X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 7643
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zwierzęta na wsi - scenariusz zajęcia dla dzieci 6-letnich

1. Temat bloku: Zwierzęta na wsi.
2. Cel ogólny: Zapoznanie z nazwami i cechami charakterystycznymi wyglądu zwierząt hodowlanych.
3. Cele operacyjne: dziecko:
· Rozpozna i wymieni nazwy co najmniej 4 zwierząt hodowlanych.
· W sposób komunikatywny wypowiada się na temat zwierząt hodowlanych.
· Rozpoznaje charakterystyczne odgłosy wydawane przez zwierzęta z wiejskiego podwórka.
· Zaśpiewa i zatańczy do piosenki pt. „Trzy kurki”.
· Rozwiąże co najmniej 2 zagadki o zwierzętach hodowanych w gospodarstwie.
· Wymieni korzyści płyną z hodowli zwierząt.
· Zaśpiewa i zatańczy do piosenki pt. „Cztery łapy”.
· W odpowiednie miejsce przyczepi ogonek krowie.
· Doskonali sprawność manualną poprzez wykonywanie pracy plastyczno-technicznej - wykona makietę pt. „Wesoła zagroda”.
· Opowie, co działo się w bajce pt. „Reksio i przyjaciele z podwórka”
· Bawi się zgodnie i wesoło razem z kolegami.
4. Obszary edukacji:
społeczno-przyrodnicza, polonistyczna, muzyczna, matematyczna, ruchowa, plastyczna,
5. Strategie nauczania: informacja, problemowa, emocjonalna,
6. Metody nauczania:
pogadanka, pokaz, praktycznego działania,
7. Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, binarna, grupowa,
8. Środki i materiały:
-prezentacja komputerowa Microsoft Power Point pt. „Zwierzęta hodowlane”,
-laptop, projektor,
-magnetofon, kaseta z piosenką pt. „Cztery łapy”,
-płyta CD z nagraniem odgłosów zwierząt z podwórka,
-keyboard, nutki z piosenką pt. „Trzy kurki”,
-2 szarfy: niebieska i czerwona,
-zagadki dotyczące zwierząt hodowlanych,
- telewizor, wideo, kaseta VHS z bajką pt. „Reksio i przyjaciele z podwórka”,
-naturalne okazy pożywienia zwierząt,
-duża plansza z rysunkiem krowy A3, ogonek krowy na magnesie do przyczepiania,
-szalik do zawiązywania oczu,
-tekturka, pudełka po zapałkach, kremach, plastelina, zwierzątka, gałązki, papier kolorowy,
9. Literatura:
Internet: www.wikipedia.org - materiały do prezentacji (zdjęcia zwierząt),
K. Wlaźnik: „Wychowanie fizyczne w przedszkolu”,
A. Felisiak: „Gry i zabawy w placówkach wychowania przedszkolnego”.

10. Przebieg zajęć:
I. Zajęcia poranne:
1. Powitanie muzyczne:
Wszyscy są, witam Was
Zaczynamy już czas!
Jestem ja, jesteś Ty
Raz, dwa! Raz, dwa! Raz, dwa, trzy!

2. Ćwiczenia poranne: K. Wlaźnik – wybrane ćwiczenia z zestawu XVI i XXXVII
a) zabawa bieżna: Koniki:
-bieg truchcikiem, potem galopem w różnych kierunkach.
b) ćw. szyi: Koń kiwa głową:
-rozkrok, skłony głowy w przód i tył.
c) ćw. równowagi: Koń grzebie nogą:
-stojąc na jednej nodze, naśladujemy jak koń drugą nogą grzebie – przeciąganie wolnej stopy
z przodu o podłoże.
d) ćw. zręczności: Koń na biegunach:
-siad skrzyżny, chwyt za stopy od zewnętrznej strony stopy, plecy okrągłe jak bieguny konia. Lekkie huśtanie się w tył na plecy i w przód do siadu.
e) zabawa bieżna: Konie i wózki:
-dzieci ustawione dwójkami, jedno za drugim, twarzą wózki i konie. Pierwsze podaje ręce
w tył drugiemu. Bieg w różnym tempie, przeplatany marszem. Po pewnym czasie zmieniamy miejsce w parach.
f) Marsz po obwodzie koła: na palcach, na piętach i na całych stopach.

II. Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze:
1. Dzisiaj będziemy poznawać zwierzęta hodowlane.
¨ Czy znacie jakieś zwierzątka, które hodujemy w gospodarstwie? Dzieci wymieniają znane im zwierzęta.

2. Prezentacja pt. „Zwierzęta hodowlane”. Przygotowałam dla was prezentacje komputerową o zwierzętach hodowlanych. Kto przeczyta, od jakich zwierzątek zaczniemy. Dziecko wskazane czyta: KOTKI
¨ Zaczniemy od kotków. Zobaczcie na obrazek i policzcie, ile koty mają łap?
¨ Co oprócz łap jeszcze ma kot?
¨ Jakiego koloru mogą być koty?
¨ Jakie wydają odgłosy?
¨ Co robi kotek na obrazku?
¨ Co jedzą kotki? Wyszukaj pożywienia, które kotki lubią najbardziej, spośród wielu produktów.
¨ Jak nazywa się kocia mama? A jak nazywają się małe kotki? (zdjęcie kociaka)
¨ Gdzie mieszkają kotki?
¨ Po co nam są potrzebne kotki?
¨ Kotek się z nami żegna, pomachajcie mu. (zdjęcie kotka)
¨ O jakich zwierzętach będziemy teraz rozmawiać? Kto przeczyta? PIESKI
¨ Tak, teraz opowiemy sobie o pieskach.
¨ Psy, podobnie jak koty, ile mają łap?
¨ Jakiego mogą być koloru?
¨ Jakie psy wydają odgłosy? Gdzie mieszkają pieski?
¨ Co jedzą psy? Wyszukaj pożywienia, które pieski lubią najbardziej, spośród wielu produktów.
¨ Czy psy mogą być groźne? Co taki groźny pies musi mieć założone?
¨ Jak nazywają się małe pieski?
¨ Po co prawie w każdym domu jest pies? A w czym psy mogą jeszcze pomagać ludziom?
¨ O jakich zwierzątkach mówiliśmy? A czy te zwierzęta lubią się? A ja wam pokaże, że tak. (demonstracja zdjęcia kota i psa trzymających się za łapki)

3. Piosenka pt. „Cztery łapy”
Czy znacie jakąś piosenkę o pieskach? To teraz zaśpiewamy i zatańczymy do tej piosenki.

Łapy, łapy, cztery łapy – dzieci machają nad głowa rączkami,
A na łapach pies kudłaty – dzieci wkładają dłonie we włosy,
Kto dogoni psa, kto dogoni psa – dzieci przed sobą poruszają rękami, jakby biegł pieski,
Może ty, może ty, może jednak ja – dzieci pokazują palcem na kolegę, po czym na siebie.

4. KOZA Posłuchajcie zagadki, a dowiecie się jakie zwierzątko jest kolejnym gościem mojej prezentacji.
Poduszka ma cztery rogi, a ona tylko dwa.
Krowa nie ma brody, a ona ją ma.
Sierść białą ma jak brzoza, wiesz już przecież. To jest .... (koza)

¨ Zobaczcie na zdjęcie, ile koza ma rogów? A ile ma racic? Co to są racice?
¨ Jakiego jest koloru? Jakie odgłosy wydaje koza?
¨ Co jedzą kozy? Wyszukaj pożywienia, które kozy lubią najbardziej, spośród wielu produktów.
¨ Dla jakich produktów hodujemy kozy?
¨ A jakie inne zwierzę daje nam mleko? Kto przeczyta, czy to na pewno jest KROWA
¨ Jakiego koloru jest nasza krowa na obrazku? A jakie mogą być jeszcze?
¨ Jakie krowy wydają odgłosy? Gdzie mieszkają krowy i kozy?
¨ Co jedzą krowy? Wyszukaj pożywienia, które krowy lubią najbardziej, spośród wielu produktów.
¨ Już wiemy, że krowy dają mleko, a co można z tego mleka zrobić?
¨ Jak nazywa się mała krówka? (zdjęcie cielątka)

5. Zabawa orientacyjna: „Doczep ogonek krowie”:
N. przywiesza na tablicy magnetycznej rysunek krowy, wybiera jedno dziecko, któremu zawiązuje oczy i wręcza ogonek krowy, wykonany z włóczki. Zadaniem dziecka jest umieścić ogonek we właściwym miejscu. Zabawę można powtórzyć.

