Scenariusz zajęcia rewalidacyjnego przeprowadzonego w dniu 11.01.2010r
Opracowała: Aneta Cora
Grupa integracyjna :4-5 latki
Temat kompleksowy:Dla babci i dziadka
Temat dnia:Prezenty dla babci
Podstawa programowa:Stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce dzieci o zróżnicowanych możliwościach fizycznych i intelektualnych
Zagadnienie z programu dla dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym:Słuchanie i wykonywanie prostych poleceń,słuchanie krótkich wierszy i opowiadań nadawanych przez nauczyciela
Cele ogólne:
- dostarczanie poczucia bezpieczeństwa oraz stwarzanie atmosfery zaufania
- kształcenie umiejętności komunikacyjnych (reagowania na proste polecenia)
- zachęcanie dziecka do aktywnego uczestnictwa w proponowanych zajęciach (pobudzanie do aktywności)
- dostarczanie poczucia radości, zadowolenia i sprawstwa
- rozwijanie umiejętności współdziałania z nauczycielem
Cele szczegółowe:
- doskonalenie sprawności manualnej (umiejętności właściwego dotykania, chwytania, manipulacji)
-usprawnianie motoryki dużej
- rozwijanie umiejętności współdziałania z nauczycielem
- koncentrowanie uwagi dziecka na dostarczanych bodźcach wzrokowych, słuchowych, dotykowych i węchowych
-pobudzanie zmysłów dotykowych,wzrokowych,smakowych
-rozwijanie spostrzegawczości,koordynacji wzrokowo-ruchowej
Metody pracy: słowna,oglądowa,praktycznego działania ( wg.Kupisiewicza)
Formy pracy: indywidualna,grupowa
Środki dydaktyczne:pudełko tematyczne( a nim :korale , perfumy,krem do rąk czekoladki),korale o różnym kształcie , sznurek,szablon ze wzorem , duża piramidka z kołami, szablony rybek,obrazki,wędka z magnesem
Przebieg:
1.Zabawa powitalna (KLANZA)- dzieci na miarę moliwosci uczestniczą w zabawie
2.”Pudełko pełne prezentów”-polisensoryczne poznawanie przedmiotów(wąchanie , oglądanie,smakowanie) dzieci szukają ukrytych przedmiotów po wyciągnięciu oglądają , w miarę możliwości nazywają lub nazywa nauczyciel, poznają przedmiot zmysłem węchu , smaku , dotyku
3.”Jle kroków do babci”-usprawnianie motoryki dużej,poruszanie się wg.określonego sposobu,np.podskoki,kroki duże ,drobne,na palcach- dzieci z nauczycielem podchodzą do babci wg. Wybranego sposobu poruszania,tzn.np podskokami obunóż lub stawiając duże kroki,itp.- sposób uwarunkowany od możliwości fizycznych dziecka
4.”Korale dla babci”-rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej,spostrzegawczości poprzez chwytanie, obracanie,nawlekanie na sznurek- w zależności od sprawności psychofizycznych dzieci nawlekają na sznurek korale lub układają piramidkę z kół , dodatkowym utrudnieniem dla jednego z dzieci będzie nawleczenie korali na sznurek wg. Wzoru
5.”Złota rybka”-rozwijanie sprawności manualnej poprzez łowienie rybek na wędkę z magnesem,odnajdywanie i wskazywanie takich samych obrazków – dzieci próbują złowić rybkę na wędkę, odwracają , nazywają lub pomaga nauczyciel oraz odszukują takiego samego obrazka wśród podanych
6.Oglądanie inscenizacji- dzieci-możliwa próba udziału przez dziecko niepełnosprawne
7.Zakończenie – porządkowanie miejsca pracy- relaksacja