SCENARIUSZ PRZEPROWADZONYCH ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA NAUCZYCIELI W KLASIE II B W ROKU SZKOLNYM 2009/2010.
Temat zajęć : Zapoznanie uczniów z twórczością literacką Aliny i Czesława Centkiewiczów.
Swobodne wypowiedzi uczniów na temat samodzielnie przeczytanej lektury „ Zaczarowana zagroda”.
Cele :
- zapoznanie z twórczością A. Cz. Centkiewiczów,
- poszerzenie wiadomości o krajobrazie, klimacie i życiu na Antarktydzie,
- wdrażanie uczniów do koncentracji uwagi podczas słuchania opowiadania i prowadzenia
rozmowy,
- uświadomienie uczniom roli książki w poznawaniu świata i budzenie zainteresowania nową
lekturą.
Przewidywane osiągnięcie uczniów
Uczeń :
- układa dłuższą, wielozdaniową wypowiedź,
- potrafi wskazać bohatera lektury oraz określić miejsce wydarzeń,
- umie dokonać opisu zewnętrznego.
Formy : indywidualna, grupowa
Metody : pogadanka, pokaz, praca z tekstem.
Środki dydaktyczne : globusy, mapa, ilustracje pingwinów, książka „Zaczarowana zagroda”,
kartki z krzyżówką.
Przebieg zajęć
1. Wprowadzenie do tematu zajęć – prezentacja zwierząt Antarktydy.
Pokaz ilustracji pingwinów. Rozmowa z uczniami w celu uzupełnienia ich wiadomości pingwinach, a zwłaszcza zaciekawienie trybem życia tych ptaków, które nie fruwają, a znakomicie pływają i nurkują, wiosłując skrzydłami. Na lądzie chodzą jak człowiek na dwóch nogach w pozycji pionowej. Zamieszkują zimne nadbrzeża Antarktydy, żyją gromadnie, ale przebywają na lądzie tylko w okresie lęgowym, a gniazda wiją z kamieni.
2. Zapoznanie uczniów z twórczością literacką A. Cz. Centkiewiczów.
a) Krótkie opowiadanie nauczyciela o podróżach i pasjach autorów.
b) Oglądanie wystawki książek Centkiewiczów.
c) Pokaz na mapie i globusie biegunów, Antarktydy i otaczającego ją Oceanu Lodowatego. Krótka informacja nauczyciela o krajobrazie, klimacie i zwierzętach tej strefy.
3.Ułożenie z rozsypanki wyrazowej zdania : Alina i Czesław Centkiewiczowie to znani
podróżnicy do krain podbiegunowych. Zapisanie na tablicy przez nauczyciela i staranne zapisanie przez uczniów do zeszytów.
4. Nauka pląsu :
My jesteśmy polarnicy
U ha, ha, u ha, ha ( ręce skrzyżowane na klatce piersiowej)
Wciąż marzniemy w tej zimnicy ( zacieranie rąk )
U ha, ha, u ha, ha
Nasza praca jest wspaniała ( zrobienie z rąk lornetki )
U ha, ha, u ha, ha
I nas lubi zima biała
U ha, ha, u ha, ha
5. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat przeczytanej lektury, a szczególnie fragmentów, które najbardziej podobały się dzieciom.
6. Przypomnienie pląsu.