X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 7608
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz Dnia Wody

SCENARIUSZ OBCHODÓW DNIA WODY W PRZEDSZKOLU NA ORLEJ POLANIE

TEMAT: „ Wędrówka Kropelki w przyrodzie- doświadczenia i zabawy z wodą.

Cele ogólne:

- Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych poprzez wykonywanie doświadczeń z wodą
- Rozwijanie twórczej ekspresji słownej i ruchowej
- Uświadomienie dzieciom, że woda to skarb , bez którego nie mogłoby istnieć życie na ziemi

Cele operacyjne:

- dz. wypowiada się całymi zdaniami wyrażając swoje spostrzeżenia
- dz. wyciągają logiczne wnioski z przeprowadzonych doświadczeń
- dz. potrafi określić właściwości wody
- dz. potrafi ułożyć we właściwej kolejności ilustracje obiegu wody
- dz. chętnie uczestniczy w konkursach
- dz. ilustruje ruchem opowieść nauczycielki
- dz. jest twórcze w tańcu , porusza się w rytm muzyki
- dz. chętnie uczestniczy w zabawach z innymi dziećmi

Metody: Podająca, problemowa, praktyczna, aktywizująca, twórcza

Formy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna

Pomoce dydaktyczne: naczynia o różnych kształtach, czajnik bezprzewodowy, lusterko, sól, cukier, kasza, mąka, 4 słoiki, utwór H. Bechlerowej „Jedna srebrna kropelka”, ilustracje do opowiadania, płyta z odgłosami wody, płyta z piosenkami, woda o różnych smakach, statki z papieru, szklanki, słomki do napojów.

PRZEBIEG :

Powitanie wszystkich na spotkaniu z okazji DNIA WODY. Dzieci ubrane są na niebiesko, na głowach mają opaski z kropelką- są małymi kroplami wody.

1.Zabawa ruchowa „ witamy się różnymi częściami ciała”
Dz. maszerują po Sali w rytm muzyki. Na przerwę witają się w parach odpowiednią częścią ciała, którą wypowie n-ka ( łokciami, kolanami, plecami, palcami, brzuchami..)

2. Zaprezentowanie przez grupy haseł związanych z wodą.

3. Dzieci podają cech fizyczne , właściwości wody wykorzystując technikę twórczego myślenia: odnoszą się do wszystkich zmysłów-wzrok, słuch, smak, węch, dotyk.
- mokra, zimna, bezbarwna, przeźroczysta, bez smaku, nie można złapać jej w ręce bo leci
między palcami...

4. Zabawy badawcze
- jaki kształt ma woda – n-ka wlewa wodę do naczyń o różnym kształcie. Dz. określają kształt naczyń- okrągłe, prostokątne, duże, małe, średnie, wąskie, szerokie.
WODA PRZYBIERA KSZTAŁT NACZYNIA, W KTÓRYM SIĘ ZNAJDUJE, BO
JEST CZIECZĄ.
-Zabawy z lodem – dzieci oglądają naczynie z kawałkami lodu, dotykają lód, określają właściwości( przeźroczysty, zimny, nie ma zapachu...) Następnie obserwują zjawisko topnienia lodu9 kiedy jest ciepło, temperatura dodatnia) i udzielają odpowiedzi na pytanie „ co to jest lód?”( zamarznięta woda)
- Obserwacja parowania wody- dzieci obserwują gotowanie wody w czajniku. Nazywają biały obłok wydobywający się z czajnika (para wodna , woda paruje w wysokiej temperaturze)
- Skraplanie się pary wodnej- Przykładamy lusterko nad gotującą się wodę , para skrapla się , powstaje woda.
- Rozpuszczalność ciał w wodzie- do wody wsypujemy sól, cukier, mąkę, kaszę, proszek, piasek. Mieszamy, obserwujemy, co dzieje się z woda. Wyciągamy wnioski.

5. Zabawy z chustą animacyjną
a. Morskie fale
Uczestnicy zabawy stoją w kole trzymając za uchwyty chusty. Wachlują chustą wywołując sztorm na morzu- mocne potrząsanie, na hasło „ cisza na morzu” delikatnie wachlują chustą.

b. Rybak i rybki
Uczestnicy trzymają chustę za brzegi. Prowadzący wybiera cztery osoby, które przyjmują role rybaka i rybek. Rybak wchodzi na chustę i stara się złapać pływające w wodzie ( biegające pod chustą) rybki. Bawiący się falują chustą, utrudniając w ten sposób zadanie rybakowi.

c. Sztorm
Na chustę wrzucamy lekkie przedmioty . Podczas falowania nic nie może spaść z chusty.

6. Opowieść ruchowa „ Kropelki wody”-
Dzieci wcielają się w kropelki wody i zachowują się wg opowiadania nauczycielki:
Jesteś kropelką wody , leżysz na płatku kwiatka. Wygrzewasz się na słońcu, nagle czujesz, że jesteś lekka i unosisz się wysoko, wysoko, spotykasz inne kropelki, jesteście obłoczkiem, chmurka, jest was coraz więcej, płyniecie po niebie. Nagle robi się coraz chłodniej i spadasz w dół jako deszczyk, tańczysz w kałuży, w jeziorze, odbijasz się o parasole ludzi.

7. Słuchanie odgłosów wody.

8. Słuchanie opowiadania „ Jedna srebrna kropelka” ilustrowanego obrazkami.

9. Omówienie obiegu wody w przyrodzie.
Pod wpływem ciepła słonecznego powierzchnia mórz i oceanów nieustannie paruje. Woda zmienia stan skupienia i masy pary wodnej mieszają się z powietrzem.
Przy dostatecznie dużej wilgotności powietrza następuje skraplanie pary wodnej do postaci małych kropelek, które grupują się w widoczne skupienia - chmury.
W wyniku ochładzania na niewielkich wysokościach powietrza zawierającego parę wodną powstają mgły. Chmury, niesione wiatrem przemieszczają się nad powierzchnią lądów mórz i oceanów. W określonych warunkach drobniutkie kropelki łączą się ze sobą w większe krople i opadają na ziemię jako deszcz, śnieg lub grad.
Ziemia wchłania opady atmosferyczne i gromadzi je w postaci wód gruntowych. W niektórych miejscach wody gruntowe wydostają się na powierzchnię i tak powstają źródła. Z nich biorą początek strumyki, te z kolei łączą się ze sobą w większe strumienie i rzeki, które wpadają do morza lub oceanu. W ten sposób zamyka się obieg wody w przyrodzie. Proces zaczyna się od nowa.
10. Konkurs „ Wyścigi statków”
Dzieci naśladując wiatr poruszają swoimi statkami, który pierwszy dopłynie wygrywa
11. Degustacja wody gazowanej, niegazowanej, słodzonej, smakowej. Określanie smaku.

12. Taniec ze wstążkami i kolorowymi chustami przy Muzyce „ Akwarium”

13. Segregowanie obrazków zwierząt, które żyją w wodzie. Oraz przedmiotów, które kojarzą się z wodą.

14. Konkurs „Picie wody przez słomki”

15. Zabawa twórcza „ Co by było , gdyby na ziemi zabrakło wody?”
Co trzeba robić aby jej nie zabrakło?
Jak należy oszczędzać wodę?

16. Pożegnanie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.