Scenariusz należy sporządzić w formie tabeli.
KLASA:
I g - 2x 45 min.
TEMAT LEKCJI
Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach
NAZWISKO NAUCZYCIELA:
mgr Lucyna Piotrowicz
DATA:
6 . 12 . 2001 r.
CELE:
dydaktyczny:
Celowe i umiejętne udzielanie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.
operacyjny:
Uczeń wie: gdzie szukać pomocy w razie wypadku
Uczeń rozumie: celowość udzielania pomocy
Uczeń potrafi: na podstawie przedstawionego wcześniej filmu p.t "Cztery i pół minuty" omówić sposoby udzielania pomocy przedlekarskiej.
wychowawczy:
Kształtowanie odpowiedzialności za los drugiego człowieka, niesienie pomocy ludziom poszkodowanym w wypadkach. Szukanie wsparcia u instytucji uprawnionych do niesienia takiej pomocy.
METODY I FORMY PRACY:
pogadanka, prezentacja, ćwiczenia
POMOCE DYDAKTYCZNE:
plansze, środki opatrunkowe
PRZEBIEG LEKCJI:
A – CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Sprawy organizacyjne
2. Przypomnienie wiadomości z lekcji instruktażowej przeprowadzonej przez pielęgniarkę szkolna.
3. Omówienie wniosków z filmu
4. Omówienie ilustracji / załącznik 1/
B – CZĘŚĆ GŁÓWNA
Ćwiczenia w grupach:
1. Zabezpieczenie miejsca wypadku.
2. Wyniesienie poszkodowanego z pojazdu /zwrócenie uwagi na właściwe uchwycenie ofiary/.
3. Kolejność powiadamiania organów powołanych do udzielania pierwszej pomocy /pogotowie, policja/ - rodzaj meldunku.
4. Reanimacja /udrożnienie dróg oddechowych / 1 osoba – 1ucisk, 5 wdechów; 2 osoby – 2 uciski, 10 wdechów/.
5. Ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej.
6. Zabezpieczanie ran i złamań / opatrunek uciskowy na ranę i osłaniający/
7. Zabezpieczenie ofiary wypadku przed wstrząsem pourazowym / ułożenie z nogami wyżej niż tułów, okrycie kocem, prowadzenie rozmowy/
C – PRACA DOMOWA
Spróbuj powtórzyć ćwiczenia z lekcji z domownikami i powiedz im o ich celowości.
D – CZĘŚĆ UTRWALAJĄCA LUB ROZSZERZAJĄCA
Zastanów się nad najczęstszymi przyczynami śmierci ofiar wypadków.
Odp. bezdech, utrata krwi, wstrząs