Numer: 8024
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W wielkanocnym koszyku - rozmowa z dziećmi nt. wielkanocnych zwyczajów z wykorzystaniem ilustracji i zabawy dydaktycznej. Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji matematycznej w grupie 5-latków

Zajęcie przeprowadziła: Grażyna Kaźmierska.
Temat zajęcia: „W wielkanocnym koszyku” – rozmowa z dziećmi nt. wielkanocnych zwyczajów z wykorzystaniem ilustracji i zabawy dydaktycznej. Tworzenie zbiorów, porównywanie liczebności.
Cele ogólne:
- Wzbogacenie wiedzy dzieci na temat zwyczajów i tradycji związanych ze świętami wielkanocnymi.
- Rozwijanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów i tworzenia zbiorów.
Cele operacyjne: (dziecko...)
- wypowiada się nt. zwyczajów wielkanocnych na podstawie ilustracji
i własnych doświadczeń;
- segreguje liczmany wg wielkości, koloru, rodzaju i tworzy zbiory;
- porównuje liczebność zbiorów;
- przelicza za pomocą liczebników głównych i porządkowych w zakresie 6 i więcej (z uwzględnieniem możliwości dzieci);
- globalnie odczytuje wyrazy: pisanki, palma, baranek, babka.
Metody:
- słowne,
- percepcyjne,
- czynne,
- aktywizujące.

Formy:
- z całą grupą,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające tradycje wielkanocne sylwety przedmiotów, liczmany: sylwety pisanek w 3 wielkościach i o różnych wzorach, karty pracy, sylwety koszyków, kostki
do gry, wyrazy do globalnego czytania, bębenek, magnetofon.

Przebieg zajęcia:
1) Zabawa integracyjna „Wszyscy są”.
2) Oglądanie ilustracji związanych tematycznie ze świętami wielkanocnymi. Wypowiedzi dzieci nt. przedstawionych na nich zwyczajów: malowanie pisanek, przygotowanie wielkanocnego koszyka, święcenie pokarmów, śniadanie wielkanocne, śmigus-dyngus.
3) Zabawa dydaktyczna „Co powinno się znaleźć w wielkanocnym koszyku?”- dzieci wybierają spośród różnych przedmiotów te, które powinny być włożone
do koszyczka. Następnie przeliczają te przedmioty, porównują których jest więcej, których mniej lub tyle samo.
4) Zabawa „Który z kolei?” – nauczycielka ustawia w rzędzie po 1 przedmiocie: pisankę, baranka, sól, babkę, kurczaka, chleb. Dzieci przeliczają te przedmioty liczebnikami porządkowymi i wskazują, który z kolei jest np. baranek, pisanka, itd.
5) Globalne odczytywanie wyrazów: palma, pisanki, baranek, babka, dzielenie wyrazów na sylaby, wskazanie, które z nich mają taką samą ilość sylab.
6) Zabawa muzyczno-ruchowa przy piosence „Pisanki”.
7) Ćwiczenie spostrzegawczości „Zabawy z pisankami” – dzieci siedzą w kole, na podłodze rozłożone są sylwety pisanek. Dzieci mają posegregować pisanki ze względu na wielkość (3 wielkości), później wg wzorów, jakie na nich są, umieścić je w odpowiednich koszykach. Następnie przeliczają pisanki w koszykach (w zakresie 6 lub więcej), zaznaczają ich liczbę za pomocą kostki z odpowiednią ilością kropek i porównują liczebność utworzonych zbiorów.
8) Praca przy stolikach – uzupełnianie kart pracy (2 poziomy trudności). Dzieci otrzymują kartki na których narysowane są 3 pętle.
- I grupa ma narysować w każdej pętli tyle pisanek, ile wskazuje liczba kropek, jaka się przy nie znajduje.
- II grupa ma w każdej pętli po 1 pisance, a zadaniem każdego dziecka jest dorysować brakujące pisanki, tak, aby ich ilość w pętli zgadzała się z liczbą kropek umieszczoną przy każdej z nich.
9) Zabawa ruchowa dzieci biegają po sali w rytm bębenka. Na mocniejsze uderzenie zatrzymują się i wykonują wskazaną przez nauczyciela ilość podskoków, przysiadów, skłonów.
10) Podsumowanie zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.