Konspekt lekcji języka polskiego do klasy I gimnazjum.
Czas: 45 min.
Cele: (uczeń)
- wyjaśnia słowo reklama
- wyszuka w słowniku wyrazów obcych i słowniku języka polskiego słowo: reklama
- tworzy i stosuje związki frazeologiczne ze słowem reklama
- tworzy i stosuje wyrazy bliskoznaczne i pokrewne od słowa reklamować
- dostrzega sposoby oddziaływania reklam na odbiorców
- współpracuje w grupie
- podejmuje decyzje
- zaprezentuje własny punkt widzenia
Metody pracy: analityczna, elementy dramy i pedagogiki zabawy.
Formy pracy: grupowa jednolita, zbiorowa, indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
- reklamy z czasopism
- słownik języka polskiego
- słownik wyrazów obcych
- słownik wyrazów bliskoznacznych
- słownik poprawnej polszczyzny
- gazeta z hasłami reklamowymi
- kartki w kopertach z zadaniami
- szary papier
- mazaki
Przebieg lekcji:
1. Praca indywidualna: dokończenie zdania: Reklama to ...
2. Porównanie definicji uczniów z definicją ze słownika wyrazów obcych i słownika języka polskiego. Zapisanie ich na dużym szarym papierze i umieszczenie w dobrze widocznym miejscu w klasie.
3. Wykonanie hasła REKLAMA przez uczniów – wykorzystanie własnego ciała bez używania głosu.
4. Praca w grupach - wylosowanie kopert z zadaniami.
Grupa I
Utwórz rodzinę wyrazów od słowa reklamować.
Grupa II
Utwórz wyrażenia, zwroty i związki frazeologiczne ze słowami: reklama, reklamówka, reklamowy, reklamować.
Grupa III
Podaj wyrazy bliskoznaczne do słowa reklamować.
5. Porównanie efektów pracy uczniów z zawartością artykułów hasłowych w słowniku poprawnej polszczyzny i wyrazów bliskoznacznych.
6. Zapisanie zgromadzonego słownictwa na tablicy.
7. Uczniowie zapoznają się z reklamami w czasopismach, wyszukują słownictwo nakłaniające do kupna i wypisują je na planszy.
8. Analizują reklamy od strony wizualnej i wybierają najciekawszą reklamę.
9. Wypowiedzi uczniów – prezentacja swojego wyboru i jego uzasadnienie.
10. Czy reklama jest potrzebna? – dyskusja.
11. Praca domowa
Dokończ jedno ze zdań:
Wierzę reklamie, ponieważ ....
Nie wierzę reklamie, ponieważ ...