X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 7802
Przesłano:

W przededniu świąt Bożego Narodzenia - scenariusz lekcji języka polskiego

Klasa V

Temat: W przededniu świąt Bożego Narodzenia...

Cel ogólny:
Uświadomienie uczniom piękna uczuć, przeżyć i zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem.

I. Cele operacyjne w kategoriach czynności ucznia:

A. Wiadomości.
Uczeń:
- Zna wiersze współczesnych poetów o świętach
- Zna zwyczaje bożonarodzeniowe

B. Umiejętności.
Uczeń:
- Czyta tekst ze zrozumieniem.
- Doskonali umiejętność analizy i interpretacji utworów literackich.
- Wyodrębnia obrazy poetyckie
- Rozpoznaje środki stylistyczne
- Tworzy własne prace związane ze świętami.
C. Postawy.
Uczeń:
- Dzięki pracy w grupie uczy się współdziałania.
- Wzbudza w sobie ciekawość poznawczą.
- Podwyższa poziom kultury swojego języka.

1. Typ lekcji
- Wprowadzająca nowy materiał.

2. Metody pracy
- Nauczanie polimetodyczne.

II. Formy pracy
- indywidualna,
- grupowa.

3. Środki dydaktyczne
- Teksty literackie w podręczniku, kserokopie tekstów poetyckich i poleceń, krzyżówka, płyta CD z kolędami.

III. Praca domowa
- Wypisz ze Słownika Ortograficznego wyrazy związane ze świętami, spróbuj uzasadnić pisownię.

IV. Tok lekcji, ogniwa.

1. Wprowadzenie.
- Prezentacja prac domowych przez wybranych uczniów: samodzielnie ułożonych wierszy ( praca dla chętnych – uzdolnionych literacko dzieci) oraz kart z życzeniami.
- Rozmowa na temat przeżyć i uczuć, jakie niosą ze sobą święta.
- Zapis w formie „słoneczka” najważniejszych skojarzeń.
- Podanie tematu lekcji.

2. Realizacja.
- Słuchanie wzorcowego czytania (załącznik nr 1).
- Ciche czytanie ze zrozumieniem.
- Wypowiedzi na temat sytuacji ukazanej w wierszu.
- Podanie elementów, które są nowością w odniesieniu do tradycji bożonarodzeniowej.
- Wyjaśnianie związku tytułu z treścią wiersza. (odniesienie do twórczości ks. J. Twardowskiego).
- Nazywanie zwyczajów bożonarodzeniowych.
- Podzielenie klasy na grupy i przydzielenie im tekstów literackich do opracowania i analizy (załącznik nr 2).
- Podzielenie się grup wynikami pracy.
- Ocena pracy grup.

3. Zakończenie.
- Zadanie pracy domowej.
Napisz krótką notatkę, w której przedstawisz swoje refleksje po dzisiejszej lekcji.


Załącznik nr 1.

Jan Twardowski
Mamusia

Święty Józef załamał ręce,
denerwują się w niebie święci,
teraz idą już nie Trzej Mędrcy,
lecz uczeni, doktorzy, docenci

Teraz wszystko całkiem inaczej,
to, co stare, odeszło, minęło,
zamiast złota niosą dolary,
zamiast kadzidła --- komputer,
zamiast mirry --- video

--- Ach te czasy --- myśli Pan Jezus ---
nawet gwiazda trochę zwariowała
ale nic się już nie zawali,
bo wciąż mamusia ta sama.


Załącznik nr 2
Dzień jeden w roku
Jest taki dzieńest taki dzień
Bardzo ciepły, choć grudniowy
Dzień, jeden dzień
W którym gasną wszelkie spory

Jest taki dzień
W którym radość wita wszystkich
Dzień, który już
Każdy z nas zna od kołyski

Niebo - ziemi, niebu - ziemia
Wszyscy wszystkim ślą życzenia
Drzewa - ptakom, ptaki - drzewom
W niebie wiatry - płatkom śniegu

Jest taki dzień
Tylko jeden raz do roku
Dzień, zwykły dzień
Który liczy się od zmroku

Jest taki dzień
Gdy jesteśmy wszyscy razem
Dzień, zwykły dzień
Dziś nam rok go składa w darze

Niebo - ziemi, niebu - ziemia
Wszyscy wszystkim ślą życzenia
A gdy wszyscy usną wreszcie
Noc igliwia zapach niesie.
1.Przeczytaj wiersz cicho, a następnie głośno, próbując oddać uczucia i emocje.
2.Opowiedz, o czym mówi wiersz.
3.Czym charakteryzuje się ten wyjątkowy dzień?
4. Wyjaśnij, co oznaczają słowa: „dzień bardzo ciepły, choć grudniowy”.
Załącznik nr 3
Przed zapaleniem choinki

Właśnie ojciec kiwa na matkę,
że już wzeszła Gwiazda na niebie,
że czas się dzielić opłatkiem,
więc wszyscy podchodzą do siebie
i serca drżą uroczyście
jak na drzewie przy liściach liście.
Jest cicho. Choinka płonie.
Na szczycie cherubin fruwa.
Na oknie pelargonie
blask świeczek złotem zasnuwa,
a z kąta, z ust brata płynie
kolęda na okarynie:
LULAJŻE, JEZUNIU
MOJA PEREŁKO,
LULAJŻE, JEZUNIU,
ME PIEŚCIDEŁKO.
K.I. Gałczyński

1. Przeczytaj wiersz cicho, a następnie głośno, próbując oddać uczucia i emocje.
2. Opowiedz, o czym mówi wiersz.
3. Opisz, jaki nastrój panuje w wierszu.
4. Co symbolizuje „Gwiazda”?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.