Scenariusz zajęcia
Temat zajęcia: „Dzielni ratownicy”-spotkanie z ratownikiem medycznym.
Data: 09.02.2010
Prowadząca:Joanna Sędłak, Anna Peterek
Grupa: 5 - latki
Dominujące obszary edukacyjne:
1.Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia
Treści programowe:
Uczestniczenie w zabawach
Rozwijanie zainteresowań poprzez zabawy
Wykonywanie ćwiczeń wzmacniających pamięć wzrokową, słuchową, ruchową
Rozwijanie uwagi
Rozwijanie myślenia
Cele ogólne:
- rozwijanie zdolności wypowiadania się na temat pomagania innym
- rozwijanie zdolności posługiwania się prostymi przyrządami medycznymi
- kształtowanie postawy pomagania innym, dbania o bezpieczeństwo swoje i bliskich
- doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej
- doskonalenie zdolności analizy i syntezy wyrazu
- kształcenie orientacji w przestrzeni
- rozwijanie umiejętności klasyfikowania, uogólniania
Cele operacyjne:
Dziecko:
- wypowiada się na temat opowiadania
- bierze czynny udział w zabawach ruchowych
- słucha i wykonuje polecenia nauczyciela
- wskazuje i nazwać przedmioty związane z pracą lekarza
- potrafi udzielić podstawowej pomocy medycznej
- wymienia numery telefonów alarmowych
- powtórza za ratownikiem medycznym wskazane czynności
- podzieli wyraz na sylaby
-wyodrębnia z wyrazu pierwszą i ostatnią głoskę
Metody:
- czynne – zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń
- słowne – instrukcja, opowiadanie, rozmowa, opis
- oglądowe – pokazu, przykładu
Formy:
- praca z całą grupą
- praca w grupach
- praca indywidualna
Literatura:
1.Jadwiga Pytlarczyk - „W kręgu zabawy” Program wychowania przedszkolnego.
Wyd. Juka, Warszawa 2009
2.J. Thomas – Bilstein – opowiadanie „Dzielni ratownicy”.
3.„Nasze przedszkole” cz.2 – MAC EDUKACJA S.A., Kielce 2009
Przebieg zajęć:
LP
SYTUACJE EDUKACYJNE
KIERUNKI AKTYWNOŚCI
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
1.
Powitanie dzieci, przywitanie i przedstawienie gościa. Słuchanie opowiadania J. Thomasa – Bilsteina „Dzielni ratownicy” z wykorzystaniem ilustracji.
Społeczno – emocjonalna
Językowa
Tekst opowiadania
Ilustracje do opowiadania
2.
Rozmowa na temat opowiadania:
- Co się stało niedźwiadkowi? Kto mu pomógł?
- Do kogo zawiozły Dodusia zwierzęta? Jak poradziły sobie z trudną podróżą?
- Na czym polegała pomoc lekarska? Dlaczego zwierzęta nazwały siebie ratownikami?
- Jak oceniamy postępowanie przyjaciół niedźwiadka?
Językowa
3.
Zabawa klasyfikacyjna
Co potrzebne jest lekarzowi do pracy?
Dzieci oglądają rozłożone przed nimi obrazki różnych przedmiotów; rozpoznają je i nazywają. Wybierają te, które kojarzą im się z pracą lekarza i uzasadniają swój wybór np. termometr, stetoskop, recepta, biały fartuch.
Poznawcza
Ilustracje różnych przedmiotów
4.
Zapoznanie z nazwami specjalności wybranych lekarzy.
Zaproszony gość przedstawia dzieciom proste sytuacje, a dzieci próbują odpowiedzieć, do jakiego lekarza by się wybrały w danej sytuacji. W razie trudności nauczyciel pomaga znaleźć odpowiednie rozwiązanie np.
Janka bardzo boli ząb – dentysta,
Ola przewróciła się i złamała nogę – ortopeda
Anię boli głowa i ma wysoką gorączkę – pediatra
Antka bolą oczy i źle widzi – okulista
Tomek ma już bardzo długo katar, bolą go uszy i gardło – laryngolog.
Dzieci dzielą nazwy na sylaby i różnicują pierwszą i ostatnią głoskę w poszczególnych słowach.
Poznawcza
Ilustracje lekarzy różnych specjalności
5.
Zabawa ruchowa Rozsypane tabletki.
Nauczyciel staje pośrodku sali i wysypuje z pudełka żółte kółeczka – tabletki witaminy C. Dzielimy dzieci na zespoły. Zadaniem dzieci jest jak najszybsze pozbieranie tabletek i włożenie do pudełek stojących na dywanie. Wygrywa drużyna, która nazbiera jak najwięcej kółek ( ratownik medyczny zwraca dzieciom uwagę, że nie należy zażywać samemu żadnych tabletek, nawet witamin).
Ruchowa
Pudełka
Żółte papierowe kółka
6.
Nauczyciel przedstawia dzieciom ilustracje z samochodami straży pożarnej, policji i pogotowia, jak również sylwety poszczególnych pracowników (policjant, strażak, ratownik) i numery alarmowe.
Zadaniem dzieci jest dopasować do siebie wszystkie elementy.
Poznawcza
Ilustracje samochodów, pracowników, telefony alarmowe
7.
Rozmowa z ratownikiem na temat postępowania w razie wypadku w domu, na ulicy, na spacerze; jak możemy pomóc poszkodowanemu, gdzie należy zadzwonić i co należy powiedzieć.
Zapoznanie z wyposażeniem apteczki, podkreślenie, że apteczka powinna znajdować się w każdym domu, w samochodzie, w przedszkolu, w szkole itp.
Poznawcza
Językowa
Wyposażona apteczka
8.
Przedstawienie przez ratownika dzieciom zasad pierwszej pomocy:
- sprawdzanie oddechu i tętna
- resuscytacja
- pozycja bezpieczna
- przemywanie ran
- zakładanie opatrunku
- usztywnianie kończyn
Zaprezentowanie działania różnych przedmiotów służących do ratowania życia:
- mierzenie ciśnienia
- słuchanie bicia serca przez stetoskop
- zakładanie maseczek do resuscytacji
Poznawcza
Zdrowotna
Maseczki, stetoskop, ciśnieniomierz, bandaże, opatrunki, koc termiczny,
Woda utleniona,
plastry
9.
Praca z książką
Kolorowanie karetki pogotowia według wzoru – karta pracy „Nasze przedszkole” cz.2, nr 39
Plastyczna
„Nasze przedszkole” cz.2 nr 39
10.
Dzieci prezentują Ratownikowi medycznemu taniec w podziękowaniu za przybycie i poprowadzenie zajęć.
Ruchowy
Odtwarzacz, Cd z nagraniem
11.
Ratownik medyczny wręcza dzieciom małe upominki na pamiątkę jego wizyty.
Zakończenie zajęć.
Upominki dla dzieci