X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 7516
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Historia zaspanej roślinki

KONSPEKT ZAJĘĆ DLA DZIECI CZTEROLETNICH

Temat kompleksowy: Królestwo Pani Wiosny
Temat zajęć: Historia zaspanej roślinki

Treści programowe wg „Programu edukacji przedszkolnej wspomagającego rozwój aktywności dzieci NASZE PRZEDSZKOLE”:
- wypowiadanie się prostymi zdaniami,
- uczestniczenie w zabawach ruchowych,
- obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie przed zbliżającą się wiosną,
- uczestniczenie w zabawach naśladowczych,
- malowanie farbami plakatowymi.

Cele ogólne:
- wzbogacenie wiedzy przyrodniczej o pierwszych oznakach wiosny,
- rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego,
- inscenizowanie utworu literackiego z wykorzystaniem emblematów,
- rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej,
- rozwój umiejętności swobodnego wypowiadania się, słuchania wypowiedzi innych dzieci oraz osiąganie coraz większej poprawności w wymowie.

Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi ułożyć obrazki zgodnie z treścią opowiadania,
- rozumie znaczenia słońca i wody dla rozwoju roślin,
- wypowiada się na dany temat,
- współdziała w zespole,
- potrafi zachować czystość i ład w miejscu pracy.

Środki wspomagające działania:
Kolorowe obręcze, emblematy słoneczka i chmurki z deszczykiem, farby, szablony kwiatków, ilustracje.

Przebieg zajęć:
1.Wysłuchanie opowiadania pt. „Zaspany tulipan”.

2.Historyjka obrazkowa - układanie obrazków zgodnie z opowiadaniem „Zaspany tulipan”.

3.Zabawa ruchowa „Słoneczko - deszczyk” – zabawa orientacyjno – porządkowa; na umówiony sygnał dźwiękowy (tempo szybkie) dzieci unoszą obręcze, dobierają się w kilka osób i tworzą „promienie” słońca trzymając obręcz jedną rączką, biegną raz w jedną, po zmianie rączki - w drugą stronę; na czas grania na tamburynie w tempie wolnym, dzieci unoszą obręcze nad głowy i spacerują pod „obręczami – parasolami”, podnoszą wysoko nogi omijając „kałuże, błoto”.

4.Dzieci odtwarzają scenkę dramową do wierszyka według pedagogiki waldorfskiej ( z wykorzystaniem emblematów).
- „ Puk, puk.
- Kto tam?
- To ja promyk słoneczny. Wpuść mnie. Ogrzeję cię.
- Nie, jeszcze za wcześnie, jeszcze śpię.
- Kap, kap.
- Kto tam?
- To ja deszczyk marcowy. Wpuść mnie. Napoję cię.
- Nie jeszcze za wcześnie, jeszcze śpię.
- Puk, puk, Kap, kap.
- Kto tam?
- To my! Promyk słoneczny, deszczyk marcowy. Wpuść nas. Ogrzejemy cię, napoimy cię.
- A, to wy. Otworzę okienko.
Razem: I piękna roślinka wyrosła na wiosny święto”.

5.Zajęcia plastyczne – stemplowanie paluszkami wyciętego szablonu kwiatka farbą pomarańczową (kolejny element do „Tęczy Pani Wiosny”). Samodzielne przygotowanie przez dzieci stołów do zajęć. Porządkowanie stołów po zakończonej pracy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.