SCENARIUSZ ZAJĘCIA HOSPITACYJNEGO W GRUPIE 5 -6 LATKÓW
TEMAT: Dzień pluszowego misia . „ Miś - mój mały przyjaciel” .
CELE OGÓLNE :
- poznanie historii powstania pluszowego misia ,
- zapoznanie z wyglądem i trybem życia niedźwiedzi ,
- kształtowanie u dzieci poczucia konieczności poszanowania zabawek,
- rozwijanie umiejętności poprawnego budowania wypowiedzi ,
- rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń
ruchowych , słuchowych , wzrokowych i dotykowych ,
- stwarzanie sytuacji sprzyjających kontaktowi z literaturą dziecięcą ,
- doskonalenie analizy słuchowej ,
CELE OPERACYJNE - Dziecko :
- zna historię powstania pluszowego misia ,
- wie , o konieczności poszanowania zabawek ,
- opisuje wygląd ulubionego misia i wyraża emocje z nim związane ,
- rozpoznaje piosenkę ze znanych bajek o misiach ,
- rozwiązuje zagadki ,
- słucha uważnie i rozumie czytany tekst ,
- wykonuje pracę plastyczną ,
- śpiewa piosenkę ,
FORMY PRACY : zbiorowa , jednostkowa .
METODY : podająca , problemowa , aktywizująca , praktyczna .
ZASADY: zaspakajania potrzeb dziecka , aktywności , integracji ,
stopniowania trudności .
RODZAJE AKTYWNOŚCI : słowna , ruchowa , plastyczna , muzyczna .
MIEJSCE : sala przedszkolna .
ŚRODKI WSPOMAGAJĄCE DZIAŁANIE: ilustracje przedstawiające niedźwiedzie żyjące na wolności , ilustracje zabawek , maskotki –misie , sylweta „ niekompletnego misia Uszatka” , płyta CD z nagraniami znanych piosenek z baje o misiach , miodowe pierniczki , napisy do ilustracj , wiersz Z . Bronikowskiego „Miś idzie do przedszkola” , płyta CD piosenką „Spacer po dywanie .
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1.Powitanie – zabawa „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg , niech wróci do mych rąk” .
2.Wprowadzenie do zajęcia :
-Dzisiaj zapraszam Was do „Krainy Pluszowych Misiów” .
Dziś w przedszkolu będziemy obchodzić „Dzień Pluszowego Misia” .
1 czerwca wszystkie dzieci mają swoje święto – DZIŃ DZIECKA , natomiast misie swoje święto obchodzą 25 listopada .
3.Wiersz Z. Bronikowskiego pt. „Miś idzie do przedszkola” – wyjaśnienie dzieciom dlaczego przyniosły dzisiaj swoje misie do przedszkola .
Miś różowy , miś pluszowy
zbuntował się dziś .
Chce iść także do przedszkola ,
tak jak chodzi Krzyś .
Wziął Krzyś misia w obie ręce :
„Po co pójdziesz tam?”
- „Będę bawił się wesoło
i nie będę sam” .
„Gdy tak prosisz , to już chyba zabiorę cię dziś”.
- I tak zaczął do przedszkola chodzić z Krzysiem miś .
4. „Oto mój miś” – prezentacja misiów przyniesionych przez dzieci .
5. „Burza mózgów” – do czego służy miś .
6.Zabawa na tle piosenki – „O kochaniu misia” .
7.Zapoznanie dzieci z prawdziwą historią – „Jak powstał pluszowy miś?”.
Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902roku , kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych , Theodore Roosvelt , będąc na polowaniu , sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka . Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku . Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie , gdzie ujrzał go Morris Michton , właściciel sklepu z zabawkami . Michton wpadł na pomysł , aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć , jak się będą sprzedawały . Jak można się domyślać , pluszowe misie sprzedawały się znakomicie . Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory . I od stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie , dodają im otuchy , pocieszają , łagodzą lęk przed samotnością .
8.Zagadki muzyczne – rozpoznawanie dobranocek i ich bohaterów na podstawie fragmentów tytułowych piosenek – ( Miś Uszatek , Miś Coralgol , Gumiś , Miś Puchatek ) – wybór odpowiedniego obrazka .
Spośród ilustracji dzieci wybierają najsławniejszego pluszowego misia w Polsce .
9. „Misiowa gimnastyka” – podskoki , obrót , skłon do przodu , stanie na jednej nodze , unoszenie rąk do przodu , do góry itp.
10.Zabawa dydaktyczna – „Wesoły miś” .
N. prezentuje dzieciom sylwetę niekompletnego misia – dzieci muszą odgadnąć , czego mu brakuje ?.
Dzieci uzupełniają sylwetę misia w brakujące elementy – nazywają poszczególne elementy ( łapka , ucho , łatki , oczy , nosek ) .
11.Zagadki słuchowe o zabawkach – (lalka, pajac, auto ,klocki , piłka, wózek, miś )- wybór odpowiedniego obrazka ,
- przyporządkowanie napisu – podział wyrazów na sylaby , łatwiejszych wyrazów na głoski .Rozmowa na temat poszanowania zabawek .
12.Zabawa na tle piosenki – „Spacer po dywanie”
13.Przedstawienie dzieciom ilustracji przedstawiających niedźwiedzie żyjące na wolności – w naturalnym środowisku .Omówienie ich wyglądu , czym się żywią , ich zwyczaje .
14.Praca plastyczna – „MIŚ” - projektowanie misia z kartonowych kółek, naklejanie na kartkę. Zorganizowanie wystawki prac .
Opracowała: Lidia Czyż
Nauczycielka z Przedszkola Nr 5
im. Marii Konopnickiej
w Myszkowie