X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 7989
Przesłano:

Malowanie nitką - konspekt do zajęć rewalidacyjno - wychowawczych

Teresa Hawrylak
KONSPEKT DO ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
ZAJĘCIA PRZEPROWADZONE W RAMACH WARSZTATÓW W DNIU 06 STYCZNIA 2010r

Temat: Kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Malowanie nitką.

Cel główny: wzrost koncentracji uwagi na wykonywanym zadaniu.
Cele szczegółowe dziecko:
- doskonaleni umiejętności posługiwania się palcami,
- rozwija motorykę małą, praksję ręki,
- zwiększa koncentrację uwagi na działaniu,
- zapoznaje się z materiałem- nitką, włóczką,
- wyzwala aktywność własną, jest „twórcą”,
-aktywnie spędza czas.

Metody pracy: F. Afollter, elementy pedagogiki zabawy , wzmocnień pozytywnych, praktycznego działania.
Formy pracy: indywidualna, w parach.
Środki dydaktyczne: blok, farby, pędzelki, pojemniki, ręcznik papierowy, nitki, włóczka, nożyczki, koce, płyty z piosenkami.
Termin i miejsce realizacji: 06.01.2010r, DPS Wielkie Oczy – sala zajęć.
Uczestnicy zajęć: uczniowie z zespołów rewalidacyjno-wychowawczych, nauczyciele Zespołu Placówek im Jana Pawła II w Lubaczowie o/o Wielkie Oczy.
Ilość uczniów: 4 uczniów.
Czas trwania zajęć: 30 minut.
Prowadząca zajęcia: Teresa Hawrylak

PRZEBIEG ZAJĘĆ

CZĘŚĆ I
Zajęcia wstępne.
1. Zajęcie miejsc przy stoliku.
2. Powitanie dzieci. Podanie ręki każdemu dziecku.
3. Dzwonienie dzwoneczkami jako sygnał rozpoczęcia zajęć. Nauczyciel dzwoni przez chwilę dzwonkiem.

CZĘŚĆ II
Zapoznanie się z materiałem – nitka, włóczka:
- dotykanie,
- rozwijanie,
- nawijanie na rękę / rozwijanie, ściąganie z ręki,/
- nawijanie na palec / rozwijanie, ściąganie z palca/,
- podrzucanie,
- ściskanie w dłoni.

CZĘŚĆ III
Wykonanie pracy plastycznej.
Malowanie nitką inspirowane muzyką.
Podczas ekspresji plastycznej cichutko włączona jest płyta z urobionymi piosenkami dzieci / piosenki Pana Tik Taka/
1. Każdy uczestników zajęć otrzymuje kilka części nitek, włóczki o różnej grubości, kartkę z bloku oraz pojemniki z różnymi kolorami farb / żółta, zielona, niebieska, różowa/ oraz pędzelki.
2
2. Złożenie kartki na pół, potem rozłożenie
3. Wkładanie nitki, włóczkę do pojemników z farbami. Dzieci tak manipulują pędzelkiem, aby włóczka, nitka była pokryta farbką.
4. Układanie nitek, włóczki w dowolny sposób na jednej części kartki z bloku.
Nitkę, włóczkę układamy w linie, ślimaczki lub w dowolny sposób tak , aby końce nitek wystawały poza kartkę.
5. Ułożoną kompozycję przykrywamy drugą częścią kartki z bloku.
6. Wyjmowanie nitek z złożonych kartek. Jedną rękę mocno trzymamy na złożonej kartce, drugą wyciągamy wystające końce nitek oraz włóczki mocnym pociągnięciem / nitki można wyciągać w różne strony, można manipulować podczas wyciągania z kartek/.
Podczas wykonywania poszczególnych czynności dzieci otrzymują odpowiednią pomoc.

CZĘŚĆ IV
Zajęcia końcowe.
1. Prace porządkowe:
- ścieranie stolika
- mycie rąk.
2. Ekspozycja prac na ścianie.
3. Relaksacja przy muzyce. Słuchanie piosenek o zimie.
4. Pożegnanie dzieci.
Dzwonienie dzwoneczkami jako sygnał zakończenia zajęć. Nauczyciel dzwoni przez chwilę dzwonkiem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.