SCENARIUSZ ZAJĘĆ W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
KRĄG TEMATYCZNY: W oczekiwaniu na święta
TEMAT DNIA: W grudniowe święta – wigilijne spotkanie z rodzicami
CELE OGÓLNE:
- Przypomnienie zwyczajów i tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia n podstawie opowiadania i własnych doświadczeń dzieci
- Redagowanie ustnych wypowiedzi tematycznych
- Rozwijanie twórczej aktywności plastycznej
- Estetyczne wykonywanie prac plastycznych
- Utrwalenie słów melodii pastorałki
- Kształtowanie poczucia przynależności do swojej rodziny i znajomości relacji, jakie łączą najbliższych (powinności dziecka względem najbliższych)
- Zaprezentowanie rodzicom indywidualnych predyspozycji ich dzieci
- Wzmacnianie więzi rodzinnych i zintegrowanie zespołu klasowego przy wydatnej współpracy z rodzicami
CELE OPERACYJNE - dziecko:
- Aktywnie słucha
- Zna zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia
- Śpiewa pastorałkę „Bosy pastuszek” oraz inne kolędy
- Estetycznie wykonuje pracę plastyczną wspólnie z rodzicem
- Potrafi zaprezentować rodzicom własne umiejętności recytatorskie i wokalne
- Potrafi zachować się podczas uroczystości zgodnie z przyjętymi wcześniej regułami
METODY:
Czynna –przygotowanie świątecznego nakrycia stołu wigilijnego, wykonanie pracy plastycznej „Aniołek”
Słowna – śpiewanie kolęd i pastorałki, słuchanie opowiadania, recytowanie wierszy, pogadanka na temat świątecznych przygotowań
Oglądowa – oglądanie dekoracji świątecznego stołu
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: odtwarzacz CD, płyty z nagraniami, tekst „Z pamiętnika Agaty”, tekst d o składania kiriorigami „Aniołek”, elementy do dekoracji świątecznego stołu
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Podaj rękę rodzicowi...” – element integrujący dzieci z przybyłymi rodzicami
2. Analiza głoskowa i sylabowa wyrazów w zabawie „Każdy ma jakieś marzenie...”
3. Słuchanie opowiadania Steni Doroszuk, Joanny Gawryszewskiej i Joanny Hermanowskiej „Z pamiętnika Agaty”
Kiedy nareszcie będą święta – westchnęła Agata – nie mogę się doczekać. Z kuchni rozchodzą się już smakowite zapachy przygotowywanych potraw. Wszyscy domownicy krzątają się po domu. Jak co roku, dziadek oprawia choinkę, piękną jodłę, przywiezioną ze szkółki leśnej wujka Heńka. Dziadek, Emil i ja tradycyjnie ubierzemy naszą choinkę. Dziadek zawiesi kolorowe światełka, ja – bombki, a Emil – łańcuchy i cukierki. W ubieraniu choinki, jak zwykle, „pomoże” nam Kokos, który będzie wykradał cukierki i łańcuchy. Zawsze zastanawiam się po co mu to wszystko?
Zapachniało grzybami, mama z babcią przygotowują w kuchni potrawy wigilijne. Po ubraniu choinki nakryjemy stół. Tata przykryje go białym obrusem, dziadek położy sianko pod białym obrusem. Emil ustawi talerze i położy sztućce. Każde nakrycie ozdobię gałązkami świerku. Na środku postawię piękny, świąteczny stroik ze świeczkami. Wcześniej zrobiłyśmy go z mamą.
Kiedy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka, tata zapali świece na stole. Babcia weźmie talerzyk z opłatkiem i złożymy sobie świąteczne życzenia. Zasiądziemy do stołu i każdy spróbuje każdej z dwunastu potraw. Wszystko będzie pyszne, ale zawsze najbardziej smakują mi pierogi z kapustą i z grzybami i czerwony barszcz z pasztecikami. Wszyscy będziemy szczęśliwi, że święta spędzamy razem. Będziemy śpiewać kolędy, a potem Emil rozda tak oczekiwane prezenty. Na pewno będzie wiele radości i zabawy przy rozpakowywaniu prezentów.
Otrzymywanie prezentów sprawia wielką radość, ale jeszcze większą radością jest obdarowywanie prezentami innych.
4. Układanie odpowiedzi na zadane przez nauczyciela pytania:
Jak wyglądają przygotowania do świąt w domu Agaty?(Co robią poszczególni członkowie rodziny?)
Jakie zwyczaje i tradycje świąteczne panują w domu Agaty?
5. Przypomnienie zwyczajów i tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia – zawieszanie przez uczniów symboli na tablicy
6. Zaproszenie do wykonania pracy plastycznej techniką kiriorgiami „Aniołek” – dzieci wykonują prace, wspólnie z rodzicami po uprzednim zaprezentowaniu składania przez nauczyciela przy opowieści autorstwa I. Biśto na tle muzyki „Have yourself a marry Little Christmas”.
