Scenariusz sytuacji edukacyjnej
Prowadząca: Renata Rzycka
Grupa: 4 i 5-latki
Data: 01. 04. 2010
Temat: Primaaprilisowe psoty i żarty
Cel główny: doskonalenie koordynacji wzrokowo-słuchowo- ruchowej w zabawach i ćwiczeniach
Dziecko:
- zna znaczenie wyrażenia "prima aprilis"
- wypowiada się na określony temat na podstawie tekstu i ilustracji
- poszerza swoją wiedzę o świecie przyrody
- uważnie słucha
- wzbogaca słownictwo
- potrafi zachować umiar w żartach
- oddziela świat fantazji od rzeczywistości
- zna różnice między dobrym a złym żartem
- potrafi współpracować w grupie
- usprawnia aparat oddechowy
-doskonali sprawność manualną
- rozwija słuch
- ćwiczy percepcję wzrokową
- reaguje na zmianę melodii
- rozwija małą i dużą motorykę
- liczy puzzle
--zna figury geometryczne
-aktywnie uczestniczy w zabawach
Metody: problemowa, słowna, czynnościowa
Formy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: tekst wiersza J, Tuwima "Cuda
i dziwy"**, ilustracje przedstawiające Prima Aprilisowe żarty, zielone kredki(pastele), blok rysunkowy, klej, kolorowe kwiatuszki, rurki do napojów, apaszki, ilustracje przedstawiające cykl rozwojowy motyla, płyta CD, puzzle „śmieszne”, worki
Przebieg:
1. Słuchanie wiersza J. Tuwima "Cuda i dziwy"**, rozmowa na temat treści wiersza, utrwalanie ważnych informacji przyrodniczych, kształcenie zdolności uwagi na rozmówcy i uważnego słuchania wypowiedzi innych
2. Oglądanie ilustracji przedstawiające rysunkowe psoty i żarty na tablicy – wyszukiwanie żartobliwych scen i sytuacji, ćwiczenie spostrzegawczości, rozwijanie słownictwa, wdrażanie do tworzenia dłuższych wypowiedzi na określony temat
3. Opowiadanie o sytuacjach, w których żarty wyrządziły szkodę np.:,- przeciągnięto sznurek w poprzek chodnika, -wyśmiano małe, kalekie dziecko - kolega informował o nieprawdziwym wypadku itp.. Rozmowa inspirowana pytaniami nauczyciela:- Co sądzicie o głupich żartach? , - Czy chcielibyście być obiektem takich żartów?. Przypomnienie przysłowia, "Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe" - stwarzanie okazji do poznawania różnych sytuacji z życia społecznego, formułowania ocen i wyciągania wniosków
4. Wykonanie pracy plastycznej połączonej z ćwiczeniami oddechowymi- rysowanie trawy „na krzesłach” do melodii, przenoszenie kwiatów za pomocą rurki do napojów, przyklejanie, poszerzanie doświadczeń plastycznych
5.Zabawa muzyczno- naśladowcza ”Gąsienice”, szybkie reagowanie na zmianę melodii, ćwiczenie percepcji słuchowej oraz dużej motoryki
6. Taniec motyli, utrwalanie zdobytych wiadomości poprzez naśladowanie sposobu poruszania się i zachowania zwierząt
7.Śmieszne puzzle- układanie puzzli, szukanie takich obrazków, które nie są żartem rysownika, doskonalenie umiejętności kojarzenia, ćwiczenie spostrzegawczości, poszerzanie wiedzy przyrodniczej, rozwijanie czynnego słownika
8.Zabawa ruchowa z elementem współzawodnictwa,,Gimnastyka na wesoło - wyścigi w worku”, wdrażanie do spokojnego przyjmowania porażek, rozwijanie dużej motoryki
9.Zabawa pożegnalna „Idziesz ty, idę ja”
**"Cuda i dziwy"
Spadł kiedyś w lipcu
Śnieżek niebieski,
Szczekały ptaszki,
Ćwierkały pieski.
Fruwały krówki
Nad modrą łąką,
Śpiewało z nieba
Zielone słonko
Gniazdka na kwiatach
Wiły motylki.
Trwało to wszystko
Może dwie chwilki.
A zobaczyłem
Ten świat uroczy,
Gdy miałem właśnie
Przymknięte oczy.
Gdym je otworzył,
Wszystko się skryło
I znów na świecie
Jak przedtem było.
Wszystko się pięknie
Dzieje i toczy...
Lecz odtąd - często
Przymykam oczy.
Julian Tuwim