X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 7627
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienne spotkanie - konspekt zajęcia z dominacją czynności umysłowych i przyrodniczych

KONSPEKT ZAJĘCIA Z DOMINACJĄ CZYNNOŚCI UMYSŁOWYCH
I PRZYRODNICZYCH
PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE DZIECI 5- LETNICH
W DNIU 27.11.09r

TEMAT ZAJĘCIA: „Jesienne spotkanie”
TREŚCI WYNIKAJACE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
1.WYCHOWANIE PRZEZ SZTUKĘ – DZIECKO WIDZEM I AKTOREM
- odgrywanie ról w zabawach parateatralnych, posługiwanie się mową, mimiką, gestem i ruchem; posługiwanie się rekwizytami
2. BUDOWANIE DZIECIĘCEJ WIEDZY O ŚWIECIE SPOŁECZNYM, PRZYRODNICZYM I TECHNICZNYM ORAZ ROZWIJANIE UMIEJĘTNOŚCI PREZENTOWANIA SWOICH PRZEMYŚLEŃ W SPOSÓB ZROZUMIAŁY DLA INNYCH
- dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie późną jesienią, nazywanie wybranych warzyw i owoców, zapoznanie z ich właściwościami odżywczymi ( witaminy)
Cele ogólne:
- pełnienie roli gospodarzy wobec zaproszonych gości do przedszkola
- przypomnienie i utrwalenie wiadomości o jesieni
-rozwijanie twórczej aktywności dziecka
- prezentacja wybranych piosenek o tematyce jesiennej
- kształcenie umiejętności rozwiązywania zagadek
- degustacja jesiennego dania- surówki podanej z kromką chleba z masłem

CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
- aktywnie uczestniczy w zajęciu
- zna nazwę aktualnej pory roku
- rozwiązuje zagadki o tematyce jesiennej,
- chętnie odgrywa rolę w inscenizacji
- umie przeliczać w zakresie 1-6 ( lub więcej)
- czerpie radość ze wspólnej zabawy z rodzicami
METODY:
Obserwacja, rozmowa kierowana ,zadania stawiane dziecku do wykonania, pokaz
RODZAJ AKTYWNOŚCI:
językowa, zabawowa, muzyczno ruchowa
POMOCE:
kosz z owocami i warzywami, zagadki, duże puzzle, płyta CD - B. Strauss, kaseta magnetofonowa, rekwizyty do przedstawienia pt.„ Rzepka”, fartuszki, chusteczki na głowę, deseczki, tarki, serwetki.

PRZEBIEG:
1.Wejście na salę P. Jesieni z koszem owoców i warzyw, wspólne śpiewanie piosenki „ Kolory jesieni”
2.Odczytanie przez P. Jesień listu od Pani Wiewiórki:
Drogie dzieci:
„ Lato odeszło, kończy się jesień
pełny koszyczek darów dzisiaj wam przyniesie
Są w nim żołędzie, grzyby, kasztany
I z jarzębiny korale dla mamy
Jest chmurka z nieba ,deszczu kropelki
Oraz wicherek, lub wicher wielki
Owoce z sadu, no i warzywa,
Każdy na zdrowie niech je spożywa
A dzisiaj wesołej zabawy wam życzę
A dary jesieni - dołączam do życzeń.”
3.Rozmowa kierowana – kończenie zdania „ Jesień rozpoznaję po....”
Cel : budowanie poprawnych zdań, wypowiedzi
4.Rozwiązywanie zagadek ( na dywanie rozłożone są duże puzzle, oznaczone kropkami od 1-6) każda rozwiązana zagadka to odkrycie fragmentu puzzli, co w całości daje ilustrację – rzepki- warzywa które dzieci na końcu rozpoznają.
•Na zagonie złota głowa, smaczne pestki w sobie chowa ( dynia )
•Powiem wam zagadkę niezwykle prostą, jakie warzywo jest marchewki siostrą ? ( pietruszka )
•Ma gruby brzuszek i ogonek mały ,będzie pewnie z niego barszczyk doskonały ( burak )

•Pada, kapie, leje, chlapie, za szybami gada Smutną bajkę, długą bajkę, dzieciom opowiada ( deszcz )

•To miesiąc smutny taki ,bo odleciały już ptaki I liść ostatni już opadł Ten miesiąc zwie się ...... ( listopad)

•Ogień rozdmuchuje, chmury niebem gna, chociaż go nie widać, znać, że siłę ma. (wiatr)

Cel : kształcenie pamięci, uwagi, myślenia oraz percepcji wzrokowej

5.Odgadnięcie warzywa na obrazku, naturalny pokaz

6.Zabawa ruchowa z wykorzystaniem elementów metody aktywnego słuchania muzyki B. Strauss – wyjaśnienie określenia „każdy sobie rzepkę skrobie”

Cel : doskonalenie słuchu, poczucia rytmu

7.Inscenizacja bajki „ Rzepka” – J. Tuwima przez chętne dzieci z użyciem rekwizytów wcześniej wykonanych na zajęciach

Cel : rozwijanie umiejętności aktorskich

8.Wspólne wykonanie wraz z rodzicami surówki z rzepki, mycie rąk, obieranie , tarcie, degustacja z kawałkiem chlebka z masłem.
Cel : czerpanie radości ze wspólnej zabawy z rodzicami

9.Wspólne porządkowanie sali po zajęciu, dzielenie się wrażeniami, rozmowy indywidualne z rodzicami.

10.Ewaluacja zajęć – dzieci otrzymują buźki z jednej strony uśmiechnięte, z drugiej strony smutne, każdy przypina magnesem do tablicy buźkę w zależności od swojego nastroju.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.