"Poznajemy naszą stolicę Warszawę"-scenariusz dla dzieci 5letnich.
Cele ogólne:
Ø zapoznanie dzieci z baśniowym wątkiem powstania stolicy i jej herbem: pobudzenie do myślenia w trakcie odróżniania realiów od fantastyki,
Ø wzbogacenie słownika dzieci o nowe wyrazy: puszcza, strzecha, strawa, gród, syrena, herb, flaga, godło, hymn, Wisła.
Cele operacyjne: (dziecko...)
Ø potrafi zaznaczyć na mapie stolicę Polski;
Ø wie, co jest herbem Warszawy;
Ø potrafi uważnie wysłuchać legendy;
Ø reaguje na sygnał dźwiękowy i słowny;
Ø prawidłowo łączy kropki w rysunku i zapełnia powierzchnie kolorem.
Środki wspomagające działania:
Ø historyjka obrazkowa, herb Warszawy, godło, flaga i mapa Polski, hymn narodowy.
Przebieg:
1.Słuchanie opowiadania nauczyciela z wykorzystaniem ilustracji. Rozmowa z dziećmi n/t wysłuchanej legendy, zwrócenie uwagi na nowe wyrażenia: puszcza, strzecha, syrena, strawa, gród..., zwrócenie uwagi na baśniowy wątek powstania stolicy i jej herbu. Umieszczenie herbu stolicy na mapie Polski.
2. „Czy znamy naszą stolicę?” - zaznajomienie z jej nazwą. Rozmowa z dziećmi o tym, co to jest stolica, jak ważna jest stolica, dlaczego każdy mieszkaniec Polski powinien ją znać.
3. Zabawa ruchowa – „Figurki”. Dzieci biegają swobodnie w rytm tamburyna. Na sygnał słowny N: „figurki”, zatrzymują się i „przybierają różne pozy-figurki” i nieruchomieją.
4. Wysłuchanie hymnu Polski z przybraniem odpowiedniej postawy przy podniesionej fladze.
5. Ćwiczenia grafomotoryczne połączone z kolorowaniem flagi polskiej.
6.Praca dzieci.
7.Zabawa ruchowo-naśladowcza „Spotkanie w Łazienkach”
8. Podsumowanie zajęcia.