Numer: 7525
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jestem uprzejmy wobec moich kolegów

Scenariusz zajęcia dla grupy 6-latków

Cele operacyjne:

dziecko integruje się z grupą,
dziecko rozumie znaczenie przyjaźni,
dziecko potrafi określić cechy dobrego kolegi,
dziecko rozumie, że niewłaściwe zachowanie sprawia innym ból,
dziecko używa zwrotów grzecznościowych,
dziecko rozumie potrzeby innych kolegów.

Pomoce dydaktyczne: maskotka słoneczka, plansza z pniem drzewa, znak grupy,
dwie postaci -dobra i zła,
ilustracje przedstawiające różne zachowania dzieci
( pozytywne i negatywne), serduszka z papieru z napisem przyjaźń dla każdego dziecka,
gazetka ścienna z ulicy z domkami z otwieranymi oknami i drzwiami, sylwety dzieci na patykach oraz podobne postaci dzieci za drzwiami i oknami domów. Płyta z nagraniem wesołej melodii.

Przebieg zajęć:

1.Powitanie. Dzieci stojąc w kręgu podają sobie kolejno maskotkę słoneczka i wypowiadają dowolne słowa przywitania.

2.Układanie z wyciętych dłoni korony drzewa. Każde dziecko odrysowuje swoją dłoń, wycina i wkleja w środku swoje imię. Następnie dokleja do przygotowanego pnia drzewa. Wszystkie dłonie tworzą koronę drzewa. Na pniu przyklejamy nazwę grupy. Prowadzący zadaje pytania : Dlaczego wszystkie dłonie są przyklejone na drzewku? , Czy może ktoś być poza drzewem ? Dzieci odpowiadają i uzasadniają odpowiedzi.

3.Zabawa ruchowa. Dzieci tańczą przy akompaniamencie muzycznym, na przerwę w muzyce kłaniają się i dziękują sobie za wspólną zabawę. Następnie szukają nowego kolegi do tańca, witają się i zaczynają taniec.( nauczyciel sugeruje zwroty grzecznościowe np. ,,Miło mi było z tobą zatańczyć, dziękuję”, ,,Czy mogę prosić Cię do tańca?”)

4.Nauczyciel przypina na tablicy dwie postaci dzieci. Jedna jest uśmiechnięta, druga zła.
Dzieci odkrywają zakryte ilustracje przedstawiające różne zachowania dzieci.
Dobre zachowania układają pod postacią pozytywną, złe zachowania pod negatywną.
Obrazki układają tworząc uśmiechniętą i złą buzię. Dzieci uzasadniają swoje wybory,
określają uczucie jakie towarzyszą dobrym i złym czynom. Ilustracje przedstawiają :
wyśmiewanie się z kolegi, zgodną zabawę dzieci, dzielenie się zabawkami, pocieszanie płaczącego dziecka, podawanie ręki leżącemu koledze, wydzieranie zabawki koledze, krzyczenie na kolegę , obrażanie się.

5.Most przyjaźni. Dzieci tworzą ,,pociąg”. W trakcie trwania melodii przejeżdżają przez most ( utworzony z krzeseł, pachołków itp.). Gdy muzyka milknie dziecko znajdujące się na moście otrzymuje dwa serca z papieru z napisem przyjaźń. Nauczyciel powtarza zabawę w liczbie odpowiadającej połowie liczby dzieci w grupie. Na zakończenie zabawy dzieci dzielą się swoimi serduszkami z kolegami, którzy nie zatrzymali się na moście.

6.Ulica przyjaźni. Na tablicy ściennej są przypięte kolorowe domy z otwieranymi drzwiami
i oknami w kształcie serc i kwiatów. Nauczyciel informuje dzieci , że to jest niezwykła ulica
nazwana ulicą przyjaźni i radości . Mieszkają tutaj bowiem ludzie, którzy są dla siebie przyjaciółmi. Chętne dzieci w parach otwierają drzwi i okna domów. Następnie sprawdzają jakie postaci się tam znajdują i szukają obok ich odpowiedników - sylwet na patykach umieszczonych poniżej tablicy. Dzieci aranżują rozmowę przyjaciół posługując się sylwetami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.