Scenariusz lekcji otwartej z biologii w klasie I gimnazjum dla studentów Wydziału Filozofii Przyrody KUL.
Dział programowy : Ekologia
Cele lekcji w kategoriach czynności uczniów ( cele operacyjne):
I.WIADOMOŚCI
A. Zapamiętanie:
Uczeń:
- podaje definicję sukcesji ekologicznej,
- wymienia rodzaje sukcesji ekologicznej,
- podaje przykłady sukcesji pierwotnej i wtórnej,
- wymienia etapy sukcesji,
- zna przykłady organizmów pionierskich.
B. Rozumienie:
Uczeń:
- wyjaśniana czym polega sukcesja pierwotna i wtórna,
- wyjaśnia przebieg sukcesji ekologicznej,
- wskazuje rolę organizmów pionierskich w przyrodzie,
- wskazuje zmiany w biotopie zachodzące podczas sukcesji.
II. UMIEJĘTNOŚCI:
C. Stosowanie wiadomości w sytuacji typowej:
Uczeń: - układa schemat przedstawiający przebieg sukcesji pierwotnej,
- uzasadnia wpływ organizmów żywych na zmiany w biotopie,
- wyszukuje informacji w tekście i analizuje ją,
- określa rolę sukcesji w przyrodzie,
- wskazuje , że odnawianie ekosystemów jest tym wolniejsze, im bardziej jest on złożony.
Typ lekcji : poświęcona opracowaniu nowego materiału
Metody :
a. oparte na słowie: pogadanka, praca z tekstem
b.oparte na obserwacji - obserwacja plansz " Sukcesja ekologiczna", "Sukcesja ekologiczna pierwotna i wtórna"
c. oparte na działaniu praktycznym - rozwiązywanie krzyżówki, układanie schematu,rozwiązywanie testu wyboru.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: plansza "Sukcesja ekologiczna", "Etapy sukcesji pierwotnej", "Sukcesja ekologiczna jeziora",układanka - etapy sukcesji pierwotnej, układanka na tablicy - etapy sukcesji pierwotnej ( zróżnicowane kolorystycznie i kształtem) krzyżówka, test.
Literatura dla ucznia : podręcznik "Biologia XXI" -A. Jerzmanowski
Literatura dla nauczyciela: podręcznik "Biologia XXI"- A. Jerzmanowski
Przewodnik metodyczny - J. Grzegorek
Strony www.wsip.com.pl
Biologia -C. A.VILLE
Przebieg lekcji
I. Faza przygotowawcza:
1. Odwołanie się do wiadomości z poprzedniej lekcji - rozwiązanie krzyżówki, którego hasłem jest sukcesja.
2.Uświadomienie uczniom głównego celu lekcji - wyjaśnienie procesu sukcesji ekologicznej oraz jej przebiegu.
II. Faza realizacyjna:
1. Zapisanie tematu lekcji : Sukcesja ekologiczna- przemiany ekosystemów.
2. Pogadanka na temat zmian biocenozy, jakie zauważyli uczniowie np. na wydmach, osuwiskach skalnych, ugorach polnych.
3. Wyjaśnienie pojęcia sukcesji ekologicznej - zapis w zeszycie.
4. Rodzaje sukcesji ekologicznej - analiza podręcznika i tablic poglądowych.
5. Etapy sukcesji pierwotnej:
- Rola organizmów pionierskich
- Charakterystyka etapów przejściowych
- Klimaks
6.Przyczyny i skutki niszczenia ekosystemów - praca z podręcznikiem.
III. Faza podsumowująca:
1. Ułożenie układanki przedstawiającej etapy sukcesji pierwotnej -indywidualna praca -
( pocięta tabela z opisem etapów sukcesji -strona www.wsip.com.pl.; każdy etap na kartce innego koloru, dodatkowo stadia przejściowe na kartkach o nieregularnych kształtach dla podkreślenia niestałości tych stadiów; etap klimaksowy na kartce o równych brzegach dla podkreślenia stałości te klimaksu)
2. Ułożenie schematu na tablicy : zwrócenie uwagina zróżnicowanie kolorystyczne i różne kształty.
3. Rozwiązanie zadań testowych - załącznik nr 1.
4. Sprawdzenie poprawności wykonanych zadań.
5. Ocena pracy uczniów.
6. Zadnie pracy domowej:
Dla wszystkich: Uzasadnij,że zniszczone bogate ekosystemy odnawiają się wolniej.
Dla chętnych: Jak można wytłumaczyć następujące stwierdzenie: Nie było nas był las, nie będzie nas,będzie las.
Załącznik nr 1
Spróbuj samodzielnie wykonać zadania. Jeżeli będziesz miał trudności skorzystaj z podręcznika.
1. Poprawna nazwa procesu zarastania wydm to:
a) sukcesja wtórna
b) sukcesja pierwotna
c) sukcesja biologiczna
d) sukcesywność
2.Organizmy pionierskie to:
a) mchy, porosty, sosna
b) niektóre trawy, glony i porosty
c) mchy, kocanki, wrzosy
d) porosty, glony, rośliny zielone
3.Rolą gatunków pionierskich na wydmach jest:
a) zmiana mikroklimatu
b) zwiększenie liczby producentów
c) przetworzenie piasku na glebę
d) gromadzenie wody dla innych roślin
4.Zaznacz te z poniższych zdań, które są prawdziwe:
a)
proces glebotwórczy polega nawiązaniu piasku i powolnym wzbogacaniu go w cząstki materii organicznej
b)kolejność pojawiania się roślin na wydmach jest następująca: trawy wydmowe - kocanki - bażyna- wierzba
c) w trakcie sukcesji poszczególne gatunki zmieniają warunki naturalne, umożliwiając osiedlenie się innym gatunkom, które z kolei wypierają swoich poprzedników.