.
Lanie wosku - lanie wosku przez klucz, odczytywanie wspólnie wróżby
Zabawy przy muzyce: dzieci tańczą w parach i w kręgu
Słodki poczęstunek: dzieci po wyczerpujących zabawach częstują się przygotowanym poczęstunkiem - talerze z przekąskami: owoce, ciasteczka, napój dla każdego dziecka w kartoniku.
III. CZĘŚĆ KOŃCOWA Pogadanka podsumowująca.
nauczycielka pyta dzieci co zapamiętały z zajęć, czego się dowiedziały.
Informacja zwrotna dotycząca nastroju dziecka podczas zajęć:Dzieci podchodzą do stołu na którym znajdują się kartoniki z różnymi minami. Zadaniem dzieci jest wybrać kartonik z taką miną, która odpowiadałaby nastrojowi dziecka w czasie zajęć

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.