KONSPEKT ZAJĘĆ W GRUPIE 4- LATKÓW:
TEMAT: „Wiosenne zabawy i tańce”.
Cel główny: - wspomaganie prawidłowego rozwoju psychoruchowego dzieci
- pomaganie dziecku w zdobywaniu ufności do siebie i innych,
- wzmacnianie zaufania do nauczyciela.
Cele operacyjne: - rozładowuje napięcie emocjonalne
- ćwiczy umiejętność opanowania emocji, pokonywania
trudności, stosowania odpowiedniej siły w zależności od
okoliczności,
- integruje się z innymi dziećmi,
- współtworzy miłą radosną atmosferę podczas zabaw
Metoda: Pedagogiki zabawy, Klanza, aktywnego słuchania
Muzyki wg.B.Strausss
Forma: - zajęcie zorganizowane z całą grupą,
Pomoce: chusta animacyjna, piłka, płyta CD.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie piosenką integracyjną wg Pedagogiki zabawy- „Czy grubi czy chudzi...”
Czy grubi czy chudzi,
Czy mali, czy duzi
wszyscy lubią bawić się, się, się.
Więc , kto jest tu razem z nami
niech dobierze się parami
i niechaj weseli się
//Ręka do ręki / 2x
i ukłon wielki
raz, dwa, trzy /2x.
//Noga do nogi /2x
wystają rogi
raz dwa trzy /2x
//A teraz buźka /2x
słuchają uszka
raz, dwa, trzy /2x
//Nosek do noska /2x
mrugają oczka
raz dwa ,trzy /2x.
2. Zabawy z chustą animacyjną – „Pory roku”-określanie kolorów na chuście i przyporządkowanie ich do danej pory roku; gdy chusta jest podniesiona wysoko osoby , które stoją przy wybranym kolorze- danej porze roku zamieniają się miejscami przebiegając pod chustą.
3. „Deszczyk”- wg B.Strauss w połączeniu z tańcem z chustą animacyjną
4. Piosenka „Czym powitać Cię Wiosenko” z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
„Czym powitać Cię Wiosenko”
I.Czym powitać cię wiosenko
gdy zielona wracasz znów
Chyba tańcem i piosenką,
bo to milsze jest od słów.
Ref.: Hej – ha, hej – ha i ty i ja
Hej – ha, hej – ha i ty i ja
II.Naradzimy się z ptaszkami,
bo z nich każdy śpiewać rad
Zaśpiewają razem z nami,
gdy wiosenny zagra wiatr.
Ref.: Hej – ha, hej – ha ....
„Pajace” wg Klanzy - w połączeniu z zabawą z chusta animacyjną.
5. Piosenka „Skaczą żabki”- wybrana dzieci – żabki skaczą po chuście- stawie ; pozostałe dzieci śpiewają piosenkę i kołyszą chustą tworząc fale na wodzie.
„Żabki i bociek”
Skaczą żabki od rana,
zobaczyły bociana,
zakumkały kum, kum, kum
i do wody wszystkie plum.
Ref.:A bociek stoi wściekły
bo żabki mu uciekły./2x
6. „Niegrzeczne jajo” - uczestnicy trzymają mocno napiętą chustę, osoba prowadząca umieszcza na chuście piłeczkę- jajo. Zadaniem dzieci jest tak manewrować chustą, aby piłeczka wpadła do otworu w środku chusty- jajo wróciło do gniazda.
7. „Bocian i żabki”- dzieci siedzą na podłodze trzymając chustę . Pod chustę wchodzi jedna osoba –„bocian”, który poluje na „żabki” (chwyta za nogi i wciąga pod chustę).Wciągnięte dziecko zamienia się w „bociana” i pomaga w łapaniu. Zabawa kończy się, gdy wszystkie dzieci stają się „bocianami”.
8. „Klapacjusz”- dzieci klaszczą w rytm muzyki w kolana i leżącą na podłodze chustę. Dziecko które ma przy sobie uchwyt z zawiązaną wstążką pokazuje dowolny – wymyślony przez siebie ruch, a dzieci go naśladują .Potem chusta z wstążką jest przesuwana o jedną osobę w prawo i następna osoba pokazuje wymyślony przez siebie ruch...
10. Pożegnanie piosenką
Zajęcia skończone
i chce nam się jeść
idziemy do domu
adieu, bye, bye- cześć.