Scenariusz zajęć dla dzieci 4 – 5 letnich
Opracowanie scenariusza i prowadzenie: Pydych Grażyna
Temat kompleksowy: Zabawy zimowe
Temat zajęć: „O dziadku Mrozie i zabawie w malowanie” – malowanie na szkle zainspirowane utworem Doroty Niewoli.
Cele ogólne:
- opanowanie techniki odwzorowywania projektu, wykorzystanie wiedzy o łączeniu barw, prawidłowe pokrywanie płaszczyzny według wzoru
- odczuwanie zadowolenia i radości w czasie odkrywania i tworzenia,
- rozwijanie płynności ruchów,
- rozwijanie indywidualnych zainteresowań twórczych dziecka,
- rozwijanie i doskonalenie wyobraźni,
- zapoznanie dzieci z nową techniką malowania,
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- aktywnie uczestniczy we wspólnych zabawach,
- prawidłowo odgaduje zagadkę o śnieżynce oraz naśladuje je (ekspresja ruchowa),
- wykonuje pracę na szkle: odrysowuje kontur czarnym flamastrem i wypełnia farbą,
- kształtuje umiejętność współżycia i współdziałania w zespole,
- maluje zimowe akcenty na szkle według własnego pomysłu,
Metody i formy pracy z grupą: czynne słowne i oglądowe
- rozmowa kierowana,
- śpiew grupowy,
- improwizacja ruchowa,
- percepcja,
- ekspresja twórcza: indywidualna praca plastyczna pod kierunkiem nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
- ilustracje przedstawiające zamarznięte szyby,
- książka „ Przedszkole opowieści” D. Niewoli,
- markery, szablony ( śnieżynki), papier ochronny, ściereczka,
- naczynie z wodą, farby, pędzle,
- różne szklane naczynia, oszlifowane kawałki szkła,
- chustki, opaski, papierowe kule śniegowe,
- odtwarzacz CD,
- płyta CD z utworem „Cztery pory roku - zima” – A. Vivaldiego
Przebieg zajęcia:
Usiądźcie wygodnie i posłuchajcie. Przeczytam wam opowiadanie pt „O dziadku Mrozie i zabawie w malowanie”, a później porozmawiam z wami o tym opowiadaniu.
1. Słuchanie czyt. utworu Doroty Niewoli pt. „O dziadku Mrozie i zabawie w malowanie”.
2. Rozmowa kierowana na temat treści słuchanego opowiadania. Odpowiedź na pytanie:
- Gdzie malował Mróz Malarz swoje obrazy?
- Jakie wzory malował mróz malarz? (gałązki paproci, wzorki kwiatów, koronki, drzewa, krzew róż)
- Co napisał w swoim liście Mróz?
- Jaką prośbę wyraził w liście dziadek Mróz?
- Skąd artyści malarze czerpią wzory do swoich prac? Była kiedyś w naszym przedszkolu pani malarz, która namalowała dla nas obraz – jak myślicie skąd miała taki pomysł.
3. Oglądanie ilustracji zmrożonych szyb i rozmowa na jej temat.
Popatrzcie teraz uważnie na te ilustracje i zeskanowane zdjęcia.
- Czy zgadniecie, co przedstawiają te ilustracje? Jeśli nie możecie odgadnąć to posłuchajcie zagadki. (mróz)
Chodził malarz od chaty do chaty,
Wszystkie szyby malował nam w kwiaty,
- wszystkie okna malował srebrzyście,
w małe gwiazdki i palmowe liście.
A chodź każdy z malarzem się spotkał,
Nikt go nie chciał zaprosić do środka.
Nikt go nie chciał zaprosić do chaty,
- nikt za pracę mu nie dał zapłaty.
- Jak myślicie, co mróz malował? ( małe gwiazdki, palmowe liście, gałązki paproci, wzorki kwiatów).
Mróz jest ciężko zobaczyć, ale można go poznać po....... (że zamraża wodę, że jest przenikliwe zimno, że są wzorki na szybach...)
4. Zachęcanie dzieci do działalności artystycznej (malowanie na szkle) celem przyozdobienia stołów na uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Autorka tego opowiadania zachęcała dzieci do namalowania czegoś dla dziadka Mroza. A ja mam dla was taką propozycję. Chcę was zachęcić do malowania na szkle tak, jak to robił dziadek Mróz, ale nie dla niego, tylko dla naszych gości.
- Kto ma przyjść do nas w czwartek?
Zrobimy, więc im niespodziankę – namalujemy dla nich coś ładnego i przyozdóbmy najładniejszymi pracami stoły, na których będzie przygotowany dla nich poczęstunek.
- Czy podoba się wam taki pomysł, żebyśmy malowali na szkle tak jak dziadek Mróz.
Zanim zaczniemy malowanie, zabawimy się, ale najpierw odgadnijcie zagadkę.
Jestem sobie biała, niewielka.
Chuchnij! Zostanie wody kropelka. (gwiazdka śniegowa)
Rozdanie śnieżynek oraz chustek do tańca, włożenie stroju Mroza, CD
Za chwilę wykonacie taniec gwiazdek śniegowych przy muzyce....., kiedy Mróz Malarz dotknie was srebrnym pędzelkiem, kładziecie się na dywanie na białym materiale i zasypiacie.
5. „Taniec gwiazdek śniegowych” – improwizacja ruchowo – muzyczna do melodii A. Vivaldiego „Cztery pory roku – zima”.
Zróbcie szybciutko koło i zdejmijcie śnieżynkę. Zabawimy się na śniegu i porzucamy przy muzyce śnieżkami.
6. „Malarz mróz” – zabawa w malowanie. Zad. plastyczne: malowanie na szkle na temat „Zimowe akcenty na szkle”. Objaśnienie zadania plastycznego: narysowanie markerem na szkle konturu śnieżynki oraz wypełnienie go farbą. Omówienie sposobu nakładania farby oraz używania serwetek i ściereczek.
7. Mieszanie barw na palecie - malowanie zimowych akcentów na szkle według własnego pomysłu. Praca indywidualna pod kierunkiem nauczyciela. (palety)
8. Uprzątniecie stanowisk pracy. (Tacka na pędzle, tacka na serwetki, tacka na markery)
9. Wystawa i omówienie prac. ( Stolik)