,,W poszukiwaniu Wiosny”- zabawy tropiące dla dzieci w przedszkolu – scenariusz
Opracowała: Beata Wróbel
Miejsce zabawy: ogród przedszkolny
Wiek dzieci: 4, 5 i 6 – latki
Materiały i pomoce: kartki, koperty, pisaki, kreda, kolorowe kwiatki, Marzanna, Gaik, kamienie, koszyczek z cukierkami dla wszystkich dzieci;
Cele ogólne:
• Utrwalenie wiadomości dotyczących pory roku
• Rozumienie i odczytywanie znaków i symboli, rozwijanie spostrzegawczości i wdrażanie do współdziałania w zespole przy rozwiązywaniu zadań;
Cele operacyjne:
• Dziecko poprawnie odczytuje znaki i symbole graficzne
• Dziecko potrafi współdziałać z kolegami i podejmuje odpowiedzialność za wynik grupy
• Dziecko potrafi, bawiąc się i ćwicząc, szanować środowisko naturalne
• Dziecko radzi sobie w trudnych sytuacjach w czasie zabawy terenowej
• Dziecko poznaje symbolikę Marzanny i Gaiku
• Dziecko kultywuje tradycje związane z ludowym zwyczajem
Przebieg zabawy:
W holu stoi Marzanna, która w ręku trzyma tajemniczy list:
Kochane dzieci znacie mnie dobrze, jestem Marzanna-symbol zimy. Pewnie zastanawiacie się, dlaczego jestem taka smutna?
Jestem smutna i zmęczona, bo już czas na mnie i powinnam odejść. Ale na moje miejsce miała przyjść Wiosna a ona tylko wpadła na chwilkę i zostawiła dla Was kochane dzieci list i przepadła jak kamień w wodę. Ale nie martwcie się, ja wam pomogę w wytropieniu miejsca, gdzie się ukryła.
Musicie tylko się bacznie rozglądać i szukać znaków jakie nam zostawiła Wiosna.
O! gdzieś tu w szatni zostawiła dla Was list z pierwszą wskazówką.
Dzieci odnajdują list w szatni:
Moi kochani ! szłam do Was cały roczek i poszarpała mi się trochę moja sukienka z której pospadały kwiatki, one pomogą Wam mnie odnaleźć ale proszę pozbierajcie je i włóżcie do woreczka, który znajduje się w kopercie. A więc powodzenia w poszukiwaniach i do zobaczenia!
Po wyjściu z przedszkola dzieci szukają pierwszej wskazówki-kolorowych kwiatków, one wskażą im kierunek tropu.
Dzieci podążają za śladami, rozwiązując kolejne zadania zawarte w ukrytych listach.
Zadania do wykonania:
• odtańczcie wiosenny taniec motyla
• Przejdźcie do następnego znaku bocianim krokiem unosząc wysoko kolana i mówiąc : kle, kle..
• Rozwiążcie zagadki:
-Ma czerwone nogi, chociaż nie zmarzł wcale.
Chce zielony przysmak w mokrej trawie znaleźć.(bocian)
- Lata nad łąką w czerwonej kapotce,
a na tej kapotce jest kropka przy kropce.( biedronka)
- wzbija się w niebo ptaszek malutki
i z góry przesyła wiosenne nutki,
a każda nutka dźwięczy jak dzwonek.
I już wiadomo, że to ........( skowronek)
- co to za panienka: zielona sukienka,
jasny żabocik i wytrzeszczone oczy.
Gdy się zbliżysz do niej
wnet do wody wskoczy. ( żabka)
- jak ten kwiatek się nazywa
co słowo ,,pan” w nazwie ukrywa? ( tulipan)
- szarzeje i niknie w jesieni,
wiosną na łące znów się zazieleni. ( trawa)
• Zbierzcie do woreczka 10 kamieni, aby mieć do wykupienia Wiosny;
• Proszę wymienić 7 zwiastunów Wiosny i zapiszcie z pomocą pani na kartce ( np. przebiśnieg, skowronek, bocian, żaba, motyl, biedronka, krokus, jaskółka itp.)
• Zaśpiewajcie piosenkę o Wiośnie na melodię ,,Panie Janie..”( dzieci na zasadzie echa powtarza za n-lką)
Witaj Wiosno, witaj Wiosno!
Jak się masz? Jak się masz?
Wszyscy Cię witamy!
Wszyscy Cię witamy!
Bądź wśród nas! Bądź wśród nas!
• Policzcie głośno do 20 i z powrotem od 20 w dół
• Podzielcie na sylaby wyrazy: kro-kus, ża-ba, Prze-bi-śnieg;
• Jeżeli chcecie odnaleźć Wiosnę i skarb to;
Idźcie 10 kroków na wprost a następnie 5 kroków
w prawo ( tam jest Wiosna-Gaik i skarb- cukierki od
pani Wiosny.
Dzieci z Gaikiem- symbolem Wiosny wracają do przedszkola:
Już pola białe szarzeją,
Już serca biją z nadzieja,
Już gęsi lecą z zachodu
Nie boją się zimna i chłodu.
Już w rzekach pękają lody
Odchodzą zimna i chłody.
Zielony Gaik radośnie
Kłania się pięknej Wiośnie.
A taka jest Wiosny wola
By Gaik zanieść do przedszkola.
Tam patrząc na niego radośnie
Wszystkie dzieci pamiętać będą o WIOŚNIE!