7. Wstęp nauczyciela do dalszej części:
Jest taki dzień, taki wieczór w roku, kiedy do ludzi dociera wyjątkowo wyraźnie myśl, że stanowią rodzinę, kiedy każdy czuje się wszystkim bliski. Dzień wigilijny, wieczór wigilijny... Noc, w której Bóg stał się człowiekiem i zamieszkał pośród nas.”
8. Przy piosence „Jest taki dzień”(Czerwone Gitary) dzieci wspólnie z rodzicami nakrywają i dekorują stół wigilijny – wszyscy zasiadamy do przygotowanego stołu
9. Wprowadzenie nauczyciela w nastrój dnia:
Boże Narodzenie to najpiękniejsze, najuroczyściej obchodzone , a przy tym najbardziej rodzinne święta. W cały długim roku nie ma tak serdecznego dnia, jakim jest Wigilia.To jedyny dzień, w którym chcemy być wszyscy razem przy wspólnym rodzinnym stole, pamiętamy o sąsiadach, zostawiamy wolne nakrycie dla zbłąkanego wędrowca i jesteśmy wzruszeni atmosferą. Dla dzieci wigilia to najpiękniejszy wieczór w roku. Jest choinka, są prezenty, płoną światełka, łamiemy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, a po postnej kolacji śpiewamy kolędy. Dziś również zaśpiewamy kilka kolęd.
10. Pastorałka „Pastuszek bosy”
11. Wiersz
Dzień wigilii , to niezwykły dzień
Jak co dzień.
W każdy m sercu wierzcie mi
Życzliwość się rodzi
I choć ludzie w dzień wigilii
Tacy zagonieni
Maja uśmiech
I z kimś innym pragną go wymienić
12. Kolęda „Pójdźmy wszyscy do stajenki”
13. Wiersz
To właśnie tego wieczoru
Od bardzo wielu wieków
Pod dachem tkliwej kolędy
Bóg się rodzi w człowieku
Widzisz ciemna, uboga stajenkę,
A w niej leży Jezus maleńki
Taki biedny i taki malutki
Otulony w płótna nędzne skrawki
Swoje własne serduszko byś włożył,
W wyciągnięte Maleństwa rączęta
By się Jezus nimi pobawił,
Aby śmiała się dziecina święta.
Lecz nie możesz...Więc tylko cichutko
Powiedz mu jak bardzo go kochasz,
Jakbyś pragnął by Jezus maleńki
Zawsze śmiał się, a nigdy nie płakał.
14. Kolęda „Lulajże Jezuniu”
15. wiersz
Zanim do wigilii
Wszyscy zasiądziemy
Piękny, biały obrus
Na stole kładziemy
Jest wolne nakrycie
Dla człeka biednego
Wzniosła atmosfera
Wzruszy dziś każdego
Dla wszystkich opłatek
Jest przygotowany
Wszystko już na stole?
Zaraz zaczynamy.
Zaraz też kolędę
Wspólnie zaśpiewamy
Świąteczne nastroje
W sercach zachowamy
16. Kolęda „Przybieżeli do Betlejem”
17. wiersz
Jak to dobrze że są święta,
Które godzą wszystkich
Kiedy ludzie i zwierzęta
Są nam drodzy, bliscy
Winy sobie przebaczają
Miłość łączy ludzi
I łzy szczęścia napływają
Wilgotnieją oczy.
W grudniową noc, cudną noc
Staniemy przy stajence
W grudniową cudną noc
Złączymy nasze ręce
18. kolęda „ W żłobie leży”
19. wiersz
Teraz kończymy przedszkolną kolędę
I – niedyskretny chyba nie będę-
Kiedy wam powiem co następuje:
Już za dni parę nadejdą święta,
A zatem: chłopcy oraz dziewczęta
Wszyscy słuchajcie!
Ręce natychmiast sobie podajcie
Winy wszystkie powybaczajcie.
20. Wszyscy wstają trzymając się za ręce
Nauczyciel składa życzenia:
Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia w imieniu swoim, a także dyrekcji pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia. Aby te święta były dla Was dzieci, jak również dla Państwa wielkim przeżyciem. Aby Jezus malusieńki narodzony w żłóbku zawsze wszystkim błogosławił i gościł w Waszych sercach. A kiedy przy wigilijnym stole będziemy łamać się białym opłatkiem pomyślmy chociaż przez chwilę o najbiedniejszych, o tych, którzy w tak pięknym dniu są samotni. Przeżyjmy te święta tak, aby na zawsze pozostały w naszych sercach. Życzę wszystkim miłych i serdecznych Świąt Bożego Narodzenia, wiele pomyślności i radości z upominków, o których marzycie.
21. Uczestnicy spotkania zasiadają do wspólnego wigilijnego stołu . Mamy przygotowały symboliczny barszcz z uszkami i smaczne świąteczne ciasto.