Scenariusz zajęć z edukacji ekologicznej dla klas trzecich szkoły podstawowej.
Turniej sportowo-ekologiczny klas trzecich - "Z ekologią na ty"
Cel główny:
- zainteresowanie uczniów sprawami ekologii,
- pobudzenie świadomości dzieci w sprawie zanieczyszczeń i sortowania śmieci,
- umiejętne współdziałanie w zespole,
- utrwalenie pojęć dotyczących recyklingu oraz segregacji odpadów.
Metody pracy:
- słowna,
- oglądowa,
- ćwiczenia praktyczne.
Formy pracy:
- indywidualna,
- zbiorowa,
- grupowa.
Pomoce i środki dydaktyczne:
- plastikowe butelki, szary papier, rolki od ręczników papierowych, zużyte baterie, plastikowe kubeczki, łyżki, cztery ugotowane jajka, worki, pachołki
- kredki, mazaki, szary papier,
- kartki z hasłami, numerami; rozsypanka wyrazowa; kartki z napisami: metalowe puszki, butelka plastikowa, słoik, puszka aluminowa, szklanka, papier ksero, blacha stalowa, książka, torby foliowe, jednorazowe kubki plastikowe,
- cztery kubełki z napisem: PLASTIK, METAL, SZKŁO, PAPIER
Przebieg turnieju:
1. Powitanie gości, uczestników oraz publiczność.
2. Podział uczniów na drużyny (losowanie karteczek z numerami od 1 do 4).
3. Zapoznanie z regulaminem turnieju:
konkurs wiedzy – za prawidłową odpowiedź po 1 punkcie
konkurs sportowy – punktacja od 1 do 3 punktów
konkurs plastyczny – punktacja od 1 do 3 punktów.
4. Zadanie 1 - tor przeszkód:
- bieg z rolką od papieru
- bieg w workach
- quiz
- bieg z jajkiem
- most z gazet
- quiz
- slalom między butelkami
- bieg z kubeczkami z wodą
- quiz
- skoki z butelką
- zbieranie baterii na czas
- segregowanie odpadów (rozsypanka odpadów-eksponatów i dokonanie segregacji do kolorowych pojemników przez uczniów).
5. Zadanie 2
– układanie zdań z rozsyanki zdaniowej,
- wykonywanie plakatów promujące zdrowy, ekologiczny styl życia,
- rozwiązywanie testów.
6. Podsumowanie zajęć - przypomnienie o potrzebie i zasadzie segregacji, utrwalenie pojęcia recyklingu i jego znaczenia.
7. Zakończenie turnieju sportowo-ekologicznego dla klas trzecich. Rozdanie dyplomów
oraz drobnych upominków dla wszystkich uczestników.
Opracowanie:
Ewa Bernacka- Pacyna
Beata Kryś
Literatura:
Internet; ,,Myślę, więc segreguję. Dolnośląski poradnik jak edukować o odpadach”
Załączniki:
I Rozsypanka zdaniowa:
POSŁUCHAJ DOBREJ RADY I SEGREGUJ ODPADY.
POMÓŻMY ZIEMI ZANIM BĘDZIE ZA PÓŹNO!
NIE ŚMIEĆ, BO ZIEMIA BĘDZIE ŚMIECIEM.
ZIEMIA DLA CZŁOWIEKA – CZŁOWIEK DLA ZIEMI.
II Pytania do quizu:
1. Czy zużyte baterie wrzucamy do:
- kosza na śmieci
- specjalnie zabezpieczonego pojemnika na śmieci.
2. Co lepiej wybrać:
- opakowania, których nie można poddać recyklingowi,
- opakowania z jednego materiału, łatwe do recyklingu.
3. Czy zużyte baterie wrzucamy do:
- kosza na śmieci
- specjalnie zabezpieczonego pojemnika na baterie.
4. Czy po przeczytaniu powinnyśmy wrzucić gazetę do:
- kosza z ogólnymi odpadami
- pojemnika na makulaturę.
5. Co to jest recykling:
- wtórny odzysk surowców
- marka komputerów.
6. W co lepiej zapakować kupiony w sklepie towar:
– w plastikową reklamówkę
– w torbę z materiału.
7. Puszki aluminiowe przed wrzuceniem:
- zgniatamy
- wyrzucamy całe.
8. Papier po cukierkach:
- rzucamy na chodnik
- wrzucamy do kosza.
9. Co jest lepsze dla przyrody:
- sok w kartonie
- sok w butelce plastikowej.
10. Puszki aluminiowe przed wrzuceniem:
- zgniatamy
- wyrzucamy całe.
11. Czy do pojemnika na makulaturę wrzucamy:
- tłusty papier po śniadaniu
- zgniecioną gazetę.
12. Czy należy segregować odpady:
- tak
- nie.
III Test:
1) Przebywając w parku narodowym:
a. zrywasz rośliny
b. chodzisz po wyznaczonych szlakach
c. płoszysz zwierzęta.
2) Jesteś nad rzeką. Widzisz, że twój sąsiad myje w niej samochód. Co robisz:
a. mówisz mu, że zanieczyszcza rzekę
b. pomagasz mu w tej czynności
c. ignorujesz i nie zwracasz na to uwagi.
3) W lesie słychać śpiew ptaków a ty:
a. celujesz do nich z kamienia
b. rozkoszujesz się ich śpiewem
c. zagłuszasz ich śpiew głośną muzyką.
4) Napotykasz zawilce w lesie:
a. zrywasz kwiatki i przyozdabiasz swój pokój
b. patrzysz i podziwiasz jak pięknie wyglądają
c. robisz bukieciki i obdarowujesz swa mamę.
5) Aby być przyjacielem zwierząt należy:
a. odnajdować tropy zwierząt na śniegu
b. oglądać obrazki
c. systematycznie je dokarmiać w czasie zimy.
6) Co zrobisz ze śmieciami:
a. będę je segregował
b. surowce wtórne będę poddawał do skupu
c. zakopię.
7) Wybierz poprawna odpowiedź:
a. wody potrzebują do życia tylko zwierzęta
b. kąpiel w zanieczyszczonych wodach jest zabroniona
c. wody nie trzeba oszczędzać.
8) Czym posypywać drogi w zimie:
a. piaskiem
b. solą
c. solą z piaskiem.
9) Który z wymienionych środków transportu uważasz za najmniej zanieczyszczający środowisko:
a. samolot
b. samochód
c. prom.
10) Czy twoim zdaniem powinno się dążyć do używania naczyń jednorazowych:
a. nie
b. tak
c. nie wiem.