Scenariusz zajęć prowadzony metodą ośrodków pracy
Kształcenie zintegrowane klasa 1b
Prowadzący : Katarzyna Sosnowicz
Data: 03.12. 2009
Ośrodek tygodniowy: Mój Dom.
Ośrodek dzienny: Pomieszczenia w domu – łazienka.
Cele operacyjne: uczeń potrafi prawidłowo nazwać lub wskazać podstawowe artykuły higieniczno- toaletowe występujące w łazience( mydło, ręcznik, gąbka, szampon, grzebień , krem, szczoteczka do zębów itp.); zna wyposażenie łazienki; wykonuje ćwiczenia prowadzone metodą naśladowczą; umie dopasować konkret do obrazka, potrafi wykleić kawałkami kolorowego papieru wnętrze konturu na karcie pracy; umie umyć z pomocą zęby
Metody: pokazowa, słowna, praktycznego działania
Formy pracy: praca indywidualna i zespołowa
Środki dydaktyczne: tamburyno, etykiety, tablica z listą obecności i kalendarzem pogody, akcesoria występujące w łazience ( artykuły higieniczne i toaletowe), ilustracje tematyczne, zeszyty, kredki, długopisy , mazaki, klej, szablony, karty pracy kolorowy papier, pasta, kubek, szczoteczka do zębów
Tok zajęć:
1. Zajęcia wstępne
- kalendarz ( pora roku i co ją charakteryzuje, pojęcia: dzisiaj, jutro, wczoraj; dni tygodnia, praca z etykietami)
- lista obecności ( przedstawienie się przy piosence z użyciem instrumentu perkusyjnego, przypięcie znaczków na tablicy z listą obecności , przeliczanie osób i uczniów klasie, pojęcia więcej-mniej, tyle samo; figury geometryczne i kolory, tworzenie zbiorów wg jednej i dwóch cech jakościowych, przeliczanie zbiorów)
- wyznaczenie dyżurnego
- pogoda- obserwacja zjawisk atmosferycznych za oknem, ustalenie jaką pogodę dzisiaj mamy (symbole pogody)
- praca indywidualna w zeszytach ( ćwiczenia grafomotoryczne, rysowanie symboli pogody przy użyciu szablonów) – indywidualizacja pracy
2. Praca poznawcza
- przypomnienie tematyki poprzednich zajęć(: dom budynek mieszkalny)
- utrwalenie pojęć: wieżowiec, blok, domek jednorodzinny
- przypomnienie do czego służy dom i z jakich elementów jest zbudowany
- wyliczenie nazw pomieszczeń w domu
- rozpoznawanie akcesoriów łazienkowych za pomocą dotyku( przedmioty w torbie), następnie oglądanie ich i próby prawidłowego nazywania oraz określanie przeznaczenia
- wyjaśnienie, co nie pasuje do łazienki i dlaczego
- omówienie przez nauczyciela ilustracji przedstawiającej łazienkę
- próby wyliczenia przez dzieci sprzętów i akcesoriów łazienkowych
- ćwiczenia ruchowo- naśladowcze: zgadnij co teraz robię i zrób to samo.
3. Kojarzenie
- dopasowywanie konkretu do obrazka ( każdy uczeń dochodzi kolejno do stołu, wybiera jeden z wyłożonych przedmiotów, który można znaleźć w łazience, mówi do czego służy dany przedmiot i dopasowuje go do jednego z leżących obrazków
- indywidualna praca w zeszycie ( uczniowie dobierają właściwe ilustracje związane z łazienką i wklejają je do zeszytu)
4. Ekspresja
- praca twórcza z wykorzystaniem kart pracy- wyklejanie kawałkami papieru wnętrza konturu kubka z pastą i szczoteczką do zębów
- praktyczne ćwiczenia w myciu zębów
5. Zajęcia końcowe
- sprzątnięcie miejsc pracy
- pożegnanie przy piosence, nagrody za aktywny udział w lekcji i właściwe z zachowanie.