6. Zabawa bieżna: Konie i wózki:
-dzieci ustawione dwójkami, jedno za drugim, twarzą wózki i konie. Pierwsze podaje ręce
w tył drugiemu. Bieg w różnym tempie, przeplatany marszem. Po pewnym czasie zmieniamy miejsce w parach.

¨ O jakim zwierzątku będziemy teraz mówić? KONIE
¨ Jakiego koloru jest koń na obrazku? A jakie mogą być jeszcze?
¨ Jakie konie wydają odgłosy?
¨ Co jedzą konie? Wyszukaj pożywienia, które konie lubią najbardziej, spośród wielu produktów.
¨ Po co ludzie hodują konie?
¨ Jak nazywa się mały konik? (zdjęcie źrebiąt)
¨ Posłuchajcie zagadki:

W chlewiku mieszka tłuścioszka znana,
Przez ludzi na słoninkę i mięso hodowana. (ŚWINIA)

¨ Zobaczcie na zdjęcie. Jakiego koloru są świnie?
¨ Jakie wydają odgłosy?
¨ Po co ludzie hodują świnie?
¨ Jak nazywa się pomieszczenie, w którym żyją świnki?
¨ Jak mówimy na małe świnki?

7. Zagadki słuchowe: Odgłosy zwierząt z podwórka
¨ Posłuchajcie różnych odgłosów, jakie zwierzęta było słychać?
¨ A o jakich jeszcze nie mówiliśmy? (kura, kogut, kaczka)
¨ Do jakiej grupy zwierząt możemy zaliczyć kurę, kaczkę, koguta?
¨ Czym te ptaki się odżywiają? Wyszukaj pożywienia, które lubią najbardziej, spośród wielu produktów.
¨ Jakie odgłosy wydaje kura, kogut, kaczka? Gdzie mieszkają?
¨ Po co ludzie hodują te ptaki?
¨ Jeszcze mamy takiego jednego ptaka, a jaki to ptak dowiecie się odgadując zagadkę:
Nie dziewczyna to wcale, ale nosi korale.
Wachlarz w krąg rozkłada i gul-gul-gul gada. INDOR
¨ Na podsumowanie powiedzcie mi jak nazywa się osoba, która leczy zwierzęta?

8. Piosenka pt. „Trzy kurki”
Myślę, że nasze ptaki już są zmęczone dlatego przyda im się krótki spacerek. Dzieci zamieniają się w kurki, dobierają się w trójki i śpiewając spacerują.

9. Zabawa ruchowa: „Walka kogutów”
Ale co to na podwórko wbiegają 2 koguty. Za chwilę zobaczycie widowisko „Walkę kogutów”. Wybieram na kogutów – dwóch chłopców, jednakowego mnie więcej wzrostu
i wagi. Kto chętny? Prowadzący ustawia ich pośrodku koła, twarzami do siebie w odległości jednego kroku, zakłada każdemu z tyłu za pasem szarfę- jednemu czerwoną, drugiemu niebieską i mówi: „na sygnał zaczynacie walkę o „ogon”, musicie wyciągnąć przeciwnikowi „ogon”, jednocześnie pilnując swojego. Kto pierwszy wyciągnie „ogon”, ten zostaje zwycięzcą. Widownia może dopingować. Można powtórzyć zabawę.

10. Praca plastyczno-techniczna pt. „Wesoła zagroda”.
Dzieci z zgromadzonych materiałów tworzą makietę wiejskiego podwórka. Na tekturce stawiają stajnie, oborę, budę, kurnik z papierowych pudełek, przyklejają gotowe zwierzątka lub tworzą z plasteliny, z gałązek robią płot i drzewka. Rodzice mogą pomagać swoim pociechom.
11. Ocena i wystawa prac.

III. Zajęcia dowolne:
1. Zabawy dowolne w „kącikach zainteresowań”.
2. Oglądanie bajki pt. „Reksio i przyjaciele z podwórka”.
3. Spacer po pobliskiej okolicy. Obserwacja zwierząt występujących w mijanych po drodze wiejskich gospodarstwach.
4. Pożegnanie śpiewająco:
Do widzenia dzieci!
Do widzenia Pani!

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.