Scenariusz lekcji plastyki w klasie IV
mgr Agata Trzęsimiech – Lucia
TEMAT: Druk wypukły, rysowanie sznurkiem.
Cele ogólne:
-poznanie techniki frotażu.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
-wie, na czym polega technika frotażu,
-potrafi wymienić rodzaje druków wypukłych,
-potrafi współpracować w grupie,
-potrafi samodzielnie wykonać pracę plastyczną.
Metody:
-rozmowa kierowana,
-praktyczna,
-percepcyjna,
-oglądowa.
Formy pracy: grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: matryce wraz z odbitkami linorytów i gipsorytów, reprodukcje z podręcznika, prace innych uczniów.
Materiały i przybory: sznurek, klej, arkusze A4, ołówek.
Czas trwania lekcji: 1 godzina lekcyjna.
Przebieg lekcji:
I. Część wstępna.
1.Powitanie. Sprawdzenie obecności oraz przygotowania uczniów do zajęć z plastyki. Wpisanie tematu lekcji do dziennika zajęć.
2.Prezentacja reprodukcji druków wypukłych z podręcznika i omówienie ich praktycznego zastosowania, jako przedmiotów użytkowych.
II. Część główna.
1.Podanie tematu lekcji: „Druk wypukły, rysowanie sznurkiem”.
2.Przypomnienie pojęcia druk wypukły i jego rodzaje. Podanie podziału: druki wypukłe: drzeworyt, linoryt, gipsoryt ( z pokazem matryc i odbitek linorytów i gipsorytów).
3.Przedstawienie zadania do wykonania oraz kryteriów oceniania.
4.Wykonanie pracy plastycznej za pomocą przyklejonego do arkusza papieru sznurka. Uczniowie układają ze sznurka wzór, który zamierzają odbić, układają sznurek na jednym arkuszu papieru a drugim przykrywają z góry. Potem wkładają do książki i szybkim ruchem wyciągają sznurek spomiędzy dwóch kartek, na których odbija się wzór.
5.Twórcza praca dzieci. Nauczyciel udziela korekty indywidualnej lub zbiorowej w zależności od zaistniałej sytuacji.
III. Część końcowa.
1.Umieszczenie prac uczniów na tablicy. Prezentacja efektów pracy.
2.Analiza i ocena prac przez nauczyciela.
3.Zadaje zadanie domowe: płytka szklana lub kafelek glazurowany, grubszy papier rysunkowy, przycięty patyk ( może to być ołówek z wyłamanym grafitem), tacka ze styropianu, ciemna farba plakatowa z domieszką płynu do mycia naczyń ( konsystencja gęstej śmietany), gazeta na podkład, papierowy ręcznik, mydło, ręcznik (temat następnej lekcji „Druk płaski”).
4.Zakończenie lekcji i czynności porządkowe.