Scenariusz imprezy z okazji pierwszego dnia wiosny
„Gdzie jesteś wiosenko?”
Cel ogólny:
• uświadomienie zmian zachodzących w przyrodzie
• rozbudzanie zainteresowań przyrodą
• Integrowanie społeczności przedszkolnej we wspólnym przeżywaniu i zabawie
Pomoce: ilustracje „Symbole pór roku”, kwiaty z bibuły, kolorowa kreda, zagadki, lina, strzałki, treść zadań w kopertach.
Przebieg imprezy:
1. „List od bociana”. Nauczyciele w grupach odczytują list.
„Kochane Przedszkolaki...
Witam Was bardzo serdecznie. Już niedługo wybieram się w powrotną drogę do Polski. Jak dobrze wiecie w poniedziałek jest pierwszy dzień wiosny. W związku z tym chciałbym się dowiedzieć czy mogę już wracać do swojego gniazda. Mam do Was wielką prośbę: poszukajcie oznak wiosny i jak najszybciej powiadomcie mnie o rezultatach Waszych poszukiwań. Wiem ,że nie potraficie jeszcze pisać, ale na pewno wszyscy wspaniale rysujecie. Z niecierpliwością czekam na kolorowa wiadomość z Waszego przedszkola.
Mam do Was jeszcze jedną prośbę. Dowiedziałem się od czarodziejki Klary, że istnieje krótkie zaklęcie pomagające przepędzić zimę. Oto one: „Zgiń przepadnij zimo. I nie wracaj do nas. Na przyjęcie wiosny otwórzmy ramiona.” Jeśli nauczycie się tego zaklęcia na pewno łatwiej Wam będzie odnaleźć oznak nadchodzącej wiosny. Bocian Długonogi
P.S. Dla ułatwienia poszukiwań zaprzyjaźnione wróbelki przygotowały dla Was wskazówki. Drogę wskażą Wam strzałki”
Nauka krótkiej rymowanki:
„Zgiń przepadnij zimo! I nie wracaj do nas! Na przyjście wiosny otwórzmy ramiona”.
2. Wyjście z przedszkola w korowodzie wiosennym. Dzieci trzymają w rękach bibułowe kwiaty. Spotkanie wszystkich grup na placu przedszkola.
3. Zadanie pierwsze : symbole wiosny.
Prowadzący poszukiwania wiosny pokazuje obrazki ilustrujące symbole różnych pór roku. Zadaniem dzieci jest wybranie symboli wiosny.
Po prawidłowym rozwiązaniu zadania wszystkie dzieci wypowiadają rymowankę.
Korowód wiosenny wyrusza na spacer wyznaczoną trasą wg strzałek.
4. Zadanie drugie: wiosenne zagadki.
„Gdy się schowa za chmury, Świat się staje ponury.
A weselej na świecie, Kiedy śmieje się z góry”. /słońce/
„Mleczka nie piją, myszek nie jedzą, To bure kotki co na drzewie siedzą.” /bazie/
„Czarno-biały fraczek Buciki czerwone Umykają żaby Gdy idzie w ich stronę.” /bocian/
„W marcu się zaczyna, gdy się kończy zima .Przyjdzie z wiatru ciepłym wiewem, z pięknem kwiatów, z ptaków śpiewem.” /wiosna/
„W brązowych kapturka chowają się listki wiosną, a potem będą zielone, gdy trochę podrosną.” /pąki/
„Jeszcze wszystko uśpione, jeszcze nic nie rośnie, a on śnieg przebija i mówi o wiośnie”/przebiśnieg/
„Wiosną na drzewie się zieleni, ale opada na jesieni.” /liść/
Po prawidłowym rozwiązaniu zadania wszystkie dzieci wypowiadają rymowankę.
Korowód wiosenny wyrusza w dalszą drogę wg strzałek.
5. Zadanie trzecie: zmaganie się wiosny i zimy /przeciąganie liny/.
Prowadzący poszukiwania wiosny wybiera dwie grupy dzieci: I gr. to wiosna, II gr. to zima. Dzieci przeciągają linę na swoja stronę.
Po zakończonym zadaniu wszystkie dzieci wypowiadają rymowankę.
Korowód wiosenny wyrusza w dalszą drogę wg strzałek.
6. Zadanie czwarte: wiosenne słonko.
Dzieci z wszystkich grup spotykają się na placu przedszkolnym. Zadaniem dzieci jest pokolorowanie słonka /kontur słońca narysowany jest na kostce brukowej/, narysowanie kolorową kredą dywanu z kwiatów dla pani Wiosny /rysowanie na kostce brukowej/.
Po zakończonym zadaniu wszystkie dzieci wypowiadają rymowankę.
7. Podsumowanie poszukiwań wiosny.
8. Zakończenie imprezy krótką dyskoteką wiosenną.
9. Powrót do przedszkola.
10. „Kolorowa wiadomość do pana Bociana”
Nauczyciele w salach zajęć prowadzą krótką pogadankę „Czy przyszła już do nas wiosna?” Rysowanie kolorowych wiadomości do bociana.