KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLASY I
SZKOŁY PODSTAWOWEJ
(do podręcznika Footprints Starter, wyd. Longman)
Temat: Zwierzątka – poszerzenie i utrwalenie słownictwa.
Cele lekcji:
* przypomnienie poznanych wcześniej nazw zwierząt domowych (a cat, a dog, a rabbit, a fish, a mouse, a bird)
* wprowadzenie nowego słownictwa (a frog, a butterfly, a bear)
* właściwe kojarzenie słów i obrazków przedstawiających zwierzątka
* zwrócenie uwagi dzieci na różnorodność przyrody
* wpajanie właściwych postaw – odpowiedzialności za zwierzątko, szacunku wobec zwierząt
* działalność plastyczna uczniów związana z tematem lekcji
Metody: wypowiedź ustna, słuchanie nagrań, powtarzanie kwestii, gry językowe, działalność praktyczna – śpiewanie piosenki, lepienie z plasteliny
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: płyta CD z nagranym materiałem lekcyjnym, podręcznik „Footprints Starter” + ćwiczenia, zestaw sześciu kartoników z obrazkami zwierząt (zestaw taki powinno mieć przy sobie każde dziecko, do przygotowania na poprzedniej lekcji – podręcznik str. 75), duże obrazki zwierząt dla nauczyciela, plakat do powieszenia na tablicy przedstawiający ogród i zwierzątka – dostępny w Folderze nauczyciela, egzemplarze ksero – ćwiczenia dodatkowe - arkusz 9 – Folder nauczyciela, s. 29, plastelina, odtwarzacz CD
Przebieg lekcji:
1. Powitanie uczniów i nauczyciela (Hello children! Hello teacher!), zajęcie miejsc, sprawdzenie obecności.
2. Piosenka na rozgrzewkę (warm up).
Może być to dowolna piosenka znana przez dzieci, warto wykorzystać piosenkę, którą uczniowie lubią szczególnie, np. „Hello! Hi!” (nagranie 7, podręcznik s. 5.
3. Przypomnienie poznanych wcześniej nazw zwierząt:
Ćwiczenie 1
Nauczyciel pokazuje przez chwilę obrazek z wybranym zwierzątkiem, uczniowie zgłaszają się i podają prawidłową nazwę (a bird, a mouse, a cat, a dog, a rabbit, a fish).
Ćwiczenie 2
Nauczyciel mówi głośno nazwę zwierzątka po angielsku, dzieci wybierają właściwe kartoniki i podnoszą je wysoko. Ćwiczenie polega na jak najszybszym wyborze właściwego kartonika.
4. Wprowadzenie nowego słownictwa.
* dzieci otwierają podręczniki na stronie 36, obserwują historyjkę i po polsku objaśniają jej prawdopodobną treść
* nauczyciel nazywa zwierzątka w historyjce, uczniowie kilka razy głośno powtarzają ich angielskie nazwy: a butterfly, a bear, a frog
* nauczyciel odtwarza nagrania (nr 41- 42), uczniowie pokazują zwierzątka, o których mowa w nagraniu
5. Nauczyciel za pomocą magnesów przytwierdza do tablicy duży plakat przedstawiający zwierzęta w parku. Pyta o ich nazwy, pokazując je wskaźnikiem. Dzieci podają prawidłowe nazwy oraz liczbę zwierząt, np. two rabbits, one butterfly.
Ważna jest bieżąca ocena pracy uczniów, mogą to być oprócz tradycyjnych ocen także inne formy nagrody, np. symboliczne znaczki, serduszka, buźki,
itp.
6. Dzieci na prośbę nauczyciela lepią z plasteliny ulubione zwierzątka. Na umówiony znak kończą pracę. Kilkoro uczniów przedstawia swoje zwierzątka, używając sformułowań „ My favourite animal”, „My favourite pet”.
7. Nauczyciel rozdaje dzieciom karty pracy dodatkowej (Arkusz 9), zawierające ćwiczenie polegające na właściwym rozpoznaniu, zaznaczeniu i nazwaniu kształtów zwierząt. Ćwiczenie jest jednocześnie podsumowaniem lekcji, okazją do powtórzenia i utrwalenia wprowadzonego słownictwa.
8. Praca domowa – ćwiczenie 2, s. 23 (zeszyt ćwiczeń).
9. Pożegnanie uczniów, podziękowanie za wspólną pracę.