Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie dzieci sześcioletnich
w dniu 23 03 2010 r.
Opracowanie i realizacja: mgr Aneta Stanowska
Temat dnia: Poznajemy wiosenne kwiaty: przebiśniegi
Cel ogólny: wzbogacamy wiedzę o środowisku przyrodniczym
Cele operacyjne (dziecko):
nawiązuje serdeczne kontakty z rówieśnikami i dorosłymi
łączy słowa i ruch w zabawie
zapamiętuje słowa piosenki
uważnie słucha opowiadania i rozmawia na temat jego treści
wskazuje datę rozpoczęcia kalendarzowej wiosny
oczekuje cierpliwie na swoją kolej podczas wypowiedzi innych
nazywa kwiaty przedstawione na ilustracjach i wskazuje między nimi podobieństwa i różnice
wykonuje kwiat zgodnie z pokazem i instrukcją słowną, dbając o poprawność wykonania zadania
Przebieg:
1. Zabawa ze śpiewem na powitanie „Na powitanie wszyscy razem”
Na powitanie wszyscy razem:
hip, hip hura
hip, hip hura
hip, hip hura
Z całego serca, pełnym gazem:
witamy Was
witamy Was
witamy Was
2. Zabawa z piosenką „Marzec czarodziej”
Rozmawiamy o aktualnym miesiącu, utrwalamy znajomość jego nazwy. Słuchamy piosenki fragmentami, wsłuchujemy się w słowa piosenki z nagrania odtwarzanego z płyty CD – opowiadamy jej treść, wyjaśniamy niezrozumiałe słowa i zwroty.
Chodzi marzec - czarodziej,
po chmurach, po lodzie.
Aż tu nagle hokus - pokus:
i już pączki na patyku
i już trawka na śnieżniku.
Och, ten marzec - czarodziej!
Chodzi marzec - czarodziej,
Po chmurach, po lodzie.
Aż tu nagle hokus - pokus:
słońce rzuca swe błyskotki,
że aż mruczą bazie -kotki
Och, ten marzec -czarodziej!
Chodzi marzec - czarodziej,
po chmurach, po lodzie.
Aż tu nagle hokus - pokus:
przez kałuże skaczą kaczki,
żółte kaczki - przedszkolaczki.
Och, ten marzec - czarodziej!
Zabawa ruchowa z apaszkami w rytm piosenki „Marzec czarodziej”: rozwijające się z pąków kwiaty, ćwiczenie oddechowe, wymieniamy się apaszkami.
3. Słuchamy opowiadania Ireny Kwintowej „Przebiśniegi”
Po wysłuchaniu utworu literackiego zastanawiamy się jakie mogło być jego zakończenie.
Przypominamy datę rozpoczęcia kalendarzowej wiosny (21 marca). Zwracamy uwagę na to, iż nie zawsze wiosna kalendarzowa i wiosna w przyrodzie rozpoczynają się równocześnie. Zastanawiamy się nad tym, czy pogoda ma wpływ na nasze samopoczucie.
4. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Wiosno, wiosenko – gdzie jesteś?”
Ustawienie: w kole, jedno chętne dziecko (wiosna) na zewnątrz koła
Ilustrujemy ruchem słowa piosenki, pierwszą zwrotkę śpiewają wszyscy, drugą – tylko dziecko pełniące rolę wiosny, które wchodzi do koła i wybiera następne dziecko, przekazując mu swoje atrybuty (w tym przypadku przebiśnieg na grudce ziemi, który ilustrował utwór literacki).
Wiosno, wiosenko, gdzie jesteś powiedz nam.
Wiosno, wiosenko, gdzie jesteś powiedz nam.
Czy jesteś za górami, czy jesteś za lasami?
Wiosno, wiosenko, gdzie jesteś powiedz nam.
Idę, już idę, choć zimny wicher dmie.
Idę, już idę, choć zimny wicher dmie.
Przynoszę promyk słonka, przynoszę śpiew skowronka!
Idę, już idę, choć zimny wicher dmie.
5. Rozwiązujemy zagadki graficzne „Wiosenne kwiaty”
Rozpoznajemy ilustracje wiosennych kwiatów, nazywamy je, odczytujemy ich nazwę dokonując samokontroli. Poznajemy wygląd wiosennych kwiatów:
• żonkil,
• przebiśnieg,
• sasanka,
• krokus,
• pierwiosnek,
• zawilec.
Zauważamy podobieństwa i różnice w ich wyglądzie (kolor, kształt, miejsce występowania, itd.)
6. Zabawa ruchowa „Sałatka owocowa” z wykorzystaniem emblematów wiosennych kwiatów
Wykorzystujemy w zabawie emblematy ze zdjęciami wiosennych kwiatów oraz krzesła. Utrwalamy podczas zabawy znajomość piosenki „Marzec czarodziej”.
7. Przestrzenna praca plastyczna „Przebiśnieg” z krepiny
Korzystamy z instrukcji słownej oraz pokazu nauczyciela. Doskonalimy umiejętność cięcia krepiny oraz „wybijania” jej kciukami. Sklejamy poszczególne elementy, bezpiecznie posługujemy się nożyczkami i cienkim drutem. Układamy kompozycję w kąciku przyrody z wykonanych indywidualnie kwiatów.