X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 7661
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz balu karnawałowego "Wielki bal księżniczek"

SCENARIUSZ BALU KARNAWOŁOWEGO
,,WIELKI BAL KSIĘŻNICZEK”

Grupa: 3, 4, 5, 6- latki

Cele:
• Integruje się ze społecznością lokalną;
• Uczestniczy we wspólnej zabawie;
• Przełamuje barierę nieśmiałości;
• Przeżywa radość i zadowolenie we wspólnej zabawie;
• Nabiera pewności siebie.

Przebieg uroczystości:

1. Piosenka na powitanie: WSZYSCY SĄ, WITAM WAS
ZACZYNAMY JUŻ CZAS
JESTEM JA, JESTEŚ TY
RAZ, DWA, TRZY. (wszyscy razem) X2

2.Zapraszamy was dzisiaj na bal
do krainy baśni
gdzie słoneczko świeci i nigdy nie gaśnie
jest jedno zaklęcie, które drzwi otwiera,
aby je otworzyć powtarzajcie teraz:
CIGALI CIGALI – ręce w górę 2x otwieranie i zamykanie dłoni
SA SA - 2x klaśnięcia
BUGALI BUGALI - ręce w dół 2x otwieranie i zamykanie dłoni
SA SA - 2x klaśnięcia
CIGALI – 1x otwieranie i zamykanie dłoni w górę
SA – 1x klaśnięcie
BUGALI - 1x otwieranie i zamykanie dłoni w dole
SA - 1x klaśnięcie
CIGALI – 1x otwieranie i zamykanie dłoni w górę
BUGALI – 1x otwieranie
SA – 1x klaśnięcie

3. Teraz się z Wami przywitamy:

WITAMY : KRÓLEWNY, KSIĘŻNICZKI, ŚNIEŻYNKI
PIĘKNE DZIEWCZYNKI.
NIECH WSZYSTKIE TERAZ NAM POMACHAJĄ – MOCNO, MOCNO,
BO BAJKI BARDZO KOCHAJĄ.

WITAMY: KRÓLÓW,KSIĄŻĘT, KRÓLEWICZÓW
PRZEMIŁYCH CHŁOPCÓW
NIECH WSZYSCY POŚLĄ NAM BUZIAKI – MOCNE, MOCNE
WESOŁE CHŁOPAKI.

WITAMY: WSZYSTKICH DOROSŁYCH – SĄ WCIĄŻ PIĘKNI I MŁODZI
NIECH WAM SIĘ DOBRZE POWODZI
NIECH DOROŚLI NAM POMACHAJĄ, BO
WSZYSTKIE BAJKI DOBRZE ZNAJĄ.

4.Teraz prosimy niech wszyscy
dobiorą się parami
bo tak jak w bajkach się przywitamy:

WITAMY SIĘ BRZUSZKAMI
RAZ, DWA, RAZ I DWA
TERAZ NOSKI IDĄ W RUCH
PUK PUK PUK PUK
KOLANKAMI SIĘ DOTKNIEMY
JEDNO DRUGIE RAZ I DWA
TERAZ WSZYSCY RĄCZKI W GÓRE
TRA LA LA TRA LA LA
TAK POSTACIE Z BAJEK SIĘ WITAJĄ (ukłon)
I OD NOWA POWTARZAJĄ
Uwaga!!! przerwa
ZAMIENIAMY SIĘ PARAMI
I WITAMY SIĘ............

5.Już się wszyscy powitaliśmy
więc sprawdzimy czy zabraliśmy ze sobą na bal:

RĘCE? (MACHAMY)
NOGI? (TUPIEMY)
GŁOWY? (POTRZĄSAMY)
BIODERKA? (KRĘCIMY)

6. Zabawa:
O JAK PRZYJEMNIE I JAK WESOŁO
NA BALU BAWIĆ SIĘ, SIĘ, SIĘ (klaskamy)
RAZ NÓŻKA LEWA, RAZ NÓŻKA PRAWA
DO PRZODU DO TYŁU I RAZ DWA TRZY. (podskakujemy)

