Scenariusz zajęć
Temat kompleksowy: Nadchodzi wiosna
Temat dnia: Precz zimo – witaj wiosno
Dzieci: 4 - letnie
Cele operacyjne:
- dziecko wie, że zbliża się kolejna pora roku, wiosna
- dziecko wie, co ją zwiastuje
Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna, wiersze, sylwety motyla, żaby, biedronki, ślimaka, bociana, kwiatów,
Przebieg zajęć:
1. Prezentacja multimedialna z zagadkami o zwiastunach wiosny.
2. Słuchanie wierszy
Wiosna idzie
Wiosna idzie, co to będzie?
Jeszcze tyle śniegu wszędzie.
I na dachu i na płotku,
W polu, w lesie i w ogródku.
Wiosna idzie nie ma strachu!
Zaraz zniknie śnieżek z dachu
Już na pola i na łąki
Lecą gońce jej, skowronki,
Lecą do nas wiosny gońce,
ciepły wietrzy, ptaki, słońce!
(W. Rusiecka)
Znak wiosny
Wielkie zmiany dziś w ogrodzie
Nie zobaczysz ich na co dzień:
Czy słyszycie dzieci?
Woda z dachu ciurkiem leci:
Kapu kap, chlapu chlap
To na pewno wiosny znak!
(autor nieznany)
Wiosenka
Przyszła wiosenka, z kwiatów wonią miłą,
Przeprosiła zimę, że jej rok nie było.
Błękitnymi oczy spojrzała do góry,
Przeprosiła słonko za zimowe chmury.
Przeprosiła pola za zimowe śniegi,
Wypełniła sobą cały świat po brzegi.
(J. Hausman)
3. Zabawa ruchowa „Mieszkańcy łąki”. Nauczyciel dzieli dzieci na trzy grupy: motyle, żaby, biedronki. Kiedy nauczyciel pokazuje obrazek np. motyla dzieci poruszają się jak motylki, reszta dzieci się nie rusza, itd.
4. Zabawa ruchowa „ Odgłosy wiosny”
Pada deszczyk pada i po liściach tak szeleści – szu, szu, szu
Deszcz ustaje płyną chmury kwiaty wznoszą się do góry - ho ho ho
Wiatr tu pędzi na wyścigi wiatr kołysze nam łodygi – wiu, wiu, wiu
Biegną dzieci tu z ochotą, uważajcie takie błoto - hyc, hyc, hyc
Byle słonko nam nie zgasło róbmy prędko z błota masło – ciap, ciap, ciap
Teraz baczność kroki duże przeskoczymy przez kałużę – hop, hop, hop
Jest pogoda słońce świeci maszerują w pole dzieci – raz dwa trzy.
5. „Wiosenna łąka” – wspólne wykonanie plakatu.