SCENARIUSZ
SPOTKANIA ANDRZEJKOWEGO
Prowadzące: Mariola Pałęga i Lidia Czyż
Data- 27.11.2009
Temat: „Andrzejkowe wróżby”
Cele:
• Kultywowanie tradycji i zwyczajów ludowych
• Zapoznanie dzieci z wybranymi wróżbami andrzejkowymi
• Rozwijanie wyobraźni, czerpanie radości ze wspólnej zabawy
• Tworzenie więzi grupowej- kształcenie zasad współpracy
• Wdrażanie do aktywnego życia w placówce
Formy realizacji : indywidualna, grupowa
Metody:
słowna – rozmowa, rozwiązywanie zagadek
czynna- zadania stawiane do wykonania, samodzielne doświadczenia dzieci
Środki dydaktyczne: magnetofon, taśma muzyka do zabaw, lampa,ekran, woskowe wytwory dzieci, rekwizyty do wróżb, świece, kadzidełka, atrapa studni z wodą, monety 1-groszowe, cukierki wróżby, roztopiony wosk, miska z wodą, gałązka wiśni
Przebieg spotkania:
1.Nauczycielki witają gości
Dziś w przedszkolu jest bal nie lada
Zaraz zacznie się zabawa
Wszystkie dzieci się zebrały nawzajem powitały.
Dzieci witają się przez pomachanie ręką.
2. Andrzejkowe legendy:
A teraz opowiem wam legendę o andrzejkowych wróżbach. Andrzejki – to tradycja ludowa, pielęgnowana od najdawniejszych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie.
W dawnych czasach, kiedy dni stawały się krótsze, a wieczory długie, młodzież po pracy i nauce zbierała się w jednym domu aby wspólnie śpiewać i bawić się . Ważniejszymi takimi spotkaniami był właśnie wieczór św. Andrzeja, gdzie wszystkie dziewczęta i chłopcy wróżyli sobie. Chcieli bowiem poznać swoją przyszłość i dowiedzieć się o swoim losie. Był to wieczór wróżb i magii.
Tej nocy dziewczęta wróżyły sobie, np. z butów, odczytywano różne znaki na karteczkach i przepowiadano przyszłość albo lano wosk do wody i odczytywano z jego cienia, np. co dostane od św. Mikołaja bądź na gwiazdkę. We wróżeniu pomocne były ogień i woda, a także różne przedmioty, rośliny czy zwierzęta.
Dzisiaj nie traktujemy andrzejkowych wróżb tak poważnie, jak robiono to dawniej. Wróżenie w andrzejkowy wieczór to przede wszystkim dobra zabawa.
Istnieje bardzo dużo wróżb, które i wy za chwilę poznacie. Rozpoczynamy wiec nasz czas wróżb , czarów i magii.
3.Powitanie piosenką
Wszyscy są witam Was
Zaczynamy już czas:
Jestem Ja , jesteś Ty
Raz, dwa, trzy ( 3x)
4. Nauczycielka recytuje zaklęcie:
Hokus – pokus, czary- mary
Co nas czeka-nie do wiary !
Czas zabaw zacząć już
Dzisiaj jest dzień wróżb.
Żeby wróżby się spełniły, nauczymy się zaklęcia
Hokus- pokus Marokus
Obracam się na pięcie i wypowiadam zaklęcie
Hokus – pokus, czary – mary
Aby wróżby się spełniały!
5. Zapoznanie dzieci z niektórymi wróżbami.
Wróżba I „Zaczarowany worek”
Wróżba polega na losowaniu z dużego worka przedmiotów związanych z zawodem.
Po wylosowaniu dziecko mówi kim będzie w przyszłości.
Np. termometr - pielęgniarka
Grzebień - fryzjerka
Pierścień - jubiler
Samochód - kierowca
Zegarek - zegarmistrz
Piłka - piłkarz
Mikrofon - piosenkarka
Pędzel - malarka
Książka - pisarka
6. Powtarzamy zaklęcie.
• Wróżba II „Co mówią gwiazdy?”