7. A teraz wszyscy ręce w górę odtańczymy pląs radości

A RAM TAM TAM 2X – UDERZAMY RĘKAMI O KOLANA
GILI GILI GILI GILI GILI – ŁASKOCZEMY WŁASNE BOKI, RĘCE SKRZYŻOWANE
RAM TAM TAM! – UDERZAMY O KOLANA POWTARZAMY
O JEJU! O JEJU! – RĘCE NAD GŁOWĄ- POTRZĄSANIE
GILI GILI GILI GILI GILI RAM TAM TAM! – ŁASKOTKI, UDERZANIE O KOLANA. x3

9.Uważam nasz bal za rozpoczęty (oklaski).
Zapraszamy do wspólnych pląsów, tańców, konkursów i inny
Serdecznie zapraszam Was goście mili
I bardzo dziękuję żeście przybyli
Na wielki bal księżniczek
To bardzo Wam się chwali.
Myślę, że wszyscy się świetnie zabawimy

Przyszedł czas na zabawę
„Bo karnawał, bo karnawał, bo karnawał jest od tego,
Aby bawić się, aby bawić się, aby bawić się na całego”
(dzieci powtarzają)

ZABAWY I TAŃCE PRZY MUZYCE

KONKURSY

Witam piękne panie i panów przystojnych
na balu księżniczek i książąt dostojnych.

Panie dowieść muszą swej wielkiej mądrości,
dobroci serca i delikatności.
Panowie, że godni zaufania, postępują odważnie
i o wybrance swego serca myślą poważnie.

Prawdziwa księżniczka i królewicz prawdziwy -
(tu może poruszę problem dla niektórych wstydliwy
- ale wiedzieć wam trzeba, drodzy zebrani)
muszą pamiętać o dobrym zachowaniu.
Więc teraz zapraszam wszystkich do nauki
bardzo grzecznego zachowania sztuki.

(zabawa – Nauka dobrych manier)1
Przy muzyce wszyscy rytmicznie poruszają się. Na przerwę w muzyce wykonują czynności, podane przez prowadzącą: ukłon przed każdą napotkaną osobą, miłe słowo, uśmiech, podanie ręki.

Dowiedliście, że znacie dobre zachowanie.
Więc teraz już czas na pierwsze zadanie.

(dziewczynki – próba mądrości – łamigłówka Zał. 1,
chłopcy – próba zaufania – test "Czy jesteś godny zaufania" Zał. 2)

Panie wielką mądrością się wykazały,
choć zadanie wcale nie łatwe miały.
Panowie pokazali, że ufać im trzeba.
Teraz drugie zadanie wykonać potrzeba.

(dz. – próba delikatności – utrzymanie w powietrzu piórka jak najdłużej,
chł. – próba odwagi - przejście pełnego przeszkód odcinka wzdłuż sali z zawiązanymi oczami)

Panie są delikatne. Panowie odwagą zasłynęli –
wszyscy zgromadzeni tutaj to widzieli.
A teraz już ostatnie czeka was zadanie

(dz. – próba dobroci serca – zapis propozycji: co zrobić, żeby na twarzy rycerza pojawił się uśmiech ,
chł. – próba miłości do damy – układanie wierszy miłosnych dla księżniczek) Panie bardzo dobre serduszka mają.
Panowie pięknie miłość damom wyznają.
Ogłaszam więc, co następuje:

Zaliczone są wszystkie zadania!
Przystępujemy do ślubowania.

(dziewczynki, a następnie chłopcy powtarzają za prowadzącą)

My, tutaj zgromadzeni,
ślubujemy:

Prawdziwymi księżniczkami być chcemy,
korony godnie nosić będziemy,
dobrocią rycerzy obdarzymy
i się z nimi pobawimy.

Prawdziwymi książętami być chcemy,
odważni i szlachetni będziemy,
księżniczki opieką otoczymy
i się z nimi pobawimy.

Prawdziwe księżniczki i krółewiczów zapraszam do tańca!


Zał.1 Łamigłówki

Bajkowe panienki,
nie dla nich sukienki.
wszystkie wolą rybi ogon
i dlatego pływać mogą.

Bardzo wiele przygód miała
drewniana chłopczyna,
zanim z ojcem się spotkała
w brzuchu wieloryba.

Jakie imiona mieli
braciszek i siostrzyczka,
którzy w lesie znaleźli
chatkę zrobioną z pierniczka?

Jaka to dziewczynka
ma roboty wiele,
a na pięknym balu
gubi pantofelek?

Zał. 2 Test "Czy jesteś godny zaufania?"
Zaznacz prawidłową odpowiedź i odczytaj hasło.
1. Przyjaciel powierzył Ci swój sekret
a. mówisz o nim tylko jednej osobie NIES
b. nie zdradzasz go nikomu TA
2. Mama prosi Cię, żebyś przypilnował młodszego brata, podczas gdy Ty grasz na komputerze
a. co chwilę zerkasz na braciszka, ale nie przerywasz gry PO
b. przerywasz grę i pilnujesz braciszka JEM
3. Tata prosi Cię, żebyś nie wchodził do jego pokoju
a. spełniasz prośbę taty NI
b. wchodzisz tam pod nieobecność taty DZIAN
4. obiecałeś pomóc siostrze w sprzątaniu pokoju
a. udajesz, że jesteś bardzo zajęty KA
b. dotrzymujesz obietnicy CA
1. Zabawa zaczerpnięta z książki L. Bzowskiej, R. Kownackiej pt. "Uczymy się bawiąc. Klasa druga"
2. Taniec integracyjny. "Tańce i zabawy dla grupy" (książka i kaseta). Wydawnictwo KLANZA.
3. Taniec integracyjny poznany na kursie wstępnym Pedagogiki zabawy.
4. jw.
5. jw.

Przebieranie diamentów
/dzieci przy pomocy słomki – wciągając ustami- oddzielają kolorowe cukiereczki
każdy kolor do innego pojemnika/
Kopciuszek
Do dużej miski wsypujemy kilka różnych produktów np. groch, ryż, kaszę gryczaną. Dzieci w grupkach po 2-3 osoby muszę wybrać poszczególne rzeczy. Komu pierwszemu uda się zapełnić np. całą szklankę - ta drużyna wygrywa.
Rycerz i Królewna
Dzieci stają w kole. Tworzą mur mocno ściskając się trzymając pod ręce. W wieży (w środku koła) jest uwięziona królewna. Jedna osoba zostaje poza kołem - to rycerz - musi uwolnić księżniczkę przerywając mur. Może łaskotać, przepychać się, próbować przeskoczyć lub przejść na czworakach. Nie wolno mu jednak nikogo uderzyć. Dzieci w kole starają się go nie wpuścić. A może śmiałek okaże się Uprzejmym rycerzem i zamiast na siłę poprzerywać mur wykaże się sprytem i wpadnie na pomysł, żeby poprosić o wpuszczenie? Albo wypowie jakieś magiczne zaklęcie, chociażby Sezamie otwórz się?
Krasnoludki
Zabawa w kółeczku - dzieci pląsają przy piosence "My jesteśmy Karsnoludki"
Rycerz
Na ścianie lub drzwiach wieszamy kartkę z namalowaną tarczą strzelecką. Rycerzowi zawiązujemy oczy i podajemy włócznię - jest nią flamaster przyczepiony do długiego kijka. Ma za zadanie wcelować w środek tarczy. Pozostałe dzieci oczywiście naprowadzają go do celu.
Król
Dzieci siadają w kółku po turecku. Wybierają Króla. Król rozkazuje. Pokazuje jakąś czynność i wszystkie dzieci muszą go naśladować, np. klaszcze, stuka nogami, dotyka uszu, nosa, wydaje jakieś okrzyki. Co chwila zmienia czynność, co 5 czynności wyznacza swojego następcę.
Śpiąca królewna
Jedno z dzieci jest śpiącą królewną. Zamyka oczy. Inne dzieci stają dookoła niej. Jedno z nich musi obudzić królewnę (pocałunkiem, dotykiem). Królewna musi zgadnąć kto ją obudził.
Wróżka
Dzieci biegają po całym pomieszczeniu. Jedna z nich jest wróżką. Jeśli dotknie kogoś różdżką, osoba ta staje nieruchomo. Inne dzieci mogą ją odczarować, jeśli przeczołgają się pod jej nogami. Jeśli dzieci jest kilkanaście, a pomieszczenie duże, wróżek może być więcej.
Ali Baba
Jest to stara zabawa w talara. Dzieci stają w kółku, wyciągają ręce przed siebie. Jedną dłoń każdy kładzie na dłoni sąsiada z prawej strony, drugą pod dłonią sąsiada z lewej. W stałym rytmie, wszyscy naraz, przekładają swoją prawą dłoń na dłoń sąsiada - w ten sposób, jakby coś przekładali. Jedna osoba - Ali Baba - wychodzi. Jedna osoba z koła dostaje do ręki pieniążek. Pieniążek trzeba jak najszybciej oddać sąsiadowi, ale tak, żeby Ali Baba się nie zorientował, gdzie on się akurat znajduje. Wszyscy śpiewają: Talar tu, talar tam, talar chodzi tu i tam. Jak to miło i wesoło, kiedy talar chodzi w koło..
Baba Jaga
Zabawa w Raz dwa trzy Baba Jaga patrzy. Baba Jaga staje w jednej części pokoju, odwraca się plecami do dzieci i mówi "Raz dwa trzy Baba Jaga patrzy". Dzieci w tym czasie muszą jak najszybciej do niej dobiec. Gdy Baba Jaga się odwróci, dzieci zastygają w bezruchu. Jeśli któreś się poruszy, wraca na koniec sali. Kto pierwszy dobiegnie, ten staje się Babą Jagą.
Czerwony Kapturek
Z szalików, wstążek lub pasków papieru układamy krętą ścieżkę przez całe mieszkanie (dwa paski w odstępie ok. 30 cm). Wokół ścieżki i na niej układamy dużo różnych przedmiotów wyciętych z papieru: grzybki, kwiatki, motyle, ślimaczki, biedronki. Na ścieżce układamy kilka pluszowych zabawek - to będą wilki. Osobie która jest Czerwony Kapturkiem zawiązujemy oczy i ustawiamy na początku ścieżki. Musi przejść całą trasą zbierając jak najwięcej przedmiotów, ale omijając wilki. Reszta dzieci podpowiada Kapturkowi gdzie ma iść - w prawo, lewo, gdzie się schylić, a gdzie dać wielki krok omijając wilki. Po przejściu całej trasy podliczamy ile rzeczy zebrało dziecko - za każdy przedmiot 1 punkt. Można ustalić, że dodatkowe punkty przyznajemy, jeśli dziecko nie wyszło poza linie ścieżki. Za dotknięcie wilka - punkty ujemne.
Królewna
Na melodię "Różyczki" śpiewamy: Stoi Królewna w złotej koronie, zaraz usiądzie z kimś z nas na tronie. Ty królewno dobrze wiesz, dobrze wiesz, dobrze wiesz, kogo kochasz tego bierz, tego bierz."
Zabawa taneczna
4. Konkurs "Zanieś księżniczce klejnot"
3 księżniczki, 3 książęta, 3 łyżeczki z 3 pierścionkami, 3 opaski na oczy Książęta mają za zadanie przenieść do księżniczek klejnot / pierścionki / położony na łyżeczce trzymanej w ustach.
W trudniejszej wersji zawiązujemy dodatkowo opaski na oczach, a księżniczki nawołują głosem swoich wielbicieli.
ZABAWA ,,LUDZIE DO LUDZI” – dzieci tańczą w parach na hasło wróżki:
• Ręce do rąk
• Stopy do stóp
• Plecy do pleców
• Ludzie do ludzi – znajdujemy nowego partnera (wróżka Iwona)
MUZYCZNA LOTERYJKA – uczestnicy tańczą w rytm muzyki, na ciszę
w muzyce ktoś z uczestników wyciąga z kapelusza czarodzieja los i tańczą wg instrukcji:
• Tańczymy klaszcząc nad głową
• Na palcach
• Na jednym kolanie
• Na pięcie
• Prawa ręka w górę lewa na dole
• Trzymamy się za nosy
• Tańczymy na piętach ( wróżka Iwona
TANIEC Z CZARODZIEJSKĄ CZAPKĄ – jedno dziecko w parze trzyma laseczkę. Po chwili kłania się innemu dziecku prosząc je do tańca, laseczkę przekazuje drugiemu dziecku

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.