KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO
W KLASIE I GIMAZJUM
TEMAT LEKCJI: MY FREE TIME
CELE LEKCJI:
1. Wprowadzenie nowego słownictwa dotyczącego spędzania czasu wolnego.
2. Utrwalenie wymowy i pisowni nowo wprowadzonych słów.
3. rozwijanie umiejętności mówienia.
POMOCE NAUKOWE:
- tablica
- obrazki przedstawiające różne sposoby spędzania czasu wolnego
- magnesy
- ankieta
- cztery teksty
NOWE SŁOWNICTWO:
- ride a bike
- go to the theatre, cinema, disco
- meet your friends
- go for a walk
- travel
- go shopping
- collect stones, stamps
STRUKTURY GRAMATYCZNE:
- What do you do in your free time?
- I spend my free time...
- How often do you...?
- I enjoy...
- I like...
PRZEBIEG LEKCJI:
I.WPROWADZENIE:
1) Nauczyciel pokazuje uczniom obrazki, na których znajdują się różne sposoby spędzania wolnego czasu i pyta:
What can you see in the picture?
What are these people doing?
What do they have in common?
2) Nauczyciel przyczepia wyrazy zapisane na kartkach do tablicy:
- go shopping
- go for a walk
- travel
- ride a bike
3) Nauczyciel dopasowuje wyrazy do obrazków.
4) Uczniowie zapisują wyrazy w swoich zeszytach.
5) Nauczyciel czyta każde słowo, uczniowie powtarzają wyrazy najpierw razem, następnie nauczyciel nominuje poszczególnych uczniów.
II. ROZWINIĘCIE TEMATU:
1) Nauczyciel zabiera wyrazy z tablicy i prosi uczniów o nazwanie obrazków.
2) Nauczyciel prosi uczniów o dopasowanie słów do obrazków.
3) Nauczyciel rozdaje uczniom kopie ankiety dotyczącej spędzania przez nich czasu wolnego. Uczniowie pracują w parach. Nauczyciel monitoruje pracę uczniów, wyjaśnia niezbędne słownictwo.
4) Uczniowie odczytują wyniki ankiety.
5) Nauczyciel rozdaje uczniom kopie 4 tekstów. Uczniowie pracują w parach. Po przeczytaniu tych tekstów nauczyciel zadaje uczniom pytania:
Which of four people would you like to spend the day with?
Which do you like best?
Uczniowie odpowiadają pojedynczo.
III. PODSUMOWANIE:
1) Nauczyciel zadaje uczniom kilka pytań:
What do you do in your free time?
What do you do when you go out?
What is the most enjoyable activity that you do in free time?
Renata Śliwkowska