X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 7529
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poznajemy owoce sadu

Scenariusz zajęcia dla grupy 6-latków

Cele operacyjne:

dziecko zna wybrane owce sadu,
dziecko nazywa drzewa owocowe,
dziecko potrafi określić charakterystyczne cechy owoców,
dziecko dzieli nazwy owoców na sylaby,
dziecko potrafi odczytać globalnie wybrane nazwy owoców,
dziecko rozumie konieczność spożywania owoców,
dziecko zachowuje higienę podczas spożywania owoców.

Pomoce dydaktyczne:

kolorowe kartoniki z ilustracjami owoców: jabłko, czereśnia, wiśnia, morela, brzoskwinia, gruszka , śliwka, agrest, porzeczka, przestrzenne modele drzew i krzewów owocowych , puzzle owoców sadu dla dzieci, kartki z wyrazami do globalnego czytania ( nazwy omawianych owoców), gra planszowa, obrazek do analizy sylabowej dla każdego dziecka, naturalne okazy owoców.

Przebieg zajęć:

1.Na tablicy pod kartkami z różną liczbą kół przypięte są ilustracje omawianych owoców. Wybrane dzieci odkrywają kartki wg zasady od najmniejszej do największej liczby kół, nazywają wybrany owoc i szukają jego naturalnego okazu w koszyku. Cała grupa dzieli nazwy owoców na sylaby. Ilustracje są podpisane.
2.Dzieci otrzymują do składania pocięty obrazek wybranego owocu. Po złożeniu obrazka dziecko wybiera naturalny okaz z miski. Następnie wszystkie dzieci łączą się w grupy wg wybranych owoców. Każda grupa określa cechy charakterystyczne swoich owoców -kolor, kształt , wielkość, rodzaj skórki, zapach.

3.Nauczyciel demonstruje wykonane w formie przestrzennej modele drzew owocowych i krzewów. Wymienia ich nazwy . Przed każdym drzewem i krzakiem umieszcza koszyczek do którego dzieci wkładają wybrane wcześniej owoce. Następuje przeliczenie owoców i porównanie liczb.
Dzieci określają nazwę wszystkich owoców i drzew razem: owoce, sad. Omawiają różnice między drzewem a krzewem.

4.Zabawa ruchowa. Dzieci biegają przy akompaniamencie dowolnej muzyki. Na przerwę w muzyce rysują w powietrzu razem z nauczycielem wskazany owoc. Na kolejną przerwę podnoszą z podłogi jedną kartkę z nazwą owocu. Szukają na tablicy jego odpowiednika ( lustracji z podpisanym owocem) i przyczepiają swoją kartkę. Razem czytają globalnie nazwy owoców. Odwracają się na chwilę plecami do tablicy ( w tym czasie nauczyciel zmienia kartki z nazwami ) i ponownie sprawdzają czy wszystkie nazwy są umieszczone właściwie.

5.Nauczyciel z pomocą dzieci rozkłada na dywanie kartki z owocami sadu i drzewami owocowymi. Między nimi umieszcza kartki puste. Dzieci posuwają się krokami przez kolejne kartki w liczbie odpowiadającej wyrzuconym oczkom na kostce. Gdy dziecko stanie na kartce z owocem wymienia jego nazwę i otrzymuje 1 punkt, gdy stanie na kartce z drzewem owocowym dostaje 2 punkty. Grupa podzielona jest na dwa zespoły, wygrywa zespół, który zbierze większą liczbę punktów ( każdy punkt może być zastąpiony dowolnym klockiem).

6.Każde dziecko losuje kartkę z wykropkowanym owocem, dzieli nazwę owocu na sylaby i rysuje po wykropkowanych liniach.
7.Po umyciu rąk dzieci degustują kawałki owoców, określają smak, wypowiadają się na temat wartości odżywczych.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.