Numer: 7497
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kopciuszek - ocena postępowania bohaterów baśni - scenariusz zajęć

Data: 05.01.2010r.
Czas: 10 godz.
Grupa wiekowa: 5-latki
Prowadząca: Grażyna Janosz
Blok tematyczny: W KRAINIE BAJKI I BAŚNI

Temat zajęć: Kopciuszek – ocena postępowania bohaterów baśni
Cele ogólne:
• wdrażanie dziecka do uważnego słuchania tekstu czytanego
• kształcenie wyobraźni twórczej
Cele operacyjne:(dziecko...)
• potrafi uważnie wysłuchać czytaną baśń
• zna treść baśni
• umie ocenić postępowanie bohaterów
• potrafi rozwiązać zagadkę
• potrafi wcielić się w rolę wybranego bohatera baśni
• potrafi poruszać się w rytm muzyki
• potrafi zaprojektować suknię dla Kopciuszka
Metody: czynna, oglądowa, słuchowa
Formy: indywidualne, zajęcia z całą grupą
Środki dydaktyczne: baśń Kopciuszek, zagadki, walc Straussa, szmatki kolorowe, sylweta kopciuszka, taśma klejąca, zszywacz, nożyczki, klej, wełna, mazaki, apaszki
Literatura przedmiotu: płata CD – walce Straussa, Scenariusze zajęć Pobaw się z nami pięciolatku, Baśnie Braci Grimm

Przebieg zajęć:
I.
1. Schodzenie się dzieci - zabawy dowolne
2. Odszukanie w kąciku książki baśni Kopciuszek. Oglądanie obrazków , rozmowy na temat bohaterów książki
3. Słuchanie zagadek o baśniach

Jaka to dziewczynka
ma roboty wiele
a na wielkim balu
zgubi pantofelek? (Kopciuszek)

Jak na imię mają
brat i siostrzyczka
Co nocą uciekli
z chatki pierniczka?
(Jaś i Małgosia)

Ta dziewczynka z bajki
z krasnoludkami mieszka
choć włosy ma czarne
nazywa się... (Śnieżka)

Ta dziewczynka mała
babcię swą kochała
do jej chatki sama
przez las wędrowała?
(Czerwony Kapturek)

4. Układanie puzzli przy stolikach – Kopciuszek na balu
5. Zabawa muzyczno - ruchowa Na balu
Dzieci trzymają w ręce chusteczkę poruszają się w rytm walca, reagując na zmianę melodii uchem ciała, mimiką, gestem Zabawa w formie twórczej ekspresji ruchowej.
6. Ćwiczenia poranne- zestaw VIII (przewodnik wychowanie fizyczne w p-lu str.126)
• ćwiczenia orientacyjno – porządkowe: Kopciuszek maszeruje smutny po pokoju – Marsz w różnych kierunkach. Na mocne uderzenie w tamburyno dzieci wykonują przysiad podparty
• Ćwiczenie tułowia. Skręty. Kopciuszek patrzy na zegar – dzieci stoją w rozkroku, ręce złożone na biodrach. skręty tułowia w lewo w tył i w prawo w tył po kilku skrętach bieg na palcach – Kopciuszek ucieka z balu.
• Ćwiczenie równowagi Kopciuszek przymierza zgubiony but – W stanie jednonóż Dzieci mierzą but swojego kolegi.
• Bieg zaprzęgów. Kopciuszek jedzie do księcia - dzieci dobierają się w pary, stają jedno za drugim i podają sobie ręce tworząc zaprzęg. Zaprzęgi jeżdżą w różnych kierunkach, w rytmie podanym bębenkiem przez wychowawcę
• Ćwiczenia uspakajające – kopciuszek spaceruje z księciem- dzieci dobierają się parami i spacerują po sali.
II.A
1. Wysłuchanie baśni o kopciuszku
2. Rozmowa kierowana na temat charakterystyki, postępowania głównych bohaterów
• Jak zachowały się siostry kopciuszka?
• Dlaczego źle traktowały Kopciuszka?
• Jak zachowywał się Kopciuszek w stosunku do sióstr i macochy. Dlaczego?
• Jak oceniasz postępowanie bohaterów?
• Jak skończyła się bajka?
3. Zabawa w formie twórczej ekspresji ruchowej.
Bal Kopciuszka- wchodzenie w role:
N: Bal na zamku.
Dz.: Radośnie tańczą solo lub w parach.
N: Kopciuszek ucieka z balu .
Dz.: Biegną.
N:Kopciuszek gubi pantofelek.
Dz.: Smutne.
N?: Kopciuszek szuka pantofelka.
Dz. Rozglądają się zatroskane.
N. Kopciuszek znalazł pantofelek.
Dz.: Radośnie podskakują.
4. Skojarzenie rekwizytu z postacią bajkową. Przeliczanie rekwizytów. Nauczyciel podnosi do góry jeden z rekwizytów np. koronę, pantofelek, jabłko, krasnoludka. Dzieci wymieniają z którą bajką kojarzą im się te rekwizyty, przeliczają je.
II B
1. Wykonanie sukni dla Kopciuszka.
Dzieci zamieniają się w dobrą wróżkę i z kawałków materiału, wełny ubierają sylwetę Kopciuszka na bal.
2. Zabawa muzyczno – ruchowa Królewski ukłon – dzieci patrzą sobie w oczy, tak jak Kopciuszek z królewiczem, kłaniają się sobie nawzajem pochylając się w przód. Dzieci chodzą swobodnie po sali w rytm walca, w czasie przerwy zatrzymują się i przez chwile patrzą partnerowi w oczy. Następnie wykonują ukłon i rozchodzą się po sali balowej.
3. Wyjście na plac zabaw.
III.
1.Wymyślanie własnych bajek i nagrywanie ich CD.
2. Odsłuchiwanie nagranych bajek.
3. Nauka I zwrotki piosenki Lubimy bajki
4. Zabawa muzyczno – ruchowa przy piosence Lubimy bajki.
5. Zabawa bieżna Stop – klatka. Dzieci biegają swobodnie po sali na sygnał Hokus – pokus stają jak posągi.
6. Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań lub przy stolikach – rozchodzenie się dzieci.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.