Scenariusz zajęcia dla grupy 6-latków
Cele operacyjne:
dziecko potrafi określić cechy charakterystyczne krajobrazu górskiego,
dziecko rozpoznaje budowle nadmorskie,
dziecko potrafi wskazać na mapie Polski omawiane krainy,
dziecko dostrzega piękno wybranych krajobrazów,
dziecko bogaci czynne słownictwo,
Pomoce dydaktyczne: mapa fizyczna Polski, mapa magnetyczna ze zdjęciami gór i morza, zdjęcia
gór i morza, rekwizyty związane z górami i morzem ( modele statków,kutrów, latarnia morska, bursztyny, muszle, piasek, ciupagi, oscypki,haftowane obrusy, rzeźby z drewna , kożuchy itp.
Przebieg zajęć:
1.Rozwiązanie zagadek na temat gór i morza. Zapoznanie z tematyką zajęć.
W chmurach szczyty, a niżej przełęcze i hale,
mieszkają tam kozice, echo i górale. ( góry)
Podczas pogody błękitem się mieni.
A podczas sztormu burzy się i pieni.
( morze) E. Skorek ,, Księga zagadek”
2.Na przeciwległych ścianach sali rozwieszone są ilustracje przedstawiające krajobrazy : morski i górski. Dzieci zostają zaproszone na wycieczkę po wybranych krainach. Przy dźwiękach muzyki zwiedzają najpierw krajobrazy gór( skały, potoki, hale, lasy górskie i zwierzęta, sztukę ludową itp) Po obejrzeniu zdjęć określają cechy krajobrazu górskiego oraz naśladują zwierzęta mieszkające w górach : niedźwiedzie , kozice, orły.
3.Zwiedzanie krajobrazu nadmorskiego. Przy dźwiękach fal morskich dzieci oglądają morze z jego wytworami oraz budowle( statki, latarnia morska, kutry rybackie, molo, bursztyny wydmy, plaże itp.). Wypowiadają się na temat wrażeń z wycieczki. Podobnie jak po wycieczce górskiej wykonują zabawy ruchowe: pływanie, budowanie zamków z piasku, łowienie ryb itp.
4.Skrzynia skarbów. Dzieci wyciągają ze skrzyni rekwizyty związane z omawianymi krajobrazami, wypowiadają się na ich temat i wkładają do osobnych obręczy oznaczonych symbolem morza i gór.
5.Wskazanie gór i morza na mapie Polski. Nauczyciel demonstruje dzieciom mapę fizyczną Polski, wskazuje na niej góry i morze, operuje terminami północ, południe, zwraca uwagę na kolory: brązowy i niebieski występujące na mapie. Następnie na mapie magnetycznej dzieci przypinają wybrane zdjęcia przedstawiające góry i morze.
6.Zagadki pantomimiczne. Wybrane dzieci losują kartkę z zapisaną czynnością lub rzeczą związaną z górami i morzem( wyrazy odczytuje nauczyciel lub dziecko). Naśladuje tę czynność bez użycia słów, pozostałe dzieci odgadują.
7.Praca w zespołach. Czteroosobowe zespoły dzieci otrzymują narysowane na dużym arkuszu papieru mapę konturową Polski oraz obrazki do pokolorowania i wycięcia związane z górami i morzem. Każdy zespół koloruje, wycina i przykleja je we właściwym miejscu na mapie. Elementy krajobrazu morze uzupełnić dowolnym rysunkiem.