KONSPEKT ZAJĘĆ DLA DZIECI PIĘCIOLETNICH
Krąg tematyczny: Pada deszcz
Temat dnia: Woda – niezwykła ciecz – eksperymenty z wodą
Cele ogólne:
- tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej poprzez eksperymentowanie, obserwowanie i odkrywanie,
- kształtowanie nawyku dociekliwości w badaniu otaczającego świata,
- rozumienie potrzeby współdziałania w grupie.
Cele operacyjne:
Dziecko;
- formułuje wnioski,
- potrafi odpowiedzieć na pytanie N.,
- czyta globalnie wyraz „woda”,
- klasyfikuje przedmioty,
- przelicza i porównuje liczbę przedmiotów,
- potrafi współdziałać w grupie,
- określa właściwości wody,
- używa pojęć: lekki, ciężki,
- wyjaśnia zjawisko pływania i tonięcia ciał.
Metody:
- praktyczna (ćwiczeniowa – działanie dzieci),
- podająca (pokaz, instrukcja),
- zabawowa (zabawa integracyjna, relaksacyjna).
Formy:
- zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Środki wspomagające działania:
- płyta CD „Muzyka i Ruch”, miski z wodą, kamienie, gumowe piłki, spinacze, muszle, balony, korek, monety, papierowe statki, naczynia z białego szkła o różnorodnych kształtach, mąka, sól, cukier, karta pracy, naklejki.
Przebieg:
1. Zabawa integracyjna „Piosenka na powitanie” z kręgu Pedagogiki Zabawy.
2. Zagadka słowna wprowadzająca w temat: „Służy do mycia, służy do picia, bez niej na ziemi nie byłoby życia”. Pokaz kartonika z wyrazem - czytanie globalne wyrazu „woda”.
3. Rozmowa na temat właściwości wody:
- określanie koloru, smaku, zapachu,
- określenie kształtu wody – pokaz przelewania tej samej ilości wody przez N. do naczyń o różnym kształcie,
- formułowanie wniosku przez dzieci: woda nie ma własnego kształtu, tylko przybiera kształt naczynia, w którym się znajduje.
4. Ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowej: podawanie sobie szklanki wody, tak aby nie wylać ani kropli.
5. Pogadanka n. t. roli wody w życiu człowieka oraz roślin i zwierząt - uświadomienie dzieciom ważności oszczędzania wody.
6. Zapoznanie ze zjawiskiem pływania i tonięcia ciał - praca w grupach.
- oglądanie przygotowanych przez N. przedmiotów: kamieni, gumowych piłek, spinaczy, muszli, balonów, korka, monet, papierowych statków,
- praca w grupach – wrzucanie poszczególnych przedmiotów do miski z wodą.
7. Próby odpowiedzi na pytanie: Dlaczego jedne przedmioty pływają, a inne toną w wodzie?
- formułowanie wniosku przez dzieci: lekkie przedmioty pływają, ciężkie toną.
8. Klasyfikowanie przedmiotów według ich zachowania się w wodzie. Liczenie powstałych zbiorów; porównywanie gdzie jest mniej przedmiotów, gdzie więcej.
9. Ćwiczenie relaksacyjne: dz. zamykają oczy, a N. upuszcza kroplę wody na twarz dziecka. Ten, kto poczuje dotyk kropli wody może otworzyć oczy i przejść do stolika.
10. Praca z kartą pracy – naklejanie na rysunku akwarium, na powierzchni wody obrazków przedmiotów, które, które nie toną w wodzie, a na dnie, obrazków przedmiotów, które toną w wodzie. Kolorowanie akwarium.
Kontynuacja zajęć dla dzieci chętnych – doświadczenia: rozpuszczanie różnych substancji w wodzie (mąka, cukier, sól) oraz eksperymentowanie z innymi przedmiotami przez wrzucanie ich do wody.