Konspekt zajęcia otwartego dla rodziców
Prowadzące: Renata Mynarska ,Agnieszka Grochocka
Grupa wiekowa: Średniaki (4 - 5 - łatki)
Temat kompleksowy: Poznajemy polskie tradycje wielkanocne.
Temat: dnia: „Święta tuż, tuż" — poznawanie polskich tradycji ludowych związanych obchodzeniem Świąt Wielkanocnych. Zabawy integracyjne doskonalące umiejętność komunikowania się w grupie. Tworzenie kartki wielkanocnej wspólnie z rodzicami korzystając różnorodnych materiałów. „Śmigus - dyngus" - zabawa ruchowa.
Cele ogólne:
Poznawanie polskich tradycji ludowych związanych z obchodzeniem świąt.
- Rozwiązywanie zagadek związanych ze świętami.
- Podejmowanie działalności plastycznej dążąc do osiągnięcia wspólnego celu. Doskonalenie umiejętności komunikowania się w grupie.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- zna polskie tradycje ludowe związane z obchodzeniem świąt, potrafi rozwiązywać zagadki,
- podejmuje działalność plastyczną dążąc do osiągnięcia wspólnego celu,
- potrafi współdziałać w grupie.
Metody pracy:
słowna - rozmowa, objaśnienia, zagadki, quiz,
- oglądowa - pokaz, obserwacja,
czynna — udział dzieci w zajęciach, stawianie zadań do wykonania.
Formy pracy:
indywidualna
- w parach, zespołowa.
Środki dydaktyczne:
- zagadki,
- pytania - quiz świąteczny,
- tamburyn,
- płyta cd z muzyka relaksacyjną,
- nożyczki, papier kolorowy, bibuła, klej, kredki, flamastry,
- kolorowe pałeczki.
Przebieg zajęcia:
1. Przywitanie wszystkich zebranych gości.
2. „ Wiłam was " zabawa ze śpiewem.
Dzieci w rozsypce śpiewają powitalną piosenkę.
WSZYSCY SĄ, WITAM WAS ZACZYNAMY JUŻ CZAS JESTEM JA, JESTEŚ TY RAZ, DWA, TRZY.
3. „Ludzie do ludzi" zabawa integracyjna.
Dzieci biegają po sali w rytm muzyki, gdy muzyka milknie witają się różnymi częściami ciała: czoło, policzki, broda, ręce, brzuch, itp.
4. Ekspresja werbalna - zagadki świąteczne.
Dzieci rozwiązują wraz z rodzicami zagadki o tematyce świąt wielkanocnych i odnajdują do nich przedmioty.
Jak się nazywa skorupka od jajek,
Co na Wielkanoc świetnie się nadaje? (pisanka)
Upleciony ze słomy, z wikliny, Chętnie nosi owoce, jarzyny.
Podwieczorek też weźmie czasem, a i grzyby przyniesie z lasu. (koszyk)
Żółciutkie kuleczki za kura się toczą.
Kryją się pod skrzydła, gdy wroga zobaczą, (kurczątka)
Z czym się to wam kojarzy?
5. „ Śmigus - dyngus " - inscenizowanie obrzędu.
Nauczycielka gra na tamburynie, dziewczynki wychodzą na środek sali i poruszają się swobodnie podskokami. Na przerwę w muzyce wbiegają chłopcy i naśladują polewanie dziewczynek wodą. Zabawę powtarzamy kilka razy.
6. „ Zagubione kurczątko " — zabawa słuchowa.
Dzieci siedzą na dywanie. Jedno z nich „kurka" odchodzi na bok i odwraca się do nich tyłem. W tym czasie nauczycielka wskazuje ręką dziecko, które naśladuje głos kurczątka na sylabie pi. „Kurka" ma odszukać swoje „kurczątko". Zabawę powtarzamy kilka razy.
7. „Pisanki" - piosenka. Pisanki, pisanki jajka malowane,
Nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek
Pisanki, pisanki jajka kolorowe,
Na nich malowane bajki pisankowe.
Na pierwszej kogucik, a na drugiej słońce,
Śmieją się na trzeciej laleczki tańczące,
Na czwartej kwiatuszki, a na piątej gwiazdeczki.
Na każdej pisance barwne opowiastki.
8. „Pisanki" - zab. dydaktyczna do piosenki.
„Która to pisanka?" — przeliczanie pisanek liczebnikami porządkowymi, odgadywanie prawidłowej kolejności ułożenia pisanek poprzez podniesienie pałeczki - ćwiczenie logicznego myślenia.
9. „Pieczenie ciasta" - zab. ruchowa do piosenki z repertuaru KLANZA
10. Quiz utrwalający wiadomości o świętach wielkanocnych - „TAK. - NIE".
- Święta wielkanocne obchodzimy zimą?
W czasie świąt wielkanocnych święcimy choinki?
Na święta wielkanocne malujemy jajka?
W święta wielkanocne dzielimy się opłatkiem?
- Jeden ze zwyczajów świąt wielkanocnych to polewanie się wodą? W niedzielę palmowa święcimy chleb?
Na Wielkanoc pieczemy mazurki?
11. Praca przy stolikach - wykonanie kartki świątecznej - naklejanie elementów, ozdabianie według własnego pomysłu. Pracy towarzyszy muzyka relaksacyjna.
12. Prezentacja prac — galeria.
13. Zakończenie zajęcia - udzielenie pochwał, podziękowanie wszystkim za wspólną zabawę i aktywność podczas zajęcia.