Scenariusz zabaw przeprowadzonych w grupie dzieci sześcioletnich
w dniu 1 02 2010 r.
Opracowanie i realizacja: mgr Aneta Stanowska
Temat dnia: Niezwykłe zabawy plastyczne
Cel ogólny: Kształtowanie twórczej postawy, rozwijanie twórczego potencjału wychowanków, rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz wyobraźni plastycznej
Przebieg:
1. Rundka „Witam Cię...”
Witam cię porcelanowo... puszyście... tęczowo...
Wymyślamy gest i nazwę.
2. Zabawa twórcza „Wizjer”
Przykładamy otwór wycięty w tekturce do różnych przedmiotów, powierzchni i wydobywamy z nich nowe obrazy. Zastanawiamy się do czego są podobne.
3. Ćwiczenie grafomotoryczne „Znikający wąż”
Karta pracy w załączeniu.
To jest wąż Korfanty, który najadł się ziela powodującego niewidzialność. Podczas trawienia kolejne części węża znikają, a inne znowu są widoczne. Połącz kawałki tak, aby Korfanty był znów widoczny.
4. Zabawa plastyczna „Fakturowy dywan”
Odbijamy w masie solnej różne faktury. Po wyschnięciu malujemy płaskorzeźbę.
5. Domalowujemy dalszy ciąg ilustracji
Wykorzystujemy kartki papieru z naklejonymi fragmentami kolorowej gazety przedstawiające abstrakcyjne obiekty.
6. Rysunek „Kolorowe żarty”
Rysujemy w kolorach zupełnie innych niż w rzeczywistości.
Wariant II: Można wykonać kserokopię rysunku dziecka i ponownie ją pokolorować – czy udało nam się odtworzyć wiernie swoją pracę?
7. Zabawa tropiąca „Detektyw”
Odnajdujemy przedmioty, których odciski zostały odrysowane na kartce (ew. odciśnięte w masie solnej)
8. „Obrysuj i zamień”
Losujemy z koszyka przedmiot, który odrysowujemy na kartce, a następnie powstały kształt zamieniają w coś zupełnie innego.
9. „Sznurkowy świat”
Mając do dyspozycji kłębek sznurka układamy na podłodze „duże obrazy” na zadany temat
10. Zabawa wg C. Orffa „Niesiemy zakupy”
Naśladujemy sposób niesienia foliowych torebek, tak, jakby to była: torebka, walizka, prezent, torba z zakupami, torbę podróżną, plecak, męska saszetka.
Naśladujemy sposób niesienia foliowych torebek, tak, jakby były w nich: gwoździe, piórka, szklanki.
11. „Kreatywne rysowanie”
Rysujemy na zadany temat kilkoma kredkami równocześnie na zadany temat. Kredki łączymy ze sobą gumką recepturką.