X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 7899
Przesłano:

Konspekt zajęć: Funkcjonowanie osobiste i społeczne - "Legenda o złotej kaczce"

KONSPEKT ZAJĘĆ Z FUNKCJONOWANIA OSOBISTEGO I SPOŁECZNEGO

KLASA III GIMNAZJUM

„Legenda o złotej kaczce”

UCZNIOWIE Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI INTELEKTUALNĄ W STOPNIU UMIARKOWANYM LUB ZNACZNYM

Dnia:

Nauczyciel prowadzący zajęcia:
Temat dnia: „Legenda o złotej kaczce”

CELE DYDAKTYCZNE:
· ćwiczenie koncentracji uwagi na zadaniu,
· doskonalenie umiejętności czytania i pisania,
· zapoznanie uczniów z treścią legendy,
· rozwijanie wyobraźni i spostrzegawczości,
· doskonalenie umiejętności dzielenia.

CELE WYCHOWAWCZE:
· rozwijanie wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka,
· budzenie zainteresowania historią Ojczyzny,

CELE OPERACYJNE (uczeń potrafi):

A.A., T.B.,P.N.,M.S. K.H.:

-wymienić nazwy dni tygodnia i pory roku;
- rozwiązać zagadki nawiązujące do tematu;
- powiedzieć, co to jest legenda;
- słuchać czytanego przez nauczyciela tekstu oraz wypowiedzi innych;
- czytać z podziałem na role (Mateusz z pomocą);
- wymienić bohaterów legendy;
- odpowiedzieć na pytania do tekstu;
- dobrać podpisy do podanych obrazków;
- zastosować dzielenie na prostych przykładach.

Ł.D.:

-obserwować stan pogody za oknem klasy,
- pisać po śladzie wyraz kaczka;
- oglądać obrazki tematyczne;
- dodawać z pomocą na konkretach w zakresie 4

METODY PRACY:
· pogadanka,
· poglądowa.
· praktycznego działania.

FORMY PRACY:
· zbiorowa , praca indywidualna z uczniami

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
· obrazki tematyczne, tekst wiersza, zeszyty, długopisy, karty pracy
KIERUNKI EDUKACJI:
· polonistyczna, przyrodniczo- społeczna, matematyczna,

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I. CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Powitanie, czynności wstępne.
2. Przypomnienie dni tygodnia oraz stanu pogody za oknem klasy.
3. Zapowiedź tematu: rozwiązanie zagadek: Jaka to bajka lub legenda?
1.Kto odważnym, sprytnym czynem
Rzucił siarę pod jaskinie?
Siarka w owcy jest ukryta,
Smok wybucha no i kwita. (Legenda o smoku wawelskim)

2.Dwa łasuchy, tym się szczycą,
że wygrały z czarownicą.
Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka,
którzy w lesie spotykają chatkę zrobioną z pierniczka? (Jaś i Małgosia)

3.Kto listy pisać chciał drobnym maczkiem
i po to kupił raz maczku paczkę? ( Kaczka Dziwaczka)

4Przypomnienie uczniom, jaka jest różnica między bajką a legendą.

II. CZĘŚĆ GŁÓWNA
1. Czytanie przez n-la tekstu: „Legenda o złotej kaczce”.
2. Czytanie tekstu przez uczniów z podziałem na role.
3. Wymienianie postaci występujących w legendzie.
4. Dobieranie odpowiednich podpisów do obrazków.
5. Wypowiadanie się uczniów na temat ostatniej zwrotki.
6. Wykonywanie zadań na kartach pracy:
· Zaznaczanie w labiryncie trasy do złotej kaczki,
· Odpowiadanie na pytania do tekstu oraz zapisywanie odpowiedzi.
- Jak miał na imię bohater legendy?
- Kto obdarował go skarbem?
- Czego nie wolno mu było zrobić?
- Kto poprosił go o pomoc?
- Co zrobił Lutek?
· Łączenie elementów po dwa, po trzy, po cztery np. 14:2, 12:3, 14:4
III. CZĘŚĆ PODSUMOWANIE
1. Podsumowanie zajęć.
2. Zadanie i objaśnienie pracy do samodzielnego wykonania

„Złota kaczka”

Narrator: Złota kaczka po podziemnym pływa wciąż jeziorze.
W jednej chwili biedakowi los odmienić może.
Wiedział o tym pewien chłopak – Lutek nań wołano.

Lutek: Pójdę

Narrator: Rzekł

Lutek: O skarb poproszę kaczuszkę kochaną

Narrator: Wszedł tak jak mu doradzono, w lochy pod ulicą,
napierw prosto, potem w prawo dróżką tajemniczą.
Przebył wąskie korytarze, potem było szerzej.
Gdy po schodkach zszedł, napotkał przeogromne dźwierze.
Nagle stanął w wielkiej sali przestronnej i jasnej.
Patrzy – stawek, na nim kaczka w swej osobie własnej.

Kaczka: Masz tu Lutku worek złota.

Narrator: Mówi ludzkim głosem

Kaczka: Lecz nie wolno ci nikogo wspomóc owym trzosem.
Gdy to zrobisz mój biedaku, cały skarb przepadnie,
choć przez chwilę byłęś górą, znowu będziesz na dnie.

Lutek: Tyle złota!

Narrator: Biedny Lutek złapał się za głowę.
Kupił sobie czapkę z daszkiem i kalosze nowe.
Nagle jakiś żołnierz stary o wsparcie go prosi:

Żołnierz: Miły chłopcze, takim głodny, dajże chociaż grosik.

Narrator: Dał mu Lutek trzos magiczny,
nie chciał skarbu tego, którym wspomóc by nie można człowieka biednego.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.