Scenariusz zajęć dla klas II-III oparty na Mobilnej Rekreacji Muzycznej Kieryła w świetlicy szkolnej
Danuta Szeliga
TEMAT: ZABAWY PRZY MUZYCE WESOŁEJ I POWAŻNEJ.
Cele:
- kształtowanie świadomości własnego ciała,
- koordynacja małych i dużych grup mięśniowych,
- uregulowanie napięcia psychofizycznego,
- aktywizacja fizyczna i muzyczna,
- doskonalenie poczucia rytmu,
- dostarczenie pozytywnych odczuć natury psychosomatycznej,
- przybliżenie muzyki poważnej.
Środki:
instrumenty perkusyjne, nagrania piosenek „W murowanej piwnicy”, melodii do ćwiczeń – „Zabawy integracyjne Klanzy”, odgłosy przyrody, melodie nastrojowe „Dla Ciebie”, utwory: „Lot trzmiela” – N. Rimsky-Korsakov; „Marzenie” – R.Schumann.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie śpiewem.
• - „Dzień dobry dzieci”
- „Dzień dobry pani”
2. Uruchomienie.
• Na siedząco w kole dzieci witają się dłońmi – palcami, całymi rękami, ramionami, głowami, nogami.
• W kole na stojąco zabawa ruchowa do piosenki:
„Głowa, ramiona,
kolana, pięty | 3x
Głowa, ramiona, kolana, pięty,
oczy, uszy, usta, nos”
Dzieci obydwoma rękami pokazują wymieniane części ciała.
3. Zrytmizowanie.
• Marsz do nagrania piosenki „W murowanej piwnicy” – na ostatnią sylabę każdego wersetu, dzieci wyrzucają ręce w górę z okrzykiem „hej”.
• Słuchanie nagrania padającego deszczu – rytmiczne wystukiwanie:
mały deszczyk – palcami o podłogę
duży deszcz – uderzanie dłońmi o podłogę
ulewa – tupanie nogami
grzmoty – klaśnięcie w dłonie
• Rozdanie instrumentów – sylabizowanie nazwy instrumentu z wyklaskiwaniem.
•Omówienie sposobu gry na danych instrumentach do melodii deszczu - rytmiczna gra na instrumentach do muzyki:
mały deszczyk – grają grzechotki i tarka
duży deszcz – kołatki, pudełka akustyczne
ulewa – bębenki, tamburyna, trójkąty
grzmoty – talerze
4. Odreagowanie.
• Zabawa ruchowa ze śpiewem „Deszczyk” (Klanzy),
• Zabawa „Tańczymy labada” z instrumentami i zmienionymi słowami:
„Tańczymy labada, labada, labada
tańczymy labada, małego walczyka.
Tańczą go /dziewczynki/ 3x
tańczą go dziewczynki i nasi chłopcy też”
Dzieci chodzą z instrumentami dookoła sali i śpiewają. Na słowa: labada, dziewczynki, chłopcy – przykucnięcie. Po I zwrotce
nauczycielka pyta: dzieci odpowiadają:
- „Grzechotki, tarka grały?” - „Nie grały”
- „Więc grają”.
Przy śpiewaniu i tańczeniu kolejnej zwrotki, do gry włączają się wymienione przez nauczycielkę instrumenty. Po każdej zwrotce nauczycielka zaprasza kolejne 2-3 instrumenty.
5.Zrytmizowanie.
• Zabawa rytmiczna na siedząco „Sip Simmeon” (Klanzy)
6. Uwrażliwienie.
• Reagowanie różnymi rodzajami ruchu na różne melodie z nagrań:
- wesoła, skoczna – luźne podskoki po sali
- rytmiczna, marszowa – marszowe tupanie nogami, plecy wyprostowane
- ciężkie, grube dźwięki – stąpanie olbrzyma z pochyleniem tułowia
- cicha, zwiewna – lot motyla
- spokojna, nastrojowa – kołysanie rękami nad głową – szum wiatru - kołysanie się w siadzie na podłodze– zasypianie
• Śpiew kanonu „Panie Janie” – nauczycielka daje znaki poszczególnym grupom dzieci. Coraz cichsze śpiewanie odgłosu bicia dzwonów: bim, bam, bom – aż do całkowitego zaniku.
7. Relaks
• Słuchanie utworu „Marzenie” Schumanna z zamkniętymi oczami – snucie swoich marzeń do muzyki.
8. Aktywizacja
• Do muzyki „Lot trzmiela” Korsakova dzieci naśladują przebudzanie się owada, rozprostowywanie łapek (gimnastyka rąk i nóg), jego lot; a kiedy muzyka cichnie zupełnie – dzieci siadają w grupie.
9. Rozmowa
- Jak podobały się wam dzisiejsze zajęcia?
- Którą z zabaw chcielibyście powtórzyć?
Powtórzenie zabawy wg życzenia dzieci.