Konspekt zajęć w gr. 5.6 – l.
OBSZAR : Wykorzystanie form i metod w rozwijaniu mowy dziecka
TEMAT: „Magal – przyjaciel szpaka Mądraka
Cele ogólne:
• Rozwijanie umiejętności syntezy i analizy sylabowej
• Wdrażanie do koncentracji uwagi.
• Doskonalenie pamięci słuchowej i wzrokowej
• Doskonalenie umiejętności wypowiadania się pełnym zdaniwm
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• Potrafi dokonać syntezy i analizy sylabowej
• Wyodrębnić głoski w nagłosie wyrazów
• Dziecko potrafi zbudować zdania
• Potrafi ruchem zinterpretować utwór muzyczny
• Potrafi wypowiadać się pełnym zdaniem
Formy: grupowa, indywidualna
Metody: zabawa, profilaktyka logopedyczna, ćw. słuchowe, zagadki, ćw. artykulacyjne,
ćw. pamięci słuchowej i wzrokowej, piosenka.
Pomoce: wykonane samodzielnie obrazki (makiety) zwierząt, pokarmów, cieni zwierząt, płyta z nagraniem piosenki ortofonicznej, karta pracy – szumiący wierszyk I. Michalak-Widera, K. Węsierskiej – „Wszystko szare”, robot z kartonów , drewniane klocki, zagadki.
Przebieg:
• Zabawa przy akompaniamencie muzycznym (płyta CD) – „Zimowa zabawa
z Magalem”. Dzieci w rytm muzyki poruszają się jak roboty, toczą śnieżne kule i opadają jak śnieżynki.
1.Zabawa słuchowa – Powitanie Magala
Nauczyciel wita dzieci i przedstawia gościa, którym jest robot Magal – jeden z przyjaciół szpaka Mądraka. Wyjaśnia, że Magal nie mówi tak samo jak one. Jego mowa jest językiem sylabowym. Nauczyciel zwraca się do dzieci w jego imieniu i czyta list, który otrzymała od Magala : Wi-tam was. Wczo-raj spo-tka-łem bar-dzo mi-łe zwie-rzą-tka. A-le nie wiem jak się na-zy-wa-ły. Czy mi po-mo-że-cie?
upewnia się czy wszystkie dzieci zrozumiałay słowa Magala. Prosi by same przedstawiły się Magalowi jego sylabowym językiem.
2. Zagadki – Znajomi Magala
Dzieci odgadują nazwy zwierząt, które spotkał wczoraj Magal. Rozwiązują zagadki z nimi związane, wymawiając językiem sylabowym odgadnięte nazwy i wrzucają do koszyka tyle klocków z ilu składa się sylab rozwiązanie zagadki.
• Choć czasami mają jej figli dosyć, to podziwiają ją lwy i słonie, gdy z wielkiej palmy zrywa kokosy, zwisając głową w dół na ogonie. (mał-pa)
• Szare futerko, długie uszy, ogonek nieduży. Gdy się w krzakach coś poruszy, zmyka aż się kurzy. (za-ją-czek)
• Zwinnie skacze po drzewach, rudą kitą powiewa. (wie-wiór-ka)
• Chodzi po podwórki, grzebie pazurkami, jest to ptak domowy. Nazwijcie go sami.
(ku-ra)
• Najwerniejszy to przyjaciel domu i człowieka. Dobrym ludziom dobrze służy, na złych warczy, szczeka. (pie-sek)
• Ma długi ogonek, oczy jak paciorki. Gdy zobaczy kota, ucieka do norki. (my-szka)
3. Zabawa słuchowo – artykulacyjna „Bawimy się w chowanego”
Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy w chowanego, która wczoraj bardzo podobała się Magalowi i zwierzątkom. Układa w rzędzie obrazki, których nazwy dzieci odgadły w poprzedniej zabawie. Wszyscy starają się zapamiętać ich ciąg. Następnie zamykają oczy, a nauczyciel odwraca jeden z obrazków, potem kolejno dwa i trzy, a zadaniem dzieci jest wymienić zwierzęta w takiej kolejności jak zostały ułożone w ciągu łącznie z tymi zakrytymi. Zwierzęta wymieniają dzieci za pomocą sylab.
4. Piosenka ortofoniczna: „Piosenka i dzieci”
Nauczyciel uczy dzieci ulubionej piosenki robota Magala. Dzieci śpiewają piosenkę i wystukują rytm za pomocą klocków.
5.Zabawa artykulacyjna „Przekąska”
Dzieci pomagają Magalowi ustalić, co lubią jeść poszczególne zwierzęta. W tym celu nauczyciel pokazuje uczestnikom obrazki przedstawiające różne smakołyki. Prosi o ustalenie, które z nich lubią poszczególne zwierzęta. Następnie zadanie polega na zbudowaniu zdań na temat tego, co lubią jeść znajomi Magala.
6. Zabawa słuchowo-artykulacyjna – „Nieudane zdjęcia”
Dzieci oglądają zdjęcia, które wczoraj zrobił Magal. Zostały one źle wywołane i teraz są na nich tylko cienie fotografowanych zwierząt. Nauczyciel prosi, by dzieci odgadły nazwy zwierząt i wymieniły głoskę na jaką się ta nazwa zaczyna.
7. Karta pracy – szumiący wierszyk – „Wszystko szare”
Zadaniem dzieci jest powtórzenie za nauczycielem wierszyka który ułożył robot Magal, nt pogody jaką zastał spotykając się ze zwierzętami. Kolorowanie obrazków występujących w wierszyku.
8. Nauczyciel dziękuje dzieciom za aktywny udział w zajęciach i razem z nimi żegna Magala słownikiem sylabowym : do wi-dze-nia.