Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców przeprowadzonego w grupie dzieci 6 -letnich w dniu 3 kwietnia 2009r.
Temat zajęcia: „Wiosna w obrazie” – praca plastyczna z wykorzystaniem farb plakatowych.
Cele zajęć:
• Odzwierciedlanie własnych spostrzeżeń w formie plastycznej
• Rozwijanie umiejętności czytania wyrazów o prostej budowie fonetycznej
• Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej, utrwalenie roli wielkiej litery i kropki w zdaniu.
• Zachęcanie dzieci do samodzielnego tworzenia kolorów poprzez mieszanie barw podstawowych
• Nabywanie śmiałości w tworzeniu, inspirowanie wyobraźni dziecka muzyką klasyczną
Metody: podające, poszukujące, ekspresyjne i praktyczne
Środki dydaktyczne: obrazki kwiatów wiosennych pocięte na części wg stopnia trudności, rozsypanka wyrazowa, plansza z kwiatami, piłka, kartoniki z zagadkami, „Wiosna” z cyklu „Cztery pory roku” A. Vivaldiego z płyty CD, wstążki z bibuły, farby plakatowe, pędzle, płytki, kartony
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, zespołowa
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie : Bardzo pięknie witam was
Na zabawę nadszedł czas
W prawo krok i w lewo krok
Potem obrót, uścisk rąk.
Już rączkami klap, klap, klap
Już rączkami kłap, kłap, kłap
W prawo krok i w lewo krok
Potem obrót uścisk rąk.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć – rozwiązanie rebusu. Ułożenie na tablicy napisu WIOSNA.
3. Układanie obrazków pociętych na części – praca w zespołach. Nauczyciel dzieli dzieci na 4-osobowe zespoły. Każdy zespół otrzymuje pocięty na części obrazek przedstawiający wiosenne kwiaty: tulipan, przebiśniegi, żonkile, krokusy oraz trawa.
4. Układanie w zespołach rozsypanki wyrazowej – podpisywanie obrazków:
• Trawa jest zielona.
• Tulipan ma czerwone płatki.
• Ten krokus jest fioletowy.
• Przebiśniegi są białe.
• Żonkile są żółte.
Odczytywanie ułożonych zdań, przypomnienie roli wielkiej litery na początku zdania oraz kropki na końcu.
5. „Wiosna jest....” – zabawa w skojarzenia. Dzieci kojarzą wiosnę z określonym kolorem, uzasadniają swój wybór.
6. „Na kogo wypadnie” – zabawa z piłką przy muzyce. Dzieci stoją w kole, podają sobie piłkę z rąk do rąk, gdy muzyka ucichnie dziecko które trzyma piłkę losuje zagadkę, próbuje ją odczytać i odpowiedzieć:
• Jaka pora roku będzie po wiośnie?
• Jaka pora roku była przed wiosną?
• Wymień 2 gatunki ptaków, które wracają wiosną do kraju.
• W jakim miesiącu zaczyna się wiosna?
• Czy wiosną dzień staje się krótszy czy dłuższy?
7. „Czego potrzebuje artysta?” – utrwalenie wiadomości zdobytych przez dzieci na temat pracy malarza. Przypomnienie czego potrzebuje malarz by stworzyć obraz: farby, płótno, sztalugi, paleta, wyobraźnia.
8. „Wiosna w wyobraźni” – swobodna interpretacja ruchowa do muzyki „Wiosna” z cyklu „Cztery pory roku” A. Vivaldiego. Inspirowanie ruchem wyobraźni dziecka, zachęcanie do ekspresji ruchowej.
9. „Wiosna w obrazie” – malowanie farbami plakatowymi na temat wiosny. Tworzenie nowych kolorów poprzez mieszanie barw podstawowych. Zachęcanie do zapełniania kolorem całej kartki.
10. Prezentacja prac dzieci, zachęcanie do wypowiadania się na temat swojej pracy.
11. Podziękowanie za udział w zajęciach.