Scenariusz oferty edukacyjnej dla rodziców -zajęcia popołudniowe
Temat: „Matematyka jest wszędzie”
Metody: aktywne, „ burza mózgów”, samodzielnych doświadczeń
Środki dydaktyczne: plakaty grupowe, pisaki,
materiał przyrodniczy
Cele operacyjne: rodzice poznaj ą ciekawe zabawy matematyczne przeznaczone do realizacji w domu
PRZEBIEG:
1. Powitanie przybyłych rodziców, ( wpisanie się na listę obecności)
2. Krótkie wprowadzenie nauczycielki na temat dzisiejszego spotkania:
W edukacji matematycznej przedszkolaka najważniejsze są osobiste doświadczenia dzieci. Stanowią one podwaliny z których dzieci tworzą pojęcia i umiejętności, przyczyniaj ą się do rozwoju myślenia i hartowania dziecięcej odporności na sytuacje trudne. Dzieci słownie muszą określić swoje spostrzeżenia, sens wykonywanych czynności i przewidywane skutki.
Program edukacji matematycznej dla 4 - latka zakłada następujące obszary matematyczne:
• orientacja przestrzenna - w tym zakresie mieszczą się określenia: kształtowanie świadomości własnego ciała, nazywanie ich, to jest lewa strona, to jest prawa strona, wskazywanie kierunków od osi własnego ciała i nazywanie ich, wskazywanie i nazywanie położenia przedmiotów w stosunku do własnego ciała - za mną, nad głową, przede mną itp., rozwiązywanie zagadek pantomimicznych, rysowanie znanych osób pod dyktando, poruszania się w przestrzeni „pod dyktando”
• rytmy - to układanie przedmiotów według podanego rytmu (kółko, patyk, kółko, patyk), wygrywanie rytmów na instrumentach perkusyjnych, ćwiczenia ruchowe zorganizowane tak, aby dzieci zauważyły rytm (podskok, podskok, podskok, tupnięcie, tupnięcie), udział w wyliczankach, wierszach i opowiadaniach z powtarzającym się motywem, układanie rytmów z klocków i jego wystukanie, dostrzeganie przemienności dnia i nocy
• przyczyna i skutek. Przewidywanie następstw, (łączenie czynności i ich skutków - chcę zbudować zamek, mam zgromadzić klocki, zbudować go, cieszyć się efektem, ustalenie kolejności w sytuacjach życiowych - dokarmianie ptaków - gromadzimy karmę, ubieramy się i wychodzimy do ogrodu, wysypujemy karmę, cieszymy się, że ptaki maj ą co jeść, powodowanie zmian odwracalnych i nieodwracalnych - wieża z klocków brama i znów wieża, rozcinanie papieru, sznurka, próby naprawiania popsutych zabawek, co trzeba zrobić, aby było lepiej?, składanie pociętych obrazków, praca z historyjką obrazkową- trzy obrazki
• kształtowanie umiejętności liczenia - ustalanie kolejności obiektów do policzenia, szacowanie liczebności, liczenie palców i próby wdrażania dzieci do liczenia na palcach, liczenie przedmiotów, zakrywanie ich i pokazywanie na palcach, ile ich jest
• dodawanie i odejmowanie, rozdawanie i rozdzielanie - ustalanie wyniku dodawania i odejmowania poprzez dokładanie lub zabieranie przedmiotów, dodawanie i odejmowanie na palcach, sytuacje zabawowe, które wymagają rachowania, rozdawanie przedmiotów według umowy
• klasyfikacja to oglądanie i porównywanie obiektów i dostrzeganie różnic, wdrażanie dzieci do grupowania obiektów i słownego uzasadniania, dlaczego pasują do siebie, grupowanie na kupki przedmiotów ze względu na przynależność lub miejsce, gdzie się zwykle znajdują, kończenie w sensowny sposób rozpoczętych zdań
• przybliżanie dzieciom aspektu kardynalnego liczby - to wymiana jednego przedmiotu na jeden
inny przedmiot, równoliczność w sytuacjach życiowych - nakrywanie do stołu, równoliczność w zabawach - każde dziecko buduje wieżę z takiej samej ilości klocków
• przybliżanie dzieciom aspektu porządkowej liczby - to liczenie i wsłuchiwanie się w melodię i rytm wypowiadanych liczebników, ustawienie przedmiotów według podanego porządku - od najmniejszego do największego, respektowanie kolejności wykonywanych czynności w seriach gwarantujących dobry wynik.
Wszystkie te działy możemy w prosty sposób „przećwiczyć" z dzieckiem w domu. Rodzice są wielkimi sojusznikami w „ oswajaniu" matematyki. Matematyka jest wszędzie a rolą rodziców jest wykorzystanie codziennych sytuacji życia codziennego w przyswajaniu pierwszych tajników edukacji matematycznej.
3. Działanie warsztatowe rodziców - praca w grupach
(rodzice pod kierunkiem nauczycielek podają propozycje zabaw, czynności, które można wykonać w domu, poza nim w zakresie realizacji wybranych obszarów matematycznych).
GRUPA I GRUPA II GRUPA III
* orientacja * kształtowanie * przyczyny przestrzenna umiejętności i skutki
* rytmy liczenia * klasyfikacja
* dodawanie i odejmowanie
4. Wspólna analiza i rozmowa na temat przedstawionych propozycji.
5. Zaproponowanie rodzicom stworzenia w grupach:
• rytmów z dowolnie wybranych przedmiotów
• mandali nietrwałych z materiałów przyrodniczych
6. Podziękowanie rodzicom za wspólne działania.
7. Sprawy bieżące grupy.
8. Rozdanie rodzicom propozycji zabaw matematycznych z dzieckiem w różnych sytuacjach. Zaproponowanie przygotowania fiszki edukacyjnej dla rodziców z przeprowadzonych warsztatów.