Na środku sali ustawiona butelka, a wokół niej gwiazdy- symbole. Bawiący się ,stoją w środku koła(pojedynczo) i kolejno wprawiają w ruch pustą , plastikowa butelkę. Wróżbą jest napis, na który wskazuje szyjka butelki,(symbole oznaczają)
• Korona – w przyszłości będziesz ważną osobą. Obejmiesz ważne stanowisko.
• Serce – czeka cię wielka miłość i szczęście w rodzinie
• Moneta – będziesz bardzo bogatym biznesmenem. Sukces w interesach.
• Gwiazda – przed tobą kariera aktorska lub piosenkarska. Będziesz gwiazdą.
• Palma – czekają cię wspaniałe przygody. Zostaniesz podróżnikiem.
• Książka – przed tobą kariera naukowa, sława.
• Różaniec – będziesz księdzem lub zakonnicą.
7. Taniec „Ugi – Bugi” –wspólna zabawa do skocznej muzyki
• Wróżba III „ Serca z imionami”
Wróżba polega na wybraniu imienia wybranki lub wybranka.
• Wróżba III „Cukierki z niespodzianką” (szklana kula)
Siedząc w kręgu dzieci losują cukierki, w których ukryte są karteczki z nazwami prezentów, które wg „cukierkowej wróżby” powinni niedługo otrzymać. Dzieci zjadają cukierki a następnie odczytują nazwy prezentów.
8. Przypominamy zaklęcie.
Hokus- pokus Marokus
Obracam się na pięcie i wypowiadam zaklęcie
Hokus – pokus, czary – mary
Aby wróżby się spełniały!
9.Zabawa kołowa do piosenki „Tańczymy labada”
• Wróżba IV „Drzewko szczęścia”
Na gałązkach zawieszone kartki z wróżbami. Uczestnicy zabawy wybierają jedną z nich, zabierają do domu i wkładają pod poduszkę. Odczytują dopiero następnego dnia po przebudzeniu. W przeciwnym razie wróżba się nie spełni.
• Wróżba V „Kubeczki”
Pod każdym z kubeczków ukryty rekwizyt
* pierścionek – wyjazd do krainy złota (Eldorado)
* domek – nowy, piękny dom
* pieniądze - bogactwo
* cukier –słodkie życie
* auto – podróż w nieznane
• Wróżba VI „Wędrujące buty” (wróżba dla pań)
Wszystkie panie ustawiają się jedna za drugą , ostatnia przechodzi do przodu i dostawia stopę przy tej z przodu, i tak na przemian. Która stopa wyjdzie za próg , ta pani w najbliższym czasie wyjedzie w daleką podróż.
10. „Taniec duchów”.
Do wesołej, skocznej muzyki dzieci tańczą w małych kółeczkach, przerwa w muzyce- jedno kółeczko łączy się z drugim kółeczkiem. Powtarzamy tyle razy aż utworzy się jedno, wielkie koło z wszystkich duchów.
11. Wróżba VII „Lanie wosku”
Dzieci z pomocą nauczycielek leją wosk przez ucho od dużego klucza i odczytują symbolikę uzyskanego kształtu .
• Wróżba VIII „Studnia”
Na środku Sali stoi studnia . Każde dziecko otrzymuje 1 – grosz i wypowiada zaklęcie:
Hokus- pokus, czary- mary
Aby wróżby się spełniły, złóżmy dary.
Wrzuca monetę do studni. Rzut odbywa się przez lewe ramię, a czyja moneta wpadnie do wody, ten ma szansę na spełnienie jego życzeń.
12. Wróżba IX „Gałązka wiśni”
Na zakończenie zabawy wkładamy do wazonu gałązkę wiśni – jeśli zakwitnie przed Bożym Narodzeniem, to wszystkie wróżby się spełnią.
13. Dzieci obsypane są cukiereczkami.