Numer: 7980
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jestem przyjacielem przyrody

KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI EKOLOGICZNEJ:

GRUPA WIEKOWA: 4- latki.

TEMAT: Jestem przyjacielem przyrody.
CELE:
-dziecko potrafi być wrażliwe na piękno przyrody i nie niszczenie jej,
-dziecko wie jak dbać o przyrodę
-dziecko potrafi samodzielnie posadzić drzewo,
-dziecko wie, jakie korzyści mają ludzie z drzew,
-dziecko wie jak wykorzystać mądrze teren ogrodu do zabaw.

METODY: pokaz i obserwacja, pochwała, instrukcje, rozmowa, zagadki, polecenia, umowy, tekst piosenki, samodzielnych badań i działania.

FORMY: indywidualna, grupowa.

POMOCE:
Sadzonki drzew, łopata i grabie, konewka z wodą, rękawice ochronne, lupy, kredki, czyste kartki, piosenka „Wołanie o pomoc”, zagadki, zielone szarfy.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Piosenka pt. „Wołanie o pomoc".

I. Ryby, ptaki, skorupiaki,
gady, płazy, różne ssaki
razem chórem dziś wołają,
o środowisko ludzie niech dbają.
Ref. Precz, brudna wodo, precz, odpady, śmieci,
dbaj o przyrodę, proszą wszystkie dzieci.
Nasza planeta najpiękniejsza w świecie.
O tym wciąż wszyscy pamiętają przecież.
II. Woda, Ziemia i powietrze,
tkwi w nich życie ciągle jeszcze.
Razem chórem dziś wołają:
O środowisko ludzie niech dbają!
III. Czas już wreszcie się naradzić
i działaniom złym zaradzić.
Razem chórem dziś wołamy:
O środowisko wszyscy zadbamy!
2. Nasza wspaniała wyspa (improwizacja ruchowa):
· sadzimy kwiatki: uczestnicy stuleni jak małe nasionka, po dotknięciu przez nauczycielkę- ogrodnika , osoba –ziarenko „rozkwita”, czyli podnosi się wyciągając dłonie ku słońcu.
· sadzimy drzewa: naśladujemy kopanie dołków i wysypywanie ziemi. Zapraszamy ptaki i zadajemy zagadki:
I. „Jaki telegrafista stuka,
gdy korników w drzewie szuka”.

II. „Który ptak często, pomyślcie proszę,
Podniebnym bywał listonoszem”.

III.„Siedzi sobie na buku i woła:
kuku, kuku...”.

IV. „Mieszkam w dziupli.
Mam małe uszy i mądre oczy.
Cicho latam, łowię myszy,
ale tylko w nocy”.
3. Próba odpowiedzi na pytanie: Jakie korzyści mamy z roślin i drzew?:
· Świeże powietrze- odpoczynek
· Cisza i spokój- odpoczynek
· Drewno- np. do produkcji mebli i papieru
5. Zabawa orientacyjno- porządkowa „Zwiędła roślina”
Nauczyciel wyjaśnia dzieciom , że w przyrodzie do życia potrzebne jest nie tylko czyste powietrze, ale również czysta woda. Roślina nie mająca wody więdnie i ginie.
Dzieci biegają po ogrodzie na wyznaczonym terenie. Na hasło: „brak wody”- zatrzymują się i przykucają, na hasło: „woda” – podnoszą się powoli i ponownie biegają.
6.Zabawa orientacyjno-porządkowa „Drzewa i zwierzęta”.
Dzieci podzielone są na dwie grupy-jedna to drzewa, druga -zwierzęta. Drzewa są oznaczone zielonymi szarfami. Zwierzęta biegają pomiędzy drzewami, które stoją w bezruchu. Na dany sygnał zwierzęta chowają się pod drzewami, po czym znowu biegają. Potem następuje zmiana ról.
Wspólne udzielenie odpowiedzi na pytanie:
-Co dają drzewa zwierzętom?
7. Przeprowadzenie zabaw badawczych:
Każde dziecko dokładnie „bada” drzewo za pomocą zmysłów:
-wzroku,
-dotyku,
-słuchu,
-zapachu.

Zabawy badawcze:
· omówienie budowy drzewa liściastego i iglastego (korzeń, pień , korona, liście lub igły)
· Czy drzewo pachnie- co ci ten zapach przypomina?
· Czy pień jest gładki czy też chropowaty?
(dodatkowo rozdanie kartek i kredek a zadaniem dzieci jest narysowanie faktury kory drzewa).
· Czy drzewo jest wysokie, czy niskie, i jakie ma kolory?
· Sprawdzenie przez przytulenie czy drzewo żyje?
· Obserwacja za pomocą szkła powiększającego roślin i kory drzew- nazywanie (przy pomocy nauczyciela) zauważonych zwierząt (dżdżownice, motyle, biedronki, muchy, ptaki itp.).

8. Zaznajomienie z rodzajami narzędzi pomocnych przy sadzeniu drzewek
( łopata i grabie).
9. Posadzenie przez dzieci drzewek na terenie ogrodu przedszkolnego.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.