Scenariusz zajęcia dla dzieci 4, 5 – letnich
Przeprowadzony 23.03.2010
Prowadząca: Barbara Kopeć-Figas
Temat: „Powracają ptaki”
Cele ogólne:
- Gromadzenie wiadomości na temat życia ptaków wiosną.
Cele operacyjne:
Dziecko:
-Zna niektóre ptaki powracające z ciepłych krajów.
-Wypowiada się na dany temat.
-Zgodnie współpracuje w grupie.
-Interpretuje ruchowo tekst wiersza.
-Naśladuje odgłosy ptaków.
-Wykonuje z elementów papieru bociana.
Metody: słowna, muzyczno – ruchowa, czynna.
Środki dydaktyczne:
Tekst wiersza, płyta CD z piosenką, prezentacja multimedialna, klej, kolorowy papier, obrazki ptaków.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie w kręgu, wybranie buziek samopoczucia.
Dzieci siedząc w kręgu, jeden za drugim wybierają buźki samopoczucia i opowiadają jak się dziś czują.
2. Słuchanie nagrania z różnymi odgłosami ptaków.
3. Słuchanie wiersza „Nasza czarna jaskółeczka”
Nasza czarna jaskółeczka, przyleciała do gniazdeczka
przez daleki kraj.
Bo w tym gniazdku się rodziła,
bo tu jest jej strzecha miła,
bo tu jest jej raj.
A Ty, czarna jaskółeczko,
nosisz piórka na gniazdeczko
ścielesz dziatkom je!
Ścielże sobie, ściel niebogo
chłopcy pójdą swoją drogą, nie ruszą go, nie!
4. Zabawa ruchowa „Bocian i żaby”.
Dzieci żabki skaczą po całej sali, na hasło bocian, żabki kryją się w stawie.
5. Oglądanie obrazków ptaków, które przylatują z ciepłych krajów.
Nazywanie ich, określanie ich wyglądu.
6. Przeliczanie ptaków, tworzenie zbiorów.
7. Zabawa ruchowo-naśladowcza „Lot ptaków”.
Dzieci naśladują ptaki i odgłosy jakie wydają– raz dużego bociana, potem dzięcioła, czy wróbelka.
8. Słuchanie piosenki „Bociek”.
9.Wykonanie bociana z wyciętych elementów i kolorowanie go.
10. Oglądanie prezentacji multimedialnej „Ptaki”.