SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERAPEUTYCZNYCH
Klasa „0”
Niepełnosprawność: zespół Williamsa.
TEMAT: Kształtowanie percepcji wzrokowej i orientacji kierunkowej.
Cele rewalidacji: ćwiczenie orientacji w schemacie własnego ciała, ćwiczenia grafomotoryczne.
Metody: zadaniowa, oglądowa i czynnościowa.
Forma: indywidualna.
Środki dydaktyczne: Plansza pokoju, naklejki, woreczek z kaszą, kalka techniczna, klocki, plansza ze szlaczkami, pisaki, obrazek wzorcowy i taki sam pocięty na elementy.
RODZAJ ĆWICZEŃ
PRZEBIEG ĆWICZEŃ
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
Wyklejanka obrazkowa
Dziecko nakleja przedmioty wg poleceń nauczyciela:-obok stołu stoi kanapa,-na stole stoi wazon,-za stołem stoi krzesło,-nad stołem wisi obraz.
Plansza – pokoju,
Naklejki.
Wykonanie zadań według poleceń.
Nauczyciel prosi dziecko o wykonanie polecenia:
-pokaż prawą rękę,
-pokaż lewą rękę,
-weź woreczek do prawej ręki i połóż na prawej nodze,
-weź woreczek do lewej ręki i podrzuć 3 razy do góry.
Woreczki z kaszą.
Układanie kompozycji wg wzoru
Dziecko układa piłkę z kolorowych klocków wg podanego wzoru
Klocki w formie sześcianu jednakowej wielkości i kształtu, różne kolory.
Rysowanie szlaczków z zachowaniem kierunku od lewej do prawej.
Na dużej planszy narysowane są szlaczki. Zadaniem dziecka jest przekalkowanie szlaczka.
Plansza ze szlaczkami, kalka techniczna, pisaki.
Układanie obrazka z pamięci.
Dziecko otrzymuje obrazek wzorcowy i stara się zapamiętać jak najwięcej szczegółów, następnie nauczyciel zakrywa obrazek i poleca dziecku ułożyć taki sam obrazek pocięty na części.
Obrazek wzorcowy i taki sam pocięty na 6 elementów.
Recytacja rymowanki z interpretacją ruchową.
Nauczyciel recytuje rymowankę a dziecko wykonuje polecenia zawarte w tekście.
Tekst rymowanki:
Prawą nogą wypad w przód i rączkami zawiąż but.
Powrót, przysiad, dwa podskoki.
W miejscu bieg i skłon głęboki.
Wymach rączek w tył, do przodu
i rannego nie czuć chłodu