Scenariusz zajęć
Grupa wiekowa: 3-4 - latki
Prowadzący: Marlena Misch
Temat bloku: Jesteśmy małymi ekologami
Temat zajęcia: Śmieci precz!!!
Cele ogólne:
- Rozwijanie świadomości proekologicznej
- Zachęcenie do dbania o przyrodę
- Ćwiczenie spostrzegawczości
- Rozwijanie sprawności manualnych
- Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania
Cele szczegółowe: Dziecko:
- Rytmicznie wymawia tekst rymowanki
- Wysłucha wiersza, wypowie się nt. jego treści
- Swobodnie wyraża zdanie nt. dbania o przyrodę, segregacji odpadów
- Rozpoznaje symbole, segreguje odpowiednio elementy
- Bierze aktywny udział w zabawach ruchowych
- Starannie wykona pracę plastyczną
Metody: podające, problemowe, praktyczne
Formy pracy: zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: Tekst rymowanki powitalnej, tekst wiersza, ilustracje przedstawiające pojemniki do segregowania odpadów, rekwizyty- przedmioty do segregacji, słomki, papier kolorowy, klej, prowizoryczne pojemniki do segregacji odpadów, obręcze gimnastyczne, piosenka Moja planeta na CD
Przebieg zajęć
1. Powitanie- zabawa integracyjna „Witam was”.
Rytmiczne powitanie tekstem: Witam was, witam was, na zabawę nadszedł czas.
2. Słuchanie wiersza – Sznurek Jurka
Tuż za szkołą, bardzo blisko,
Było miejsce na boisko.
Kiedyś tam wyrzucił Jurek
Poplątany stary sznurek,
A nazajutrz obok sznurka
Od banana spadła skórka,
Wyrzucona przez Karola.
Tam też wkrótce Jaś i Ola
Wyrzucili bez wahania
Swoje torby po śniadaniach,
Stos papierków po cukierkach
Wysypała tam Walerka.
Na papierki spadła ścierka,
Jakaś pusta bombonierka
I od lodów sto patyków,
Pustych kubków moc z plastiku,
Wyskubane słoneczniki,
Jeden kalosz, nauszniki,
Stare trampki, piłka z dziurą ,
Połamane wieczne pióro,
Kilka opon od rowerów
I ogromny stos papieru.
Oto tak, od sznurka Jurka,
Wnet urosła śmieci górka,
A z tej górki wielka góra
Której szczyt utonął w chmurach.
Nie ma miejsca na boisko,
Lecz śmietnisko mamy blisko.
3. Swobodna rozmowa nt. wiersza.
4. Oglądanie ilustracji przedstawiających pojemniki do segregacji odpadów, próba wyjaśnienie znaczenia segregacji, zaznajomienie z symbolami umieszczonymi na pojemnikach do odpadów.
5. Ćwiczenia oddechowe: dmuchanie na kwiaty zawieszone pod lampami przez słomki, tak, aby kwiaty się poruszały
6. Zabawa dydaktyczna- Segregujemy śmieci- dzieci segregują śmieci do odpowiednich przygotowanych wcześniej pojemników.
7. Zabawa orientacyjno- porządkowa- Ptaszki do gniazd- nauczyciel rozdaje dzieciom obręcze gimnastyczne- gniazda, w każdym gnieździe mieszka ptak, dzieci swobodnie „fruwają” , na hasło „ptaszki do gniazd” – wracają do gniazda.
8. Zabawa muzyczno- ruchowa- Motylki
Dwa motylki się spotkały
la, la, la, la, la, la, la.
Skrzydełkami zamachały
la, la, la, la, la, la, la.
Poruszyły wąsikami
la, la, la, la, la, la, la.
Pochylając w dół główkami
la, la, la, la, la, la, la.
Motylki, motylki
nie tracą ani chwilki,
wciąż wirują dookoła
bo zabawa to wesoła.
Potem siadły na źdźbło trawki
la, la, la, la, la, la, la.
Klaszcząc mocno w obie łapki
la, la, la, la, la, la, la.
A gdy już się tym znudziły
la, la, la, la, la, la, la.
Szybko w górę się znów wzbiły
la, la, la, la, la, la, la.
Motylki, motylki . . .
9. Praca plastyczna- Wydzieranka- dzieci otrzymują sylwetę pojemnika na odpady, papier kolorowy, odpowiednim kolorem muszą ozdobić pojemnik.
10. Pożegnanie – wysłuchanie piosenki- Moja planeta M.Jeżowskiej
Moja planeta jest całkiem nie z tej ziemi
Moja planeta nie ma ceny
Moja planeta jest rano niewyspana
Moja planeta jest tam gdzie Ty i mama.
Moja planeta nie spadła tu z księżyca
Moja planeta to tajemnica
Moja planeta raz zimna raz przegrzana
Moja planeta jest tam gdzie Ty i mama.
Ref. SOS - to Ziemia woła ludzi
Jutro tlen już trudniej będzie zbudzić
SOS - ratujmy siebie sami
SOS - do siebie wysyłamy
Moja planeta miłości się nie boi
Moja planeta broń rozbroi
Moja planeta zna dobre obyczaje
Moja planeta nam wszystkim dłoń podaje
Ref. SOS - to Ziemia woła ludzi...
Tak to prawda
Ziemia była szczęśliwa
Ale teraz musi
Teraz musi być żywa
Ref. SOS - to Ziemia woła ludzi...