X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 7651
Przesłano:

Ćwiczenia przeciwdziałające płaskostopiu

Konspekt zajęć gimnastyki korekcyjno - kompensacyjnej

TEMAT: Ćwiczenia przeciwdziałające płaskostopiu.

CELE GŁÓWNE:
- kształtowanie nawyku zachowania postawy skorygowanej,
- wzmacnianie mięśni krótkich stóp,
- wzmacnianie mięśni brzucha,
- usuwanie przykurczów mięśni stóp.
UMIEJĘTNOŚCI:
- samokontrola przyjmowania prawidłowej postawy w trakcie ćwiczeń,
- doskonalenie umiejętności wykonywania ćwiczeń z różnymi przyborami.
WIADOMOŚCI:
- znaczenie prawidłowego stawiania stóp w chodzie i w biegu,
- połączenie zabawy z ćwiczeniami korekcyjnymi.
CELE WYCHOWAWCZE:
- bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń,
- odpowiedzialność za współćwiczącego.
MIEJSCE ZAJĘĆ: sala gimnastyczna.
CZAS TRWANIA: 45 min.
ILOŚĆ ĆWICZĄCYCH: 10 osób.
WIEK ĆWICZĄCYCH: 9-10 lat.
PRZYBORY I PRZYRZĄDY: woreczki, szarfy, piłki.

CZĘŚĆ WSTĘPNA

Czynności organizacyjno - porządkowe
Zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności i przygotowanie ćwiczących do zajęć. Przedstawienie celów lekcji i uzasadnienie potrzeby ich realizacji. Kontrola miejsca ćwiczeń, stanu przyborów.
2 min
Ustawienie szeregu. Korekcyjna postawa dzieci.
Zabawa ożywiająca
Zabawa „Berek z ogonkiem”. Uczestnicy zabawy mają włożoną szarfę z tyłu, za gumkę spodenek. Berek stara się wyciągnąć uciekającym „ogonki. Po 1 minucie zabawy następuje zmiana berka. 4 min zmiana berka.

Ćwiczenia rozciągające mięśnie trójgłowe łydki 10x
Siad prosty, dłonie oparte z tyłu na podłodze. 10x Energiczne zginanie i prostowanie palców stóp.10x
P.w. - jw. Silne zgięcia grzbietowe obu stóp, p.w. - jw. Obszerne krążenia stóp.
Podczas ćwiczeń plecy powinny być wyprostowane.
Ćwiczenia
Dzieci siedzą na podłodze, twarzami do prowadzącego, przy każdym leży szarfa. Na hasło prowadzącego – chorągiewka w prawej stopie – dzieci chwytają szarfę palcami prawej stopy, unoszą ją nad podłogą i machają w prawą i lewą stronę, naśladując prawdziwą chorągiewkę. Po 2x
Następuje zmiana stóp
Zabawa „toczenie piłki po ścianie”
Dzieci leżą na plecach na materacu z nogami ugiętymi i stopami opartymi o ścianę. Między ścianą a stopami znajduje się piłka.
Na sygnał prowadzącego dzieci toczą piłkę po ścianie w górę i w dół. 4 min
Piłka nie może upaść na podłogę, nie wolno jej dotykać rękami.
Zabawa „Wyrzutnia przez ławeczkę”
Dzieci są podzielone na dwa zespoły, po obu stronach ławeczki jest taka sama liczba woreczków. Na sygnał prowadzącego rozpoczynają przerzucanie woreczków palcami stóp. Wygrywa zespół, który ma po swojej prawej stronie mniej woreczków. 3 x 1 min
Podczas zabawy dłonie są oparte z tyłu na podłodze, plecy wyprostowane.
Ćwiczenia mięśni stóp
P. w. - stanie, ręce wzdłuż tułowia. Przed stopami leży szarfa. Ćwiczący chwyta ją palcami prawej stopy, podnosi nogę i skręciwszy ją do wewnątrz podaje szarfę do lewej ręki. 2 x 3
P. w. - siad prosty, ręce oparte z tyłu na podłodze, przed stopami szarfa. Chwyt szarfy palcami stopy i przekładanie jej nad kolanem drugiej nogi. 2 x 3
P. w. - siad prosty, chwyt szarfy palcami obu stóp. Przejście do leżenia tyłem, przeniesienie nóg do pionu i dalej za głowę. Dotknięcie szarfą do podłogi i powrót do siadu prostego. 5 x
Nie należy pochylać tułowia do stopy.

Plecy wyprostowane
Ćwiczenia oddechowe
Leżenie tyłem, ręce wzdłuż tułowia. Wdech z jednoczesnym przeniesieniem prostych rąk górą za głowę, a następnie wydech z przeniesieniem rąk do pozycji wyjściowej. 5 x

Gry w formie ćwiczeń wzmacniający mięśnie stóp
1. Dzieci ustawiają się w szeregu na jednej linii w pozycji siadu ugiętego. Woreczek trzymają między złączonymi podeszwami stóp. Dłonie mają oparte z tyłu. Na sygnał prowadzącego wykonują rzut woreczka nogami daleko przed siebie. Dochodzą do swojego woreczka w podporze tyłem, siadają i wykonują kolejny rzut, aż woreczek przekroczy ustaloną linię mety. Wygrywa zawodnik, który pokonał dystans mniejszą ilością rzutów. 5 min
2. Zabawa „Wieszanie bielizny”.
Uczniowie podzieleni na dwa zespoły, przed każdym ustawiona ławeczka. Dzieci siadają wzdłuż ławeczki, mają po 3 szarfy. Na sygnał każde dziecko chwyta szarfę palcami stopy i przewiesza ją przez ławeczkę. 2 x 10

Szarfa musi być przewieszona a nie położona na ławeczce
Ćwiczenia rozciągające przykurcze mięśni
Stojąc przy drabince wejście na pierwszy szczebel stopami, chwyt rękami szczebla powyżej ramion. Wspinanie i opuszczanie pięt aż do zetknięcia z podłogą. 10 x

Ćwiczenie wykonujemy obiema stopami jednocześnie lub na zmianę, jak lewą piętę opuszczamy, to prawą unosimy.

CZĘŚĆ KOŃCOWA

Ćwiczenia uspokajające
1. Marsz wokół sali w postawie skorygowanej z woreczkiem na głowie. Na sygnał nauczyciela uczniowie zatrzymują się i wykonują przysiad.
2. Marsz w pozycji skorygowanej. Wdech z jednoczesnym wzniesieniem rąk, wydech z opuszczeniem rąk. 2 min

Podsumowanie lekcji
Zbiórka. Przypomnienie celów zajęć, ocena ich realizacji. Ocena aktywności uczniów.
Pożegnanie. 2 min